Jste zde

Zbavte se zápachu (z) kůže jednou pro vždy! Co platí na opasky, kabelky nebo peněženky?

žena s kabelkou Zdroj: Shutterstock
Kožené výrobky mají spoustu unikátních vlastností, za které neváháme utratit nemalé peníze. Nejde jenom o dlouhou životnost, ale také snadnou údržbu nebo vysokou kvalitu.

19. 3. 2024

Bohužel je s těmito výrobky spojen též jeden nedostatek. Tím je jejich typická „vůně“, která nemusí každému sednout. Co dělat s koženou kabelkou, opaskem nebo peněženkou, abyste je tohoto zápachu zbavili jednou pro vždy? Vyzkoušejte některý z následujících tipů!

Účinný ocet

Smíchejte stejný díl octa a vody. Do vzniklého roztoku namočte měkký hadřík, kterým jemně otřete kožené povrchy. Nebojte se štiplavého octového zápachu, po vyčištění peněženky vodou a mýdlovým roztokem zmizí. Kromě nepříjemného zápachu tímto jednoduchým způsobem odstraníte z povrchu i případné nečistoty

Náš tip: Pokud je vaše peněženka nebo kabelka povrchově zabarvená, proveďte zkušební test, abyste zjistili, zda nezačne pouštět barvu.

Přečtěte si také: Víte, co je genuine leather? Z rozemleté „nekůže“ vzniká stále víc výrobků. Kvalita? Nic moc!

Zázračné noviny 

Dalším pomocníkem, který zbaví kožené výrobky nepříjemného zápachu, jsou obyčejné (černobílé) noviny. Kabelku, opasek nebo peněženku stačí vložit do dvou vrstev novin, uložit na dobře větraného místo a počkat zhruba den a půl.

Porézní struktura papíru by měla veškeré původce pachů zachytit. Pokud nemáte doma žádné noviny, podobně bude fungovat i obyčejný balicí papír. Jen se vyhněte barveným letákům, ty pachy pohlcovat neumí. 

shutterstock_1854251065.jpg

kožená kabelka
Zdroj: 
Shutterstock
Někomu vůně kůže přijde příjemná, jiný ji nesnáší. Pokud patříte do druhé skupiny, zkuste některý z fíglů.

Kouzlo jedlé sody

Jedlá soda je v domácnosti i na zahradě nezastupitelným pomocníkem. Jejích vlastností ale můžete využít i při boji s nepříjemným zápachem. Stačí výrobek posypat tenkou vrstvičkou jedlé sody a zabalit ho do látkového sáčku nebo povlaku na polštář. 

Takto nechte výrobek odpočívat zhruba 24 hodin. Po uplynutí této doby kožený výrobek vyndejte a zbytky sody z něj odstraňte, (ideálně jemným kosmetickým štětečkem). Po zápachu by neměly být ani památky. 

Bonusový tip: Pro lepší účinnost můžete do kabelky nebo peněženky vložit textilní sáček (postačí i stará ponožka), který sodou naplníte. Opět nechte odpočívat 24 hodin.

Kávová zrnka

Od nepříjemného zápachu pomůže i obyčejná káva, která obecně patří mezi účinné pohlcovače pachů (a to nejen z kůže, ale třeba také z tabáku apod.). Podobně jako v případě jedlé sody, i kávovými zrnky stačí naplnit ponožku nebo látkový sáček a ten potom vložit do kabelky, kapsy kožené bundy nebo peněženky. Sáček vyjměte zhruba po týdnu. 

Mohlo by vás zajímat: Jak pečovat o kůži? Máme tipy na údržbu kožené sedačky, kabelky i bot

Vysušené čajové sáčky

Podobně jako káva, i čajové sáčky dokážou vcelku úspěšně eliminovat nejrůznější pachy. Sáčky od oblíbeného čaje proto nechte vyschnout a následně je vložte přímo do kapsy kožené bundy, kabelky nebo peněženky. Vysušené čajové sáčky tady nechejte zhruba dva až tři dny a poté vyhoďte. Po nepříjemném zápachu by neměly být ani stopy.  

Použité zdroje:

  • https://www.vasky.cz/cs/blog/jak-zbavit-kozene-boty-zapachu
  • https://www.dobryzbozi.cz/jak-odstranit-nechteny-zapach-vasi-kozene-penezenky
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/24347-kozene-vyrobky-udrzba
  • https://www.trendhim.cz/articles/2022/7-uzitecnych-rad-jak-odstranit-zapach-z-kozene-tasky