Jste zde

Pistáciové skořápky nevyhazujte. Vyrobíte z nich svícny i květy, které neuvadnou

pistáciové dekorace Zdroj: Bigstockphoto
Zamilovali jste si pistácie? Tvrdé skořápky, které chrání křehký zelený oříšek, nevyhazujte. Pokud máte chvilku volného času, náladu a chuť tvořit, máme pro vás tipy na dekorace, které z nich snadno vyrobíte.

20. 3. 2022

Netřesková zahrádka

Že vám uhyne i kaktus? S pistáciovým netřeskem tenhle problém řešit nebudete. Květy, které neuvadnou, vyrobíte slepováním jednotlivých skořápek tavnou pistolí do tvaru růžic. Hotový netřesk můžete nabarvit zelenou, či žlutou barvou nebo ho nechat v přírodním provedení. Dekorovat nevadnoucím netřeskem můžete třeba taky dárky, jarní a letní věnce nebo další dekorace v interiéru.

bigstock-pistachios-in-a-wooden-bowl-on-425622815_3.jpg

pistácie ve slupkách
Zdroj: 
Bigstockphoto
Slupky od pistácií i velmi dobře hoří, můžete jimi třeba přiložit do kamen.

Mohlo by vás zajímat: Pokud jsou pistácie solené, slupky odmočte a nechte je vyschnout. V opačném případě by vám na ně barva jen velmi špatně chytala. 

Pistáciové svícínky

Máte dost obyčejných skleněných svícnů, na které se jenom práší? Vyrobte si DIY svícen z pistáciových skořápek! Jednotlivé slupky můžete nalepit po obvodu k čajové svíčce. Jakmile vytvoříte kruh, lepte k němu další „lístky“. Až budete s velikostí spokojení, opět můžete svícen nabarvit. Jen dejte pozor, aby slupky byly dostatečně daleko od zapálené čajovky. O víc se starat nemusíte. 

Sukulentní obrazy

Mechové a sukulentní obrazy patří mezi žhavé interiérové trendy. Pokud vás od jejich pořízení odrazuje příliš vysoká cena nebo obava z náročné údržby, můžete si jejich alternativu vyrobit z pistáciových slupek. Jednoduše do rámečku skládejte pistáciové sukulenty, růžičky nebo další květy. Výsledné dílo nabarvěte, přestříkejte třpytkami nebo nechte v původní variantě. 

Náš tip: Kromě klasických květů můžete do rámu lepit skořápky jednotlivě. Pokud je proložíte kávovými zrnky, bude výsledek dokonalý.

Ozdoby na vánoční stromeček

Pokud vás už nebaví klasické skleněné nebo umělohmotné kouličky, vyrobte si netradiční vánoční dekorace, které návštěvy nadchnou svou jedinečnou originalitou. Ozdoby pak můžete umístit kamkoliv v interiéru i exteriéru. Přidat je můžete taky na vánoční dárky nebo mikulášské či velikonoční balíčky.

bigstock-roasted-salted-pistachio-nuts-440838998.jpg

pistácie v pytlíku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pistáciové slupky poslouží na domácí tvoření.

Rozkvetlá větvička

Máte doma chlupaté mazlíčky, kteří vám likvidují květiny i zelené dekorace? Pokud se jich nechcete definitivně zbavovat (dekorací, nikoli mazlíčků), vyzkoušejte následující trik. Přineste si z venku suchou větvičku a na její jednotlivé části pak nalepujte pistáciové slupky slepené do menších kvítečků. Zdobit je můžete vatou, třpytkami nebo barvou.

Pistáciový šperk

Obyčejné pistáciové skořápky můžete proměnit taky na vkusný šperk. Tady si ale na pomoc přizvěte speciální vrták (používá se třeba na zdobení tzv. madeirových vajíček), kterými do skořápek uděláte dírky. Pomocí nich a drátků s očky slupky spojíte a přemalujete je oblíbenou barvou nebo nastříkáte třpytkami. 

Praktické tipy závěrem

Pokud se vám z pistáciových slupek nechce tvořit, ale zároveň je vám líto je vyhazovat, použijte je jako drenáž do květináčů. Skořápky mohou posloužit též jako mulč. Vrstva pistáciových skořápek propustí a udrží vodu, přitom ale částečně brání plevelům.

Pokud je rozmístíte kolem rostlin, slimáci a šneci si na nich nepochutnají. Skořápky i dobře hoří, takže je v zavázaném papírovém pytlíčku můžete použít během táboráku nebo na podpal v kamnech. 

Použité zdroje:

  • https://primanapady.cz/clanek-296626-naucime-vas-trpelivosti-bude-vam-k-tomu-stacit-pouze-pytel-slupek-od-pistacii
  • https://living.iprima.cz/nase-tipy/galerie-14-napadu-co-vyrobit-z-pistaciovych-slupek-orisky-DIY
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pistaciove-skorapky-promenite-v-krasne-dekorace-35-inspiraci-ktere-stoji-za-vyzkouseni