Jste zde

Plánujete kotě do rodiny? Co byste neměli opomenout?

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pořídit do domácnosti zvíře je velký krok. Ale stačí pohled na malé kotě a všechny starosti na okamžik zmizí. Věřte nebo ne, zvířata patří mezi nejlepší terapeuty světa.

26. 10. 2015

Aby se vám i vašemu kotěti společně dobře žilo, měli byste vědět pár následujících věcí.

HYGIENA

Kočky jsou extrémně čistotná stvoření, takže vlastní hygienu mají téměř vrozenou. Oproti psům se dokonce mohou naučit chodit na toaletu. Na internetu najdete nespočet naučných videií, jak na to. Ale pro začátek postačí pořídit kotěti kočičí záchod, který vyplníte takzvaným kočkolitem. Druhů je spousta, funkčnost víceméně u všech velmi podobná. Takže ty nejlevnější pořídíte již za pár stovek.

Nelekejte se, první dny se nejspíš stane, že kotě vykoná svou potřebu někde mimo vyhrazený prostor, ale potřeba je pouze vaše počáteční důslednost. Je nutné kotě pokárat nad exkrementem (nebojte se chytit zvíře za kůži na krku, kočičí mámy takhle svá koťata tahají neustále), čumák mu dát blízko výkalu a následně zvíře odnést na kočičí toaletu, kde mu můžete ťapkou prohrabat píseček. Zbytek za vás zařídí ona kočičí čistotnost. Kočky jsou velmi chápavé a dřív (během jednoho dne), nebo později (do dvou týdnů) pochopí, kde je to správné místo.

Pořídit si domů takového mazla znamená spoustu radosti. Zároveň se o něj ale musíte pečlivě starat.Zdroj: www.srovname.cz

Kočičí záchod je dobré čistit každý den. Zabráníte tak pachu, který byste jistě potkali ve sdíleném spolubydlení postarší dámy a dvanácti koček.

STRAVOVÁNÍ

Vyhraďte svému kočičímu mimču místo, kde bude mít po celý svůj život misky na vodu a na jídlo. O stravě je nejlepší poradit se s veterinářem při první návštěvě, kterou byste měli uskutečnit neprodleně poté, co si kotě přivezete domů.

Je na vás, zda-li se rozhodnete krmit kotě suchou stravou (granule), nebo kapsičkami. Pravděpodobně nejlepší možnost je tyto věci kombinovat. Tygra ve svém kotěti probudíte kouskem čerstvého masa. A mléko - mléko jen to určené pro kočky. Obrázek koťátka nad miskou mléka je rozšířená fáma. Kočky totiž nejsou uspořádány tak, aby byly schopné mléko strávit.

SPÁNEK

Vaše kočka si postupem času nejspíš sama najde místo, kde se bude ukládat ke spánku. Přesto jí můžete pořídit pelíšek, který pak umístíte právě na to místo, kde bude kočce nejpohodlněji.

O kočkách se sice říká, že k lidem nemají valný vztah, ale sami po chvíli pocítíte, že to chlupaté stvoření bude nejvíce času trávit v místnostech, kde ho nejčastěji trávíte vy sami. Samozřejmě, bude se u toho povětšinou tvářit, jako by o vás ani nevěděla - ale bude tam kvůli vám. Proto ji můžete pro začátek umístit pelíšek třeba do obýváku.

Pořiďte pro svojí číču škrábadlo, na kterém se muže dosyta vyřádit.Zdroj: www.srovname.cz

Koťata prospí většinu času i přes den. Berte v potaz, že jsou to chvíle, kdy se tělo vašeho mazlíčka v klidu vyvíjí. Proto pečlivě dbejte na to, aby kotě ze spánku nikdo násilím nebudil. Máte-li děti, poproste je o totéž. Kotě si jistě bude chtít hrát hned, jak se samo probudí.

HRA

Výběr hraček pro kočky je neuvěřitelně široký. Spoustu jich můžete sami vyrobit. Klidně z bavlnky a ruličky od toaletního papíru. Kotě si bude hrát s čímkoli. Při hrách si koťata osvojují své fyzické schopnosti. Učí se skákat, lovit, držet balanc. S tím vším jim můžete pomoct. Například laserové světlo se opravdu nikdy neomrzí. Ani kočce, ani vám.

Do her často spadá i obrušování drápků. Chcete-li předejít zničenému nábytku, pořiďte si domů škrabadlo. Můžete klidně nalepit na stěnu kus koberce, který kotěti ukážete a párkrát mu po něm přejedete tlapkou. Anebo investujte a kupte mu některé z dostupných škrabadel, které v sobě často skrývají i vyvýšený domeček. Kočky výšky milují, takže si škrabadlo oblíbí velmi rychle i bez vaší pomoci. Jen se připravte, že ta opravdu promyšlená škrabadla vás mohou stát kolem tisíce korun.

Pořídit si domácí zvíře je samozřejmě veliká zodpovědnost, ale vězte, že následné soužití přináší mnohem více radostí, než starostí.

Související články