Jste zde

Vyhněte se hříchům proti hygieně: Povlečení byste měli měnit jednou týdně!

houbička na nádobí Zdroj: Shutterstock
Že by se u vás doma dalo jíst z podlahy a návštěva může přijít s bílou rukavičkou klidně i na nečekanou přepadovku? I přesto se můžete dopouštět některých chyb a návyků, kterými ohrožujete zdraví celé rodiny.

15. 4. 2023

Zanedbáváte štětce a houbičky

Začneme zvolna. Pokud k líčení používáte nejrůznější štětce, štětečky a houbičky, měli byste je pravidelně zbavovat nánosů líčidel i šupinek staré a odumřelé kůže. Kosmetické štětečky a houbičky jsou doslova semeništěm nejrůznějších bakterií a dalších nezvaných návštěvníků.

Hromadí se v nich i kožní maz nebo odumřelé buňky. Proto je potřeba je každé dva týdny průběžně desinfikovat a čistit. Po cca dvou měsících je pak raději vyměňte za nové. 

Mohlo by vás zajímat: Chyby při mytí nádobí: Příliš saponátu, špatné pořadí. Co když je děláte taky?

Peřiny převlékáte jednou za měsíc

Ložní prádlo je domovem početného množství nejrůznějších choroboplodných zárodků pocházejících z našich těl, kožního mazu i pylu a prachu. Naše tělo navíc za rok v posteli vyprodukuje více než šestadvacet litrů potu, který tvoří v kombinaci s vlhkým a teplým ložním prádlem ideální prostředí pro bakterie a plísně.

shutterstock_1870464541.jpg

špinavé ručníky
Zdroj: 
Shutterstock
Jak často měníte ručníky? Ideálně byste to měli dělat po několika málo použitích. A nikdy je nesdílet.

Proto je potřeba ložní prádlo prát ideálně jednou týdně. A to v pračce nastavené na minimálně sedmdesát stupňů Celsia.

Nosíte si mobil na toaletu

Mít neustále telefon u sebe a být k dispozici, se v dnešní době bohužel stává jistým standardem. Pokud ale patříte mezi jedince, kteří mají svůj telefon při ruce ve dne v noci a chodí s ním i na toaletu, pak si zaděláváte na problém.    

Vaše ruce se totiž během dne dotýkají velkého množství věcí, na kterých ulpívají nejrůznější mikrobi, bakterie a dále se přenášejí na váš mobilní telefon. Tady pak přežívají klidně i několik dní.

Na onu místnost proto raději vyrážejte bez mobilu a telefon pravidelně čistěte desinfekčními ubrousky nebo obyčejným navlhčeným hadříkem a mýdlem.

Přečtěte si také: Úklid toalety bez chemie: Zapojte ocet, sodu nebo dětský olejíček

Spodní prádlo perete na nízké teploty

Spodní prádlo hromadí pot, choroboplodné zárodky a různé výměšky. Pokud prádlo perete společně s ostatním oblečením na nižší teploty, nemusí to být zárukou, že se bakterií a virů zbavíte.

Prádlo proto perte v ideálním případě odděleně nebo s ostatním oblečením na alespoň 60 stupňů Celsia. Při praní také používejte speciální hypoalergenní a neparfémované prací prostředky, abyste předešli případným alergickým vyrážkám.

Sdílíte ručníky s ostatními a neperete je dost často

Pokud opakovaně používáte stejnou osušku po sprchování nebo po koupeli, nemusíte se vlastně ani mýt. Ve vlhkém ručníku se totiž množí bakterie, které si po opakovaném použití nanášíte zpátky na povrch těla. Proto je dobré prát ručníky a osušky zhruba po každém čtvrtém použití, minimálně pak jednou týdně. Ideální také není sdílet ručníky (stejně jako třeba holicí strojky) s jinou osobou. 

Mohlo by vás zajímat: Bakterie v koupelně: Zlozvyky, kterými jim vytváříme ideální prostředí pro růst a množení

Zanedbáváte kuchyňské houbičky

Věděli jste, že kuchyňská houbička, která si jen tak nevinně sedí u vašeho dřezu, v sobě ukrývá ty nejhorší patogeny z celé domácnosti? Jedna ze studií provedená v roce 2017 například odhalila, že na houbičce žije zhruba 362 různých druhů bakterií!

Bakterie bezpečně zničí pouze vysoké teploty. Mytí nádobí v horké vodě ale nestačí. Pokud se houbičky ještě nechcete zbavovat, zkuste ji zhruba dvakrát týdně vydesinfikovat v mikrovlnce. Jednou měsíčně ji pak vyměňte za novou.

Použité zdroje:

  • https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/kde-se-skryvaji-bakterie-a-viry-v-domacnosti.A171206_160038_zdravi_pet
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-mnoho-lidi-doma-ignoruje-zakladni-hygienicka-pravidla-40158492
  • https://www.stream.cz/fenomen/otresne-hygienicke-navyky-cechu-nejen-na-zachode-na-telo-i-do-nej-si-zanasime-tyhle-zakerne-milacky-64434801