Jste zde

Čím hnojit pokojovky? Zkuste droždí, lógr nebo zeleninové slupky

přírodní hnojivo pro pokojovky Zdroj: Bigstockphoto
Toužíte po tom, aby vám pokojové rostliny krásně kvetly a měly se čile k světu? Pak zapomeňte na chemická hnojiva a vyzkoušejte suroviny, které máte doma. Podpořte růst pokojových rostlin lógrem z kávy, kostkou droždí či slupkou od banánu.

5. 4. 2021

Zapomeňte na drahá a neekologická hnojiva. S námi už je nebudete potřebovat! Kvalitní, ekologické a za pár korun – tak přesně takové hnojivo si můžete připravit. Využijte suroviny, které máte doma a připravte si výživnou zálivku nebo jimi rovnou obohaťte půdu.

Vyhazovat lógr z kávy do odpadu je škoda!

Vyhazujete lógr z kávy do odpadu? Pak děláte velkou chybu! Vaše pokojové rostliny totiž připravujete o vynikající zdroj hořčíku, dusíku, fosforu, mědi či draslíku. Zkuste jednou za půl roku smíchat sedlinu z kávy se substrátem a přidat ji k růžím, muškátům, azalkám, rododendronům, oleandrům nebo hortenziím. Jejich růst vás jistě překvapí.

Zázračné slupky

Obrovským zdrojem minerálů jsou i banánové slupky. Slupky nechte louhovat 24 hodin a získaným výluhem zalijte všechny pokojové rostliny, které máte doma. Rostlinám dodáte potřebný draslík, vápník a fosfor. Minerály podpoří vitalitu rostliny a ochrání ji před nežádoucími škůdci a chorobami.

Potřebné živiny rostlině dodáte i přidáním slupek z jablek. Při přesazování rostliny je umístěte na dno květináče.

Trápí vaše rostliny mšice nebo jiní škůdci? V boji s nimi vám mohou pomoci slupky od cibule. Slupky nechte minimálně dva dny louhovat a vzniklým výluhem rostliny pravidelně zalévejte.

bigstock-healthy-fresh-and-tasty-food-232653961.jpg

slupky od ovoce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nemusíte kupovat drahá hnojiva. Mnohdy úplně stejnou službu udělají například slupky od jablíček.

Podpořte kvetení truhlíkových rostlin

Potřebují vaše rostliny opravdovou vzpruhu? Zkuste rozpustit kostku droždí v pěti litrech vody a vzniklým roztokem rostliny zalijte. Zálivka bohatá na vitamín B je vrátí zpět do kondice.

Obrovským zdrojem vitamínů je nesolené a vychladlá voda z vařených brambor, kterou milují zejména africké fialky. Vývar z rýže oživí azalky či velmi oblíbenou pokojovou rostlinu kalanchoe. Voda z čočky zase podpoří lesk listů veškerých palem. Vyzkoušet můžete i vodu z akvária.

Výživné domácí hnojivo získáte i rozemletím vaječným skořápek. Získaný jemný prášek je obrovským zdrojem vápníku, který neutralizuje půdu. Využít můžete i výluh. Skořápky nechte dva až tři týdny louhovat a vzniklým roztokem rostlinu zalijte.

bigstock-vintage-cup-of-coffee-92963219.jpg

vintage hrneček kávy
Zdroj: 
Bigstockphoto
I kávová sedlina může posloužit jako perfektní hnojivo. Není potřeba to s ní přehánět - postačí ji použít jednou za půl roku.

Stará a pozapomenutá metoda

Na zmar nemusí přijít ani popel z vašeho krbu, zvláště pokud vytápíte váš dům briketami, dřevěným uhlím nebo dřevem. Popel totiž svým složením odpovídá vysoce kvalitním hnojivům. Jeho přidáním obohatíte substrát o vápník, draslík, hořčík a fosfor.

Oslaďte vašim pokojovým rostlinám život. A to doslova! Jednou týdně slabě pomoučněte substrát nebo lžíci cukr rozpusťte v jednom litru vody. Cukr rostlinu povzbudí k životu.

Zužitkovat můžete i biologický odpad z kuchyně. Zkuste si doma vytvořit svůj vlastní mini kompostér. Chce to jen nápad a pár žížalek. Hnojivo, které vám vznikne je k nezaplacení.