Jste zde

Zásady správného mrazení: Jahody v pohodě vydrží rok, sladkovodní ryby jen 3 měsíce

zamrazená zelenina a kukuřice Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nedodržení zásad správného mrazení zhoršuje kvalitu potravin a ohrožuje vaše zdraví. Dbejte na správné podmínky skladování, mějte v mrazáku přehled a pamatujte na to, že potraviny v mrazáku vám nevydrží roky.

17. 3. 2020

Dlouhodobé a nesprávné skladování potravin v mrazáku negativně ovlivňuje jejich kvalitu. Potraviny ztrácí svou chuť, aroma i barvu, mění strukturu a přichází o cenné vitamíny. Dbejte na správné uchovávání potravin v mrazáku a nezamrazujte potraviny na příliš dlouhou dobu. Potraviny v mrazáku vám nevydrží věčně!

Mrazák otevírejte co nejméně, aby zbytečně nekolísala teplota

Bezpečná teplota pro skladování mražených potravin je - 18 stupňů Celsia. Tedy teplota, která je jakýmsi optimálním středem mezi vysokou spotřebou elektrické energie, a kvalitou, kterou si potraviny i po zamrazení udrží. Ideální teplota by však měla být nižší! Potraviny se rychleji zmrazí, uchovají si více cenných látek a vydrží déle. Přesto by doba uskladnění potravin nikdy neměla přesáhnout více než rok.

Při uchovávání masa v mrazáku se řiďte obsahem tuku. Čím je maso tučnější, tím kratší dobu by mělo strávit v mrazáku. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nikdy nezamrazujte citrusy, exotické ovoce a ovoce s vysokým obsahem vody. Přišlo by o mnoho vitamínů, ztratilo by chuť a po rozmrazení by mělo kašovitou konzistenci. 

Nezabalené potraviny do mrazáku nepatří!

Potraviny v mrazáku uchovávejte dobře zabalené, aby mezi sebou vzájemně nenačichly. Použít můžete dózy nebo mikrotenové sáčky. Ze sáčků však nezapomeňte odstranit co možná nejvíce vzduchu. Ušetříte místo a uvnitř sáčku nebude tolik námrazy.

Nikdy nezamrazujte už jednou rozmražené potraviny a potraviny, které jsou ještě teplé. Hrozí přemnožení bakterií.

Potraviny v mrazáku skladujte jen po určitou dobu!

Doba skladování se u většiny potravin pohybuje okolo 12 měsíců. Do další sezóny vám bez problémů vydrží jahody, borůvky, maliny, houby i bylinky. Rok bez újmy přežije i maso. Avšak jen libové! Maso, které je tučné, vydrží pouze 1 až 2 měsíce. 

Zamrazování potravin by mělo být rychlé. Rozmrazování naopak pomalé, ideálně v chladničce.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Zasypte borůvky, jahody nebo maliny moučkovým cukrem, rozložte je na plech a po zamrazení je teprve sesypte dohromady. Udrží si svůj tvar a nenatáhnou do sebe tolik vody.

Mořské ryby a plody vám v mrazáku bez ztráty jediné hvězdičky vydrží půl roku. Sladkovodní ryby jen 3 měsíce. Pokud dobu skladování v mrazáku překročíte, ryba ztratí chuť a po jejím rozmrazení se z ní stane kaše.

Vhodné není ani dlouhodobé uchovávání pečiva. Spotřebovat byste ho měli do měsíce. Po delší době se vám na pečivu začnou tvořit bílé fleky. 

Květák, brokolici a jinou zeleninu, která neobsahuje příliš mnoho vody, skladujte maximálně půl roku. Chvíli ji povařte, a pak ji prudce zchlaďte. Udrží si svou chuť i barvu a po rozmrazení nebude plná vody. Zelenina, která v sobě ukrývá velké množství vody, nebo brambory, které obsahují hodně škrobu, do mrazáku nepatří.

Veškeré potraviny, které hodláte zamrazit, popište a poznamenejte si na nich datum zamrazení. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku skladujte maximálně půl roku. Počítejte však s tím, že po rozmrazení ztratí svou strukturu. Mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku nezamrazujte.

Ryby mi v mrazáku vydrží rok i déle žádná kaše ani ztráta chuti ,do mrazáku musí byt suché a zabalené do mik.folie pak vydrží hodně dlouho roznrazovat se musí hodně pomalu nejlépe večer dát do ledničky do druhého dne a na oběd jsou jak čerstvé dělám to tak 30let