Jste zde

Vyrobte si WC blok: Z ingrediencí, které máte běžně v kuchyni

gelový wc blok Zdroj: Shutterstock
Neutrácejte zbytečně peníze za WC bloky, které zmizí po pár spláchnutí toalety, a vyrobte si spolu s námi vlastní, které skoro nic nestojí. Máme pro vás několik jednoduchých návodů, jak na to!

15. 7. 2022

Pevné WC bloky a závěsné košíčky s čisticím gelem, které se (mnohdy nesprávně) zavěšují za okraj toalety, jsou velmi populární, neboť s každým spláchnutím uvolňují příjemnou vůni a účinné čisticí látky, které chrání toaletu před vodním kamenem a bakteriemi. Jejich používání má však mnohdy negativní vliv na životní prostředí i na lidské zdraví!

Pojďte se proto podívat, jak si WC blok vyrobit sami - bez chemie, pouze za použití levných ekologických přísad

shutterstock_217317469.jpg

gelový wc blok
Zdroj: 
Shutterstock
Výrobou vlastních WC bloků šetříte nejen životní prostředí, ale i svou peněženku. Tak si pojďte s námi jeden takový WC blok vyrobit! Na výběr máte hned několik způsobů.

Domácí WC bloky neohrozí vaše zdraví

Výroba WC bloku je velmi snadná a zabere vám to jen malou chvíli. Navíc doma vyrobený WC blok mnohem déle vydrží a vyrobit ho lze ze surovin, které máte mnohdy doma.

V domácích podmínkách si můžete vyrobit buď pevný, nebo gelový WC blok, z nichž každý má své výhody i nevýhody. V našem článku si proto sami vyberte WC blok, který vám více vyhovuje.

shutterstock_2100893518.jpg

čištění záchodu
Zdroj: 
Shutterstock
Víte, že správně umístěný WC blok nemá být zavěšený za okraj mísy, ale má být zasunutý do žlábku, který je umístěn ve vnitřní části okraje toaletní mísy?

Gelový závěsný čistič do záchodu

Gelový čistič do záchodu, který zajistí čistotu vaší toaletě, má obvykle velmi intenzivní vůni a podstatně snáze se doplňuje. Zvláště pokud si gel přelijete do láhve po jiném WC čističi, která má úzký zobáček. Oproti tuhým WC blokům však vydrží mnohem kratší dobu

Potřebovat budete: 100 ml vody, 30 ml tekutého mýdla, 1 lžičku kukuřičného škrobu, 6 lžiček kyseliny citronové, pár kapek esenciálního oleje

Jak na to: V hrnci smíchejte vodu spolu s kyselinou citronovou a škrobem. Vše na mírném ohni a za stálého míchání zahřívejte. Jakmile směs získá gelovou konzistenci, hrnec odstavte ze sporáku a do směsi přidejte několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního olejíčku a mýdlo. Vychladlým gelem naplňte prázdný WC závěsný držák a doplňujte ho podle potřeby. 

Tip: K výrobě WC bloku se skvěle hodí tea tree olejíček, který zbaví vaši toaletní mísu veškerých bakterií, virů a zárodků plísní

Tuhý WC blok

Výroba tuhého WC bloku je oproti gelovým WC blokům náročnější, ale v záchodové míse vydrží mnohem déle. 

Potřebovat budete: 60 gramů kukuřičného škrobu, 60 gramů jedlé sody, citron, vodu, několik kapek esenciálního oleje

shutterstock_582452701.jpg

dortové želé
Zdroj: 
Shutterstock
Vlastní WC blok si můžete vyrobit i za pomoci dortového želé, které necháte nejprve ztuhnout, poté ho rozmícháte, abyste dosáhli gelové konzistence, a nakonec do něj přidáte kyselinu citronovou, jedlou sodu a vonné oleje. 

Jak na to: V misce smíchejte obě sypké suroviny a poté opatrně a po troškách přilijte šťávu z celého citronu a několik kapek esenciálního olejíčku. Směs důkladně promíchejte a podle potřeby dále navlhčete vodou. Ale opravdu velmi zvolna! Ideálně za pomoci rozprašovače. 

Jakmile se dostanete do stavu, že směs po zmáčknutí v dlaních drží tvar, natlačte ji do tvořítek na led a nechte ji na chladném místě ztvrdnout. Po několika hodinách můžete hotové šumivé tablety vložit do WC bloku a zavěsit je za okraj záchodové mísy. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-umistit-wc-blok-do-zachodu-30000218.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/domaci-samocistic-wc-30000110.html
  • https://hobby.instory.cz/4878-vyrobte-si-z-par-prirodnich-ingredienci-sumive-tablety-nebo-gelovou-napln-do-wc-bloku.html
  • https://hobby.magazinplus.cz/463-vyrobte-si-vlastni-wc-blok-je-uplne-bez-chemie-a-neuveritelne-dlouho-vydrzi.html