Jste zde

Čím hnojit pokojovky? Zkuste droždí, lógr nebo zeleninové slupky

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Toužíte po tom, aby vám pokojové rostliny krásně kvetly a měly se čile k světu? Pak zapomeňte na chemická hnojiva a vyzkoušejte suroviny, které máte doma. Podpořte růst pokojových rostlin lógrem z kávy, kostkou droždí či slupkou od banánu.

9. 10. 2019

Zapomeňte na drahá a neekologická hnojiva. S námi už je nebudete potřebovat! Kvalitní, ekologické a za pár korun – tak přesně takové hnojivo si můžete připravit. Využijte suroviny, které máte doma a připravte si výživnou zálivku nebo jimi rovnou obohaťte půdu.

Vyhazovat lógr z kávy do odpadu je škoda!

Vyhazujete lógr z kávy do odpadu? Pak děláte velkou chybu! Vaše pokojové rostliny totiž připravujete o vynikající zdroj hořčíku, dusíku, fosforu, mědi či draslíku. Zkuste jednou za půl roku smíchat sedlinu z kávy se substrátem a přidat ji k růžím, muškátům, azalkám, rododendronům, oleandrům nebo hortenziím. Jejich růst vás jistě překvapí.

Nevylévejte poslední zbytky minerální vody do umyvadla. Zkuste jimi zalít vaše pokojové rostliny. Za minerální vzpruhu se vám brzy odmění! Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zázračné slupky

Obrovským zdrojem minerálů jsou i banánové slupky. Slupky nechte louhovat 24 hodin a získaným výluhem zalijte všechny pokojové rostliny, které máte doma. Rostlinám dodáte potřebný draslík, vápník a fosfor. Minerály podpoří vitalitu rostliny a ochrání ji před nežádoucími škůdci a chorobami.

Potřebné živiny rostlině dodáte i přidáním slupek z jablek. Při přesazování rostliny je umístěte na dno květináče.

Trápí vaše rostliny mšice nebo jiní paraziti? V boji s nimi vám mohou pomoci slupky od cibule. Slupky nechte minimálně dva dny louhovat a vzniklým výluhem rostliny pravidelně zalévejte.

Aby vám rostliny krásně kvetly a prospívaly je důležitá nejen správná zálivka, ale i výživné hnojivo. Vyrobte si své vlastní domácí hnojivo a dopřejte jim péči, kterou potřebují.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Podpořte kvetení truhlíkových rostlin

Potřebují vaše rostliny opravdovou vzpruhu? Zkuste rozpustit kostku droždí v pěti litrech vody a vzniklým roztokem rostliny zalijte. Zálivka bohatá na vitamín B je vrátí zpět do kondice.

Obrovským zdrojem vitamínů je nesolené a vychladlá voda z vařených brambor, kterou milují zejména africké fialky. Vývar z rýže oživí azalky či velmi oblíbenou pokojovou rostlinu kalanchoe. Voda z čočky zase podpoří lesk listů veškerých palem. Vyzkoušet můžete i vodu z akvária.

Výživné domácí hnojivo získáte i rozemletím vaječným skořápek. Získaný jemný prášek je obrovským zdrojem vápníku, který neutralizuje půdu. Využít můžete i výluh. Skořápky nechte dva až tři týdny louhovat a vzniklým roztokem rostlinu zalijte.

Pozor! Lógr z kávy vždy promíchejte se substrátem. Nalitím přímo do květináče, byste mohli květině uškodit. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Stará a pozapomenutá metoda

Na zmar nemusí přijít ani popel z vašeho krbu, zvláště pokud vytápíte váš dům briketami, dřevěným uhlím nebo dřevem. Popel totiž svým složením odpovídá vysoce kvalitním hnojivům. Jeho přidáním obohatíte substrát o vápník, draslík, hořčík a fosfor.

Oslaďte vašim pokojovým rostlinám život. A to doslova! Jednou týdně slabě pomoučněte substrát nebo lžíci cukr rozpusťte v jednom litru vody. Cukr rostlinu povzbudí k životu.

Zužitkovat můžete i biologický odpad z kuchyně. Zkuste si doma vytvořit svůj vlastní mini kompostér. Chce to jen nápad a pár žížalek. Hnojivo, které vám vznikne je k nezaplacení.