20. 5. 2021
Klívie, jinak také řemenatka červená, je jedna z nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin. Vydrží mnoho let a nepotřebuje téměř žádnou péči. Nevadí jí stín a vydrží i několik dní bez vody. Aby však klívie bohatě vykvetla, je třeba jí dopřát odpočinek.
Klívie patří k nenáročným pokojovým rostlinám
Pěstování klívie je velmi jednoduché. V období plného růstu, tedy na jaře a v létě, stačí klívii pouze pravidelně zalévat, hnojit a vybrat ji vhodné stanoviště bez dosahu přímých slunečních paprsků, které by mohly listy spálit. Dařit se jí bude při běžné pokojové teplotě.
Velmi prospěšné je také letnění a pravidelné sprchování, díky kterému z listů odstraníte prach a rostlině tak usnadníte dýchání. A lámat hlavu si nemusíte ani s každoročním přesazováním! Rostlině se lépe daří v těsném květináči, a proto ji stačí přesadit jednou za tři až čtyři roky vždy po odkvětu.
Během zimních měsíců dopřejte klívii odpočinek
K tomu, aby klívie vykvetla, však přece jen nějakou péči potřebuje. Respektive si potřebuje odpočinout při teplotě okolo 15 stupňů Celsia. V místnosti s běžnou pokojovou teplotou nebo v blízkosti radiátoru vám nikdy nevykvete.
Klívii proto koncem léte přeneste do chladnější místnosti, přestaňte ji hnojit a začněte pomalu snižovat zálivku. Později dokonce postačí, když rostlině zajistíte vyšší vzdušnou vlhkost nebo ji budete pravidelně rosit rozprašovačem. Pozor však, aby nikdy zcela nevyschl kořenový bal. Během prosince se pak v úžlabí listů objeví květní stvol.
Rostlinu v době květu vůbec nepřemisťujte
Jakmile květní stvol trochu povyroste, dopřejte rostlině vydatnou zálivku i dávku hnojiva a přeneste ji na původní teplejší místo. V době květu rostlinu pak už nepřemisťujte a ani neotáčejte květináčem, aby vám neopadala poupata.
Po odkvětu posledního květu odřízněte květní stvol těsně nad úžlabím listů, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen.
Tip: Rozvíjení květů klívie můžete podpořit teplejší vodou. Teplota zálivky by se měla pohybovat okolo 40 °C.