Jste zde

Vánoce s domácími mazlíčky? Dávejte pozor, ať neskončí katastrofou

vánoční štěně Zdroj: Bigstockphoto
Vánoce by měly být svátky klidu a pohody. Realita ovšem často bývá na míle vzdálená. To třeba v případě, že váš zvídavý čtyřnohý parťák neodolá a ochutná kus ze slavnostně prostřené tabule nebo vánoční dekorace. Na co dát během svátků pozor?

19. 12. 2021

Pryč se jmelím i vánoční hvězdou

Existuje nespočet pokojovek, které můžou našim čtyřnohým miláčkům nepěkně zavařit. Jde třeba o okrasný oleandr, klívii nebo strelícii. Před Vánoci ale řada domácností ožije kouzelnou vánoční hvězdou a pod lustrem se začne pohupovat jmelí

Obě zmíněné rostliny sice mají přičarovat lásku, štěstí a tradiční vánoční atmosféru, našim chlupatým miláčkům můžou naopak nepěkně zavařit. Pro psy a zvlášť pro kočky jsou větvičky jmelí jedovaté, mohou podráždit žaludek a vyvolat zvracení. Podobně je na tom i vánoční hvězda, jejíž mléčná míza je kvůli obsaženému latexu silně toxická

bigstock-cat-and-dog-banner-for-the-hol-4026546_1.jpg

vánoční pes a kočka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zatímco kočka alkohol neochutná, psi nemají problém ochutnat třeba pivo. Tak pozor na sváteční skleničky.

Ještě o něco nebezpečnější je pak brambořík, který je další typickou rostlinou pro tuto část roku. Toxická je hlavně jeho hlíza. O tu se ale zajímají především kočky. Proto je důležité zmíněné rostliny uložit mimo dosah mazlíčků, případně je domů vůbec nepořizovat.

Mohlo by vás zajímat: Spousta majitelů zvířat se obává pořizovat živý stromeček. Pokud to risknete a mazlíček ho během několika prvních dnů nezlikviduje, nemusíte se bát. Smrčky ani jedličky pro zvířátka jedovaté nejsou. 

Pozor na čokoládu, rozinky i sýry

Další nebezpečí číhá na stole. Tady se během vánočních oslav objevuje různé množství dobrot a sladkostí. Nechybí cukroví, čokoládové pamlsky, ale i další lákadla, kterým někteří mazlíčci zkrátka nedovedou odolat. Zvláště čokoláda je ale rizikem, které může proměnit oslavy v horor.

Čokoláda (zvláště ta hořká) totiž obsahuje látku zvanou teobromin, která je podobná kofeinu. Naše tělo se s ním bez problémů vyrovná, avšak pro zvířata tahle látka představuje riziko silné otravy. Pokud chlupáč slupne kostičku z adventního kalendáře, nic tak strašného se (kromě zvracení nebo průjmu) pravděpodobně nestane. 

Pokud ale máte doma všežravého nenechavce, hrozí mu vážné zdravotní potíže. Typickým příznakem otravy je svalový třes, nepravidelně bijící srdce nebo dokonce i infarkt. Z dosahu tak odstraňte nejen čokoládu a všechny výrobky z ní, ale také rozinky nebo plísňové sýry. I ty mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace a v krajním případě i otravu zvířete. 

bigstock-christmas-gray-tabby-cats-new-436505327_1.jpg

vánoční koťata
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zvířata rozhodně nekrmte vánočními dobrotami, zadělali byste jim v tom lepším případě na nepříjemné zdravotní potíže.

Problémem jsou i svíčky a staniol

Kromě výše uvedeného dávejte pozor i na další dekorace a maličkosti, bez nichž si řada z nás nedokáže vánoční svátky představit. Na mysli máme třeba nejrůznější svíčky, praskající oheň v krbu nebo prskavky, které mohou zvědavé chlupáče nepříjemně popálit. 

Problémem můžou být i skleněné dekorace a ozdoby. I ty mohou po rozbití zvíře pořezat a při pozření střepů i vážněji zranit. Je proto lepší nahradit je raději plastovými, které jsou odolnější. 
Stejně tak dávejte pozor i na nejrůznější staniolové lamely a řetězce. V lepším případě bude potřeba všežravého mazlíčka slavnostně zářit, ale v tom horším ho může čekat i náročná operace zauzlených střev.

Alkohol a světýlka dokážou zařídit pořádnou neplechu

Zatímco kočky se alkoholickým nápojům vyhýbají obloukem, někteří psi nepohrdnou sladším ciderem nebo třeba některými druhy piv. Když si jednou nebo dvakrát srknou ze skleničky a jeví známky opilosti (vrávoravá chůze, zmatenost), uložte je na klidné a nízko položené místo s dostatkem vody. Pokud by chtěli svoje alkoholové excesy opakovat, raději si sklenku dobře hlídejte. Chlupáč by si totiž mohl odrovnat játra, ledviny nebo další orgány. 

Problémem mohou být překvapivě taky nejrůznější vánoční světýlka a elektrické kabely. Ani ty proto nenechávejte bez dozoru v přítomnosti zvířat, která by mohla mít zájem je okusovat.

A jak nejlépe Vánoce s mazlíčkem oslavit? Nejlepším dárkem pro něj je už vaše přítomnost doma, možnost jít na delší procházky, dostatek zájmu a hlavně kontaktu. 

Použité zdroje: 

  • https://hobbyrecepty.cz/rostliny-jedovate-pro-psy-kocky/
  • https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl/437328/nebezpecne-vanoce-na-co-si-dat-pozor-pri-svatcich-s-domacimi-mazlicky.html
  • https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/449631-tyto-veci-mohou-o-vanocich-ohrozit-vase-mazlicky-budte-ve-strehu
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/4163-aby-se-vanoce-s-domacimi-mazlicky-nepromenily-v-horor-pozor-na-otravu-jmelim-nebo-cokoladou