Jste zde

Z historie WC hygieny: Kdy jsme poprvé spláchli a pro koho byla první moderní toaleta?

Zdroj: environment.nationalgeographic.com

Až půjdete 19. listopadu na toaletu, pak k ní buďte obzvláště ohleduplní. Na tento den totiž připradá mezinárodní den toalet. Svět za dveřmi s panáčkem, nebo panenkou prostě lidstvo fascinuje. A to už téměř 4500 let!

30. 8. 2012

Toaletu přímo v bytě většina z nás bere jako absolutní samozřejmost – a ejhle, ještě v 70. letech to rozhodně nebyl standard! Standardem se domácí splachovací WC stalo v Československu až s masívní výstavbou panelových sídlišť. Do té doby bylo běžné chodit na společnou toaletu na patře…

Splachovalo se už před 4500 lety v Pákistánu

Nicméně vraťme se v čase ještě dál. Do období zhruba 2500 let před naším letopočtem – to se totiž v oblasti dnešního Pákistánu objevily vůbec první splachovací toalety – spojené mezi sebou byly jednoduchou strouhou, která byla přikrytá cihlami. Jednoduchá, ale účinná kanalizace.

Splachovacím záchodem podle historických vykopávek disponovali i Indové a moderní wc hygiena byla typická i pro starověké Řecko a Řím. Tady byly toalety součástí lázní, byly pro všechny společné a vyráželo se na ně ve skupinkách. A pak se diskutovalo, uzavírali obchody, povídalo o politice…

zachod3

Toaletní papír je čínský vynález, který se ale do USA masově dostal až v průběhu 19. století. Zdroj: momsgoinggreenblog.com

Temný a zapáchající středověk

Ve středověku bylo naopak společné vysedávání na toaletách zakázáno církví. Ono de facto ani nebylo kde vysedávat. Středověk byl totiž návratem k primitivním hygienických návykům, které korunoval strach lidí z vody – skrze kterou se přenášela morová epidemie.

Kultura vyměšování byla nulová  - na venkově se chodilo na hnojiště, ve městech nebylo radno držet se při chůzi příliš u zdi. Bohatí chodili na nočníky, na hradech dodnes turisté zvědavě nakukují do prevétů (v češtině pro tento výklenek v hradní zdi existuje zemitý výraz výsernice), kterými obsah lidských útrob padal rovnou do hradního příkopu.

Toaleta pro Alžbětu I.

Milníkem ve WC hygieně je rok 1597. Právě v něm totiž sir John Harington vymyslel první moderní splachovací WC. Traduje se, že ho na zakázku vyrobil pro královnu Alžbětu I., ta že se mu ale společně s celým anglickým dvorem, který na hygienu příliš nedbal, vysmála. Mimochodem – tento první prototyp měl i své jméno – Harington mu říkal The Ajax.

zachod2

Právě pro Alžbětu I. vznikl vůbec první moderní splachovací záchod. Zdroj: fanpop.com

Haringtonův model vylepšil o dvě století později Alexander Cummings, ke klasickému WC (které se tehdy vyrábělo hlavně ze dveřa) přidal esovitou kličku, ve které se držela voda a která tak zabraňovala návratu zápachu z kanalizace. A tento model de facto používáme dodnes.

Konečně bez třísek!

Toaletní papír pak vůbec poprvé použili Číňané – a to už v šestém století našeho letopočtu. Sériově vyrábět se začal v roce 1857 v USA a v roce 1879 si lidé mohli vůbec poprvé pořídit toaletní papír v roličce.

Nepředstavujte si ale dnešní papír o třech vrstvách a s vůní po jahodách – vždyť ještě v roce 1935 inzerovala firma Northern Tissue, že její papír je jeden z prvních bez třísek…

Zatím asi poslední velký milník v oblasti WC hygieny je rok 2011 – Toalety, záchody a wc mají od tohoto roku i svou vlastní světovou organizaci. Má zkratku WTO, která znamená World Toilet Organisation a jejím cílem je prý všemi možnými způsoby zlepšit hygienické podmínky a povědomí ve světě. 

Právě tato organizace přišla se světovým dnem toalet. Schválně, jestli si na to 19. listopadu při spláchnutí vzpomenete… 

Přidejte se k nám na Facebooku a sledujte všechno nové!