Jste zde

Vánoční hvězda: Jak pečovat o nádherného posla adventu? Pozor na průvan!

vánoční hvězda jako dekorace Zdroj: Bigstockphoto
Zima s nízkými teplotami a nedostatkem denního světla - to je období, které rostlinám nesvědčí. Existují ale rostliny, které se k životu v tomto období naopak probouzejí. Vedle bramboříků, fialek či zimních begónií mezi ně patří i vánoční hvězda.

22. 11. 2023

Vánoční hvězda, jinak také pryšec nádherný, Kristova koruna nebo hvězda lásky se stala neodmyslitelným symbolem Vánoc. Na pultech obchodů se objevuje právě teď. Víte, jak se o ni starat? 

Vánoční hvězda přišla ze střední Ameriky

Pryšec nádherný je pokojová rostlina původem z Mexika více známá pod názvem vánoční hvězda či růže. Pro své zelené listy, které kontrastují s jasně červenými listeny, se rostlina může stát nepřehlédnutelnou součástí adventního stolu. Dekorací jsou tedy „listeny“, falešné květenství. Samotný květ je nenápadný, žlutý, a mezi barevnými listy se snadno ztratí. 

Vánoční atmosféru vyvolají i Svíčky – zútulní váš interiér a zahřejí vás na duši

bigstock-christmas-flower-poinsettia-an-116476082.jpg

vánoční hvězda v květináči
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vánoční hvězda je krásná sama o sobě. Proto není potřeba ji složitě dekorovat.

Aby vám však rostlina dělala radost, je důležité věnovat jí více péče a výživy než rostlinám, které v zimních měsících odpočívají. 

Po jaké květině sáhnout v obchodě?

Pozor si musíte dát už při nákupu hvězdy. Nikdy nekupujte květinu, které se nachází v průvanu u vchodu do obchodu. V obchodě ji řádně zabalte do několika vrstev novin a utíkejte s ní domů, aby vám při cestě nezmrzla. 

Po příchodu domů neumisťujte rostlinu hned do vytopeného pokoje, kde je suchý vzduch. Většina rostlin prodávaných v zimním období je totiž zvyklá na vlhčí klima z obchodu. Proto se snažte postarat o přechodnou chladnější místnost – alespoň na pár desítek minut.

bigstock-christmas-poinsettia-108165242.jpg

prodej vánoční hvězdy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vánoční hvězda je poměrně náročná na péči. A pozor na to, že celkem snadno nachladne!

Aby dlouho vydržela, je důležité dodržet několik zásad

Výběr správného místa pro květináč a péče o vánoční hvězdu, aby dělala radost i příští rok, jsou tak trochu alchymie. Na rozdíl od ostatních zimních rostlin, kterým chladnější místnost prospívá, vánoční hvězda snese více tepla. Avšak nikdy neumisťujte květináč přímo k ústřednímu topení, hvězda totiž nesnáší suchý vzduch

Drobný trik, který funguje

Vánoční hvězdě se snažte dopřát vlhčí klima. Lepší než pravidelně rosit je pomoci si malým trikem. Do misky s vodou umístěte kamínky, na které postavte květináč. Ale pozor! Rostlina musí stát pouze na těchto kamenech, nikoliv ve vodě! 

Dopřejte hvězdě dostatek světla

Jako každá rostlina, tak i hvězda potřebuje pro svůj růst i dostatek světla, v zimním období ho však v našich místnostech přirozeně rychle ubývá. Nestavte tak květináč do temného kouta a zbytečně neubírejte hvězdě denní světlo. Dobrou volbou není ani umístění květináče přímo k oknu. Chlad, průvan a přímé sluneční paprsky mohou způsobit rychlý úhyn. 

Se zálivkou také opatrně, příliš vody může způsobit opadání listů a následný úhyn rostliny. Květinu také nezalévejte ledovou vodou přímo z vodovodu, ale dopřejte jí odstátou vodu a občas pár kapek tekutého hnojiva. 

bigstock-christmas-flower-poinsettia-an-113111792.jpg

pryšec vánoční hvězda
Zdroj: 
Bigstockphoto
Červené listy nejsou květ, jak by se mohlo na první pohled zdát. Květenství je drobné, nenápadné a žluté.

Závěrem je nutno říci, že vánoční hvězda není jednoletá rostlina. Pokud vám přežije zimu, můžete se pokusit o její opětovné kvetení i příští Vánoce. Po odkvětu rostlinu seřízněte, přeneste do chladnější místnosti a snižte přísun vody. 

Dva měsíce před plánovaným kvetením na něj květinu připravte – na denním světle ji nechejte jen pár hodin denně, pak ji ukryjte pod noviny nebo do krabice. Po zhruba 4 týdnech tohoto „temného režimu“ vánoční hvězda opět nasadí na květ. 

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Pry%C5%A1ec_n%C3%A1dhern%C3%BD
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-se-pestuje-vanocni-hvezda
  • https://www.modernizahrada.com/pestovani-vanocni-hvezdy-jak-o-ni-spravne-pecovat/
  • https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-jak-se-starat-o-vanocni-hvezdu-aby-co-nejdele-vydrzela-40409663
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pet-chyb-kterymi-nicite-vanocni-hvezdu