Jste zde

Zapomeňte na LED žárovky a pořiďte si rovnou celý LED panel

Zdroj: nickwinch, www.freeimages.com
Přemýšlíte o výměně žárovek, za LED světelné zdroje? Skvělý tah! Zkuste ale přemýšlet ještě dál – třeba o tom, že byste místo klasického lustru s LED žárovkou vsadili rovnou na designový LED panel. Mrkněte na jeho výhody!

8. 4. 2015

LED technologie, to nejsou jen stále oblíbenější žárovky, ale i praktické LED panely. LED panel může být náhradou celého původního tělesa a v kvalitním provedení je téměř nezničitelný, velmi atraktivní a snadný na instalaci.

Dejte LED panelům šanci! Ano, je pravda, že si současné ověřené LED technologie prošly porodními bolestmi a výroba probíhala zejména ve znamení technologického vývoje a inovací, z nichž jen hrstka dávala smysl v praktickém využití. Dnes je ale situace naštěstí zcela odlišná. V čem?

Miniaturizací vpřed

Tím nejzásadnějším krokem vpřed byla miniaturizace a zvýšení výkonu čipu. Díky tomu bylo možné panely ztenčit a předsadit před osvitovou plochu rozptylové sklo pro rovnoměrný svit. Dá se tedy říci, že veškerá praktická řešení se sjednotila v jedné technologii.  Instalace už je také jednoduchá – stačí vám sada pro montáž panelů a základní znalosti.

Tato technologie využívá samostatně integrované SMD čipy přímo na ploše tištěného spoje a díky rozšířenosti je nejen ověřená, ale i cenově dostupná. Životnost běžně dostupného panelu, při správném zapojení, se pohybuje od 30000 do 60000 hodin. Kvalita příkonu je ovlivněna především napájecím zdrojem panelu. Samotný panel však dosahuje životnosti i více jak 80000 hodin.  

Zvážíme-li také, že světelný výkon kvalitního LED panelu začíná na hodnotě ekvivalentu 80W klasické žárovky, pak z důvodu rovnoměrného osvitu je dané úsporné řešení více než pozoruhodné.

Zorientujte se v LED panelech

LED panely můžeme prakticky rozdělit do několika základních rozměrů, tvarů a odstínů. Dále je rozdělujeme na prachotěsné a vodě odolné. Tento parametr je uveden hodnotou takzvaného „IP krytí“, např. „IP65“. První číselná hodnota udává resistenci proti vniknutí prachu a pevných těles do zařízení (0-6). Druhá hodnota pak udává odolnost proti vlhku či vodě (0-8).

Dalším důležitým parametrem je také funkce podporující stmívání. O této funkci rozhoduje druh napájecího zdroje buď s proudovou či napěťovou regulací. Tato regulace napájecího zdroje pak vytváří způsob ovládání světla a vznikají tak takzvané stmívatelné LED panely.

Jakou teplotu má světlo?

Posledním důležitým parametrem je teplota barvy světla. Spektrum je uváděno v hodnotě stupňů Kelvina a určuje, jakou teplotou barvy je světlo vyzařováno. Čím menší je hodnota uváděna, tím žlutější světlo LED panel vyzařuje. Naopak čím je hodnota vyšší, tím se světlo více blíží k modré barvě.

Obecně však platí, že teplotu světla rozdělujeme do tří skupin. Teplá barva světla se pohybuje v rozmezí 2500 – 3500K, přirozené denní světlo v rozmezí 4000 - 5000K a studené světlo pak v rozmezí  5500 - 6500K.

Co je aktuálně k mání na českém trhu?

Malé LED panely

MINY-LED panely mají ve standardu 3 velikosti, 3 odstíny světlosti v jsou vyrobeny do kulatého či hranatého tvaru. Miny panely se instalují především do sádrokartonových podhledů do upevňujících svorek otvoru.       

Nalevo BEST LED I-Panel kruhový a 235 mm široký 20W panel, který výkonem nahradí klasický 80w zdroj světla. Panel je za pořizovací cenu 845,-Kč (MO cena vč DPH) a napravo S-mini LED panel 13W čtvercového tvaru, který výkonem nahradí klasický 60w zdroj a je připraven pro proudové stmívání. Panel je za pořizovací cenu 600,-Kč (MO cena vč DPH).Zdroj: www.posvit.si                                   

Ultratenké LED panely

Jako nejvíce používané LED panely jsou ultra tenké o rozměrech hrany 30, 60 a 120 cm ve 3 teplotních odstínech spektra světla. Jejich instalace se standardně provádí nejen do sádrokartonových podhledů, kam se usazují do rámečků, ale také se instalují na závěsná lanka a háčky.  

Nalevo je BEST-LED I-Panel o rozměru 600x600mm 44W, který svým výkonem nahradí klasický 200w zdroj světla. Panel je za pořizovací cenu 3.459,-Kč (MO cena vč DPH) a na pravé straně TESLA LED panel o rozměru 300x1200mm 43W, v přirozené denní barvě, který svým výkonem nahradí klasický 180w zdroj světla. Panel je za pořizovací cenu 3.790,-Kč (MO cena vč DPH).Zdroj: www.posvit.si

RGB panely

Poslední novinkou v oblasti LED panelů jsou RGB LED panely s barevnou proměnou na bezdrátové ovládání. Vyrábějí se ve standardních velikostech jako ultra tenké panely, ale jejich užívání není zatím masové. Dálkovým ovladačem můžete měnit, stmívat a nastavit statickou barvu (červená, modrá, zelená, bílá, žlutá, růžová atd.) dále můžeme nastavit několik různých efektů přechodu mezi barvami.

LED RGB stropní panel o rozměru 300x600mm 15W, má možnost změny barvy světla, přechodových efektů. Balení obsahuje LED panel + trafo + RGB řídící jednotku a dálkový ovladač. Panel je za pořizovací cenu 5 104.,-Kč (MO cena vč DPH)Zdroj: www.posvit.si

LED RGB stropní panel o rozměru 300x300mm 15W, má možnost změny barvy světla, přechodových efektů. Balení obsahuje LED panel + trafo + RGB řídící jednotku a dálkový ovladač. Panel je za pořizovací cenu 3.859,-Kč (MO cena vč DPH)Zdroj: www.posvit.si