Jste zde

Jak vybrat vánoční hvězdu, aby dlouho vydržela? Vsaďte na trik s nenápadnými kvítky

vánoční hvězda v bílém květináči Zdroj: Shutterstock
Při koupi vánoční hvězdy dejte přednost českým pěstitelům a velkou pozornost věnujte drobným květům, které jsou skryté uprostřed barevných listenů. Pokud v obchodě vyberete špatně, nezachrání ji ani sebelepší péče.

19. 11. 2023

Vánoční hvězda, jinak také pryšec nádherný, je oblíbená pokojová rostlina, která v předvánočním čase zdobí téměř každou domácnost. Mnohdy ale nevydrží tak dlouho, jak bychom čekali. Krátce po nákupu začne chřadnout a její listy opadají. My pro vás však máme několik užitečných rad, které vám zajistí, že právě ta vaše vánoční hvězda vydrží krásná po celé svátky

shutterstock_2230047119.jpg

růžová vánoční hvězda
Zdroj: 
Shutterstock
Vánoční hvězdu můžete sehnat v mnoha barevných kombinacích i v různých velikostech. 

Čím kratší doba převozu, tím lépe

Vánoční hvězdu si pořiďte ve specializovaných zahradních centrech nebo u menších prodejců, kteří věnují květinám maximální péči. Namísto květin z dovozu dejte přednost českým výpěstkům a nikdy nekupujte rostlinu, která je umístěná u vchodových dveří nebo v nevytápěných prostorách či v blízkosti topení. Chlad, průvan a příliš suchý vzduch může vést k pozdějšímu opadávání listů. 

Celkový vzhled a pravé květy hodně prozradí

Kupujte rostlinu, která je silná, zdravá a bez viditelných vad! Listy musí být nepoškozené a krásně zelené. Nikoliv svěšené a žluté. Celá rostlina by měla být olistěná odspodu a substrát by neměl být suchý, ale ani přemokřený. Při přičichnutí byste rozhodně neměli cítit pach plísně. 

Uprostřed listenů by také měly být nevyvinuté pučící květy, které jsou ukazatelem toho, že rostlina má před sebou ještě minimálně dva až tři měsíce, a kořenová soustava by měla být silná a dobře prokořeněná, což poznáte podle toho, že ze spodní části květináče vylézají kořeny

shutterstock_234911824.jpg

květy vánoční hvězdy
Zdroj: 
Shutterstock
Nevýrazné žluté květy, které najdete uprostřed listenů, vám prozradí, jestli vánoční hvězda vydrží po celý advent. 

Dbejte, aby vám při cestě domů nenastydla!

Při cestě domů se s vánoční hvězdou nikde nezdržujte a v obchodě ji nezapomeňte pečlivě zabalit do několika vrstev balicího papíru nebo novin, aby vám nenastydla. Také ji nenechávejte delší dobu v nevytopeném autě a doma jí dopřejte dostatek času, aby se aklimatizovala. 

shutterstock_2111527793.jpg

koupě vánoční hvězdy
Zdroj: 
Shutterstock
Při koupi dejte přednost českým pěstitelům a hledejte vánoční hvězdu s označením Česká květina. Mnohem déle vám vydrží!

Z obchodu je vánoční hvězda zvyklá na vlhčí klima, nikoliv na suchý vzduch, který je v zimě běžným problémem mnoha domácností. Při příchodu domů jí proto najděte přechodnou chladnější místnost a dopřejte jí alespoň pár minut, aby si zvykla. 

Zdroje:

  • https://www.mezizenami.cz/vanocni-hvezda-jak-vybrat-tu-spravnou-a-jakou-potrebuje-peci/
  • https://ostrava.rozhlas.cz/zahradnik-radi-jak-spravne-vybrat-vanocni-hvezdu-6955535
  • https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/jak-vybrat-vanocni-hvezdu-aby-vam-vydrzela-co-nejdele-vsimejte-si-hlavne
  • https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/324-pri-nakupu-vanocni-hvezdy-budte-vybiravi
  • https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-jak-se-starat-o-vanocni-hvezdu-136282