Jste zde

Víte, co je genuine leather? Z rozemleté „nekůže“ vzniká stále víc výrobků. Kvalita? Nic moc!

genuine leather Zdroj: Bigstockphoto
Nevěřte překladačům. Když si do některého z nich zadáte pojem „genuine leather“, odpoví vám, že jde o pravou kůži. Tou ale tenhle materiál ve skutečnosti moc není. Nábytek s ním je však v současnosti cool a in. Čtěte a my vám prozradíme proč.

5. 1. 2023

Materiál si našel své příznivce v módním průmyslu, v obuvnictví, ale okouzlil i jako součást nábytku, především coby součást sedaček a potahů na židle. Vypadá dobře, působí až luxusním dojmem kůže. Navíc je levný a to je pro spoustu z nás podstatné. Nakonec z něj ale můžete být pořádně zklamaní, tak si jeho přítomnost u sebe doma rozmyslete, dokud je ještě čas.

Kůže versus genuine leather: V čem je rozdíl?

Kůže jako taková patří k nestárnoucím, stále vyhledávaným materiálům. Cena ale nedovoluje úplně všem, aby ji v domácnosti opravdu měli. Kožená sedačka toho při správné péči spoustu vydrží a investice se nakonec vyplatí. Z vašeho obývacího pokoje udělá oázu komfortu a luxusu. Jak už ale bylo řečeno, cena dokáže většinu zájemců odradit.

bigstock-black-genuine-leather-classica-133093793.jpg

křeslo z genuine leather
Zdroj: 
Bigstockphoto
Spousta lidí řeší nedostatek financí na koženou sedací soupravu pořízením nábytku z genuine leather. Ta ale nemá kvalitu a výdrž.

A právě tito odrazení zájemci se teď radují z genuine leather. Jde totiž o kůži, která se od té pravé ale stále docela zásadně liší. Je totiž průmyslově vyráběna z rozemletých a zbylých kousků kůže, z odřezků spodních vrstev a taky z odpadu, který při výrobě kožených věcí vzniká.

Genuine leather podle všeho tvoří 90 a víc procent kůže, ta je ovšem recyklovaná a svými vlastnostmi klasickou kůži moc nepřipomíná.

bigstock-leather-upholstery-leather-s-232246513.jpg

genuine leather
Zdroj: 
Bigstockphoto
Genuine leather je de facto recyklovaná rozemletá kůže - nejrůznější odřezky a zbytky.

Proč vás genuine leather může zklamat a nejspíš to taky udělá

Výrobky z ní vypadají dobře, o tom není sporu. Jenže vzhled není všechno. Tenhle materiál bohužel není tak odolný vůči otěru jako klasická kůže, brzy se začne trhat a rozpadat. Stylové kousky z rozemleté kůže dokonce podle všeho vydrží méně než koženka!

O něco lepší jsou věci vyrobené ze spodní vrstvy kůže. Ty jsou trochu odolnější. Pořídit si i z téhle genuine leather sedačku, to není dobrý nápad. Kabelku ano, pokud ji vytáhnete ze skříně jen párkrát do roka. Ale z nábytku byste asi byli nešťastní a ani jeho nižší cena by vás za chvíli netěšila.

bigstock-top-view-of-crocodile-alligat-241587073.jpg

genuine leather
Zdroj: 
Bigstockphoto
Z tohoto materiálu vznikají boty i kabelky. Jejich kvalita ale také nebývá vysoká.

Odborníci z nábytkářského průmyslu se shodují v tom, že je lepší použít na výrobu sedaček klasickou kůži a genuine leather, které se říká také split leather, umístit na boky nebo na zadní stranu nábytku. Tam totiž nehrozí otěr a nejsou zde záhyby, které by používáním trpěly.

A co péče?

Ano, i tento materiál, má-li aspoň chvíli vydržet, potřebuje péči. Ta se moc neliší od péče od klasickou kůži. Očistit ji můžete jemně navlhčeným hadříkem. Kabelky a boty vyžadují ještě impregnaci, protože genuine leather snadno pohlcuje nečistoty a póry nasává vlhkost. Materiál taky dlouhodobě nesnese sluneční paprsky a teploty vyšší než 25 °C. Nesmí se ani sušit na přímém zdroji tepla, protože by ztvrdly a byly by takřka nepoužitelné.

Zdroje:

  • https://www.hodinky-365.cz/blog/budete-prekvapeni-co-je-genuine-leather
  • https://www.zeny.cz/krasa-a-moda/co-je-genuine-leather-a-proc-si-na-tento-material-dat-pozor-3215.html
  • https://www.brandyou.cz/rubriky/magazin/genuine-leather/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/co-to-je-genuine-leather-a-jak-se-o-ni-starat-aby-vydrzela