Jste zde

Místo do sběru patří krabice na zahradu: Jako eko hnojivo nebo lákadlo na žížaly

krabice v trávě Zdroj: Shutterstock
Kartonové krabice končí často v popelnicích a v tom lepším případě ve sběru. Pokud ale máte zahradu, byla by věčná škoda se těchto papírových pomocníků zbavovat. S čím mohou pomoci?

27. 5. 2023

Staré krabice využijete jako hnojivo

Hnojení rostlin nemusí být nákladné ani namáhavé. Stačí, když na zahradě vyhloubíte menší jámu, staré krabice do ní navrstvíte a vše zalijete vodou z konvice. Zasypejte krabice hlínou a dál se o ně nestarejte. Zhruba za dva měsíce můžete zčásti rozložený karton použít jako účinné a ekologické hnojivo

Přečtete si také: Popel není jen odpad: Pomůže od mastných skvrn a poslouží jako kvalitní hnojivo

Ekologický mulč

Kartony ale nemusíte využívat jen ke hnojení rostlin a květin. Dost dobře vám stará lepenka poslouží jako nízkonákladový mulč. Stačí krabice rozstříhat na menší kousky, kterými můžete obložit jahody před zimou nebo je použít jako vrstvu na aktuálně nepoužívané záhony, které chcete uchránit před růstem plevele.

shutterstock_144695974.jpg

děti v krabici
Zdroj: 
Shutterstock
Asi nemusíme dodávat, že velké kartonové krabice poslouží i jako základ pro dětské hry.

Přikryje půdu

Pokud zeminu přikryjete kartonovými krabicemi, zabráníte vysušování půdy. Sazenice rostlinek tedy nebude potřeba tak často zalévat a ušetříte i na vodě. Protože staré kartony obsahují spoustu celulózy, lákají do své blízkosti žížaly, které pomáhají s hnojením půdy v blízkosti květin.

Úložné prostory

Krabici ale nemusíte využívat pouze ke hnojení nebo mulčování. Skvělé využití najde i v dílně nebo zahradní kůlně. Stačí nějakou tu pevnější krabici rozdělit na přihrádky a rohy zpevnit průhlednou lepicí páskou. Pokud potřebujete lepenkový box přenášet z jednoho místa na druhé, přidělejte mu ještě lepenkovou rukojeť.

Jaké krabice jsou ideální?

Vždy používejte pouze obyčejné a čisté kartony a krabice, které nejsou lakované nebo nijak polepené fóliemi. Před použitím na zahradě z nich odstraňte všechny štítky, nálepky, pásky a sponky. V zemi se nerozloží a budou dělat jen problémy. V žádném případě také nepoužívejte kartony znečištěné od oleje, chemikálií nebo tuků.

Mohlo by vás zajímat: Staré pečivo nevyhazujte. Vyrobíte z něj skvělé hnojivo, které je účinnější než kdejaká chemie

Použité zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/5-tipu-jak-vyuzit-krabice-nejen-od-bot-54379
  • https://hobby.instory.cz/2519-zajimave-vyuziti-krabice-od-bot-nechte-se-inspirovat.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/domaci-potreby-jako-pesticidy-30000927.html
  • https://pestujme.cz/stare-krabice-je-nejlepsi-nechat-valet-na-zahrade-rostliny-z-nich-budou-nadsene/