Jste zde

Jak vybrat zahradní domek: Chcete v něm schovávat náčiní, nebo sebe?

romantický zahradní domek Zdroj: Bigstockphoto
Máte zahradu? Ne, nebojte se, nechceme ji vidět. Chceme se zeptat, kam ukládáte náčiní, které právě nepoužíváte, techniku nebo venkovní nábytek, když zrovna není počasí na posezení. Možná by vám přišel vhod zahradní domek.

22. 5. 2022

Zahradní domek nevybíráte každý den, takže je naprosto v pořádku, že nejspíš trošku tápete. Kdyby se prodával jeden typ, bylo by „vymalováno“. Trh je jich ale plný – velkých i malých, o materiálech a designech ani nemluvíme.

Zahradní domek pro vaši výbavu, nebo pro vás?

Zahradní domky dneska seženete v nejrůznějších velikostech. Ty menší postačí pro úschovu nářadí, sekačky nebo grilu. To oceníte hlavně tehdy, když máte zahradu u domu. Pokud ale máte někde jen samotnou zahradu, koupí většího zahradního domku můžete získat útočiště před náhlou nepřízní počasí. Úplně v pohodě v něm můžete posedět s přáteli nebo přespat.

bigstock-wooden-garden-cabin-and-garden-371010673.jpg

malý a velký zahradní domek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud přemýšlíte o zahradním domku i z pohledu přespávání, pak počítejte s rozlohou alespoň 20 metrů čtverečních.

Výběr zahradního domku: Parametry, které byste neměli podcenit

Jestli hledáte zahradní domek, pravděpodobně už víte, kolik na něj chcete nebo můžete vyčlenit místa. Pokud nemusíte troškařit, může vám na zahradě stát klidně parádní domek, který pojme všechno vaše náčiní, gril i jízdní kola celé rodiny. V opačném případě můžete mít domek o rozloze 5 metrů čtverečních – takové se totiž vyrábějí ty nejmenší kousky.

Do malého domku o téhle rozloze dáte jen to nejnutnější – vejde se vám sem možná sekačka, zahradní kolečko, jízdní kolo a drobné náčiní. Pokud toho potřebujete schovávat víc, je potřeba přidat. Jestli chcete domek využívat jako zázemí i pro sebe, určitě vybírejte mezi těmi s rozlohou aspoň 20 metrů čtverečních, ať je uvnitř k hnutí.

Rozloha ale není jediné číslo, které byste měli sledovat. Vhodné je taky pořídit si domek o výšce srovnatelné minimálně s tou vaší nebo té osoby, jež bude do domku chodit nejčastěji. Pro dvoumetrového zahradníka by totiž bylo krajně nepohodlné krčit se v domku, který má na výšku o 20 centimetrů míň. Navíc výšku můžete beze zbytku využít – pořiďte si regály a vytěžte úložné prostory na maximum.

bigstock-a-rustic-little-wooden-cottage-386462080.jpg

dřevěný zahradní domek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Materiál zahradního domku? Dřevo je klasika, nicméně potřebuje spoustu péče.

Hned po rozloze a výšce je na čase přemýšlet o materiálu. Rozdíly mezi nimi jsou totiž víc než patrné:

  • Plechové zahradní domky jsou sice levnější, odolné a snadno se montují, ale zároveň mají horší stabilitu a nikdy vizuálně tak úplně nezapadnou.
  • Plastové zahradní domky mají nízkou hmotnost, vysokou stabilitu, jsou nenáročné na údržbu a často k nim seženete i pěkné příslušenství, na druhou stranu ale právě tenhle materiál nemusí vzhledu vaší zahrady úplně prospět. A taky si za něj připlatíte.
  • Dřevěné zahradní domky vypadají ze všech nejlíp, jsou i stabilní a dobře slouží, ale musíte se o ně starat – hlavně jim dopřát pravidelný impregnační nátěr. Na druhou stranu je těchhle domků skutečně spousta, takže si vybere úplně každý.

Co vás při pořízení a stavbě zahradního domku ještě čeká?

Zahradní domek si můžete jednoduše koupit, ale postavit ho jen tak na zahradu? To ne. Ideální je připravit si na něj základy. Nejlepší je k tomuhle účelu betonová deska, zámková dlažba, případně samonosný rošt. Plocha by měla vyčnívat 10–20 centimetrů nad okolní terén, aby byl domek chráněný například při větších deštích.

A je to právě voda, která by mu mohla uškodit hned několika způsoby. Při lijácích by ho jednoduše podemlela a vám by zbyla jen žalostná podívaná. Ze stejného důvodu nezanedbejte instalaci okapů a sudu na dešťovou vodu, kterou pak určitě zužitkujete.

Myslete taky na doplňky, jako je zámek na dveře, který může aspoň některé zloděje odradit. Pokud si vyberete domek dodávaný bez nátěrů a povrchové úpravy, pořiďte si taky lak a barvu, ať si ho můžete vyladit k obrazu svému. U dřevěných domků je nezbytností impregnace.

Použité zdroje:

  • https://www.alza.cz/hobby/jak-vybrat-zahradni-domek
  • https://www.give.cz/advisor/jak-vybrat-zahradni-domek
  • https://www.hornbach.cz/navody/jak-vybrat-zahradni-domek/
  • https://www.geomall.cz/jak-vybrat-zahradni-domek