Jste zde

Báječné osvěžení v horkých dnech? Pořiďte si zahradní sprchu

žena ve sprše Zdroj: Bigstockphoto
Ačkoli zima byla dlouhá a zatím se stále nemůžeme nabažit tepla, přijdou horké dny, kdy se budeme chtít osvěžit. Pokud jste rádi na zahradě, ale nechcete nebo nemůžete na ní mít bazén, je perfektním řešením zahradní sprcha.

12. 6. 2021

Zahradní nebo taky solární sprcha se uplatní snad na každé zahradě, u chaty nebo chalupy. Ať už tu hospodaříte sami, nebo s celou rodinou, krátké osvěžení vám určitě zlepší den. A nebojte se, nebudete se sprchovat ledovou vodou. Právě díky solárnímu kolektoru může mít teplotu i 40 až 60 °C. 

Mimochodem hodí se i ke každému zahradnímu bazénu! Díky osprchování před vstupem do něj totiž dokážete udržet vodu tak nějak v lepší kondici po delší dobu.  

A kolik tahle legrace stojí? Ceny začínají na 5 000 Kč, to je ovšem případ těch základních, plastových a s menší nádobou na vodu. Zlatý střed se pohybuje od 5 do 10 000 Kč a ti nejnáročnější budou muset sáhnout ještě trošku hlouběji do kapsy.

bigstock-woman-washing-hair-in-outdoor-393713345_1.jpg

zahradní sprcha
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pořiďte si zahradní sprchu k bazénu, voda v něm vám za tuto volbu poděkuje.

Jak vybrat zahradní sprchu? Jde o materiál, příslušenství i design

Parametrů, které byste měli vzít při výběru a zařizování v úvahu, je hned několik. Volbou slunného místa, aby se voda v nádržce dostatečně ohřívala, to jen začíná.

Přenosnou, nebo pevně stojící?

Přenosná sprcha poslouží na zahradě, na níž ještě třeba nemáte jasno, kde by měla ve finále stát. Snadno se s ní manipuluje, mívá ovšem menší nádržku na vodu a obvykle i kratší životnost. Nevyžaduje žádné stavební úpravy.

Oproti tomu pevně stojící sprcha má větší zásobník vody, bytelnou konstrukci, ale k umístění a upevnění potřebuje beton, dlažbu, dřevo nebo jiný povrch. Zkrátka nějakou tu úpravu. Tahle sprcha vydrží déle, je odolnější, dá se k ní dokoupit víc komponentů… A je taky dražší.

bigstock-beautiful-young-woman-takes-a-409401430_1.jpg

sprcha na nohy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Některé sprchy mají i speciální ventil na sprchování nohou.

Pozor na dostatečný tlak vody

Aby sprcha fungovala, potřebujete do ní dostat vodu. To se nejčastěji dělá pomocí hadice, musíte ale zajistit, aby se tlak vody pohyboval v rozmezí 3-3,5 barů. Při vyšším tlaku hrozí protékání, při nižším si zase sprchování příliš neužijete.

Kam s použitou vodou?

K zahradní sprše potřebujete taky spolehlivý systém odvodnění. Přenosné sprchy si v pohodě umístíte tam, kde se voda vsákne do země, ty pevně stojící ale potřebují odtok. Kaluž pod sprchou přece nechcete.

Odvodnění se dá jednoduše sehnat v obchodech, zpravidla jde o žlaby a žlábky, které můžou plnit i roli kanalizace. 

Jak velký objem nádrže na vodu?

Zahradní sprchy mívají různé velikosti nádrží. Už bylo řečeno, že přenosné sprchy disponují menšími, pevně stojící většími. Dál už se to ale odvíjí od vašich preferencí.
Nejmenší objem bývá 15 litrů, což stačí jednomu člověku na rychlé opláchnutí. Jste-li na to dva, zauvažujte o objemu do 30 litrů, rodiny pak uvítají ty největší nádoby o 30 litrech a víc. Při výběru pamatujte i na to, že čím větší je nádoba, tím déle se bude voda v ní ohřívat.

A co materiál?

Co se materiálu týče, ve hře je plast a hliník. Na provoz materiály vliv nemají, ovšem na odolnost a životnost ano. Plastové sprchy jsou levnější, lépe se s nimi manipuluje, jsou lehčí. Nejsou ovšem tak odolné. Navíc pokud je použitý plast nekvalitní, voda po něm může nepěkně zapáchat. 

Oproti tomu hliník je odolnější, těžší a dražší. Sprchu z hliníku jen tak něco neskolí, proto má mnohem delší životnost. 

Nezapomeňte na vzhled

Jestli nechcete mít zahradní sprchu místo strašáka, který by plašil nevítané okřídlené hosty, myslete při výběru i na design. Dneska už je možné pořídit sprchu v mnoha provedeních, tak proč nemít takovou, která bude se svým okolím ladit?

Příslušenství pro váš komfort

K zahradním sprchám se vyrábí i mnohé příslušenství. Třeba mísicí baterie, abyste si mohli sami vyladit teplotu vody, podložky, abyste nestáli ve špinavé vodě, odnímatelné hlavice nebo speciální ventily, abyste si například mohli umýt jen nohy.

Zahradní sprcha se může jednoduše stát praktickou součástí vaší zahrady – možnost umýt se a zchladit se v letních dnech určitě oceníte!

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2