Jste zde

Jak na skvrny od červeného vína? Zkuste pro změnu bílé víno nebo horké mléko

vylité víno Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vychutnáváte si svoje oblíbené červené víno a najednou je průšvih na světě. Komu z nás se to někdy nestalo? Máme pro vás několik rad, jak se skvrn od něj zbavit a minimalizovat škody.

14. 2. 2021

Ať už máte památku na příjemný večer na halence, džínách, sedačce nebo koberci, vždycky se dá něco dělat. Neházejte flintu do žita a zkuste svůj kousek šatníku nebo bytu zachránit s našimi tipy.

Čerstvá, nebo zaschlá skvrna? Rozdíl je zásadní!

S čerstvou a se zaschlou skvrnou se zachází jinak. Je to opravdu potřeba. Pokud se nehoda stala pár sekund zpátky, neváhejte sáhnout po těchto věcech:

  • Sůl. Solí zasypejte celou skvrnu a vůbec jí nešetřete. Nechte ji působit aspoň 15 minut a růžovou skvrnu, která zbyde, přelijte minerálkou (pochopitelně neslazenou) a vyperte v ruce, nebo prádlo rovnou hoďte do pračky a zapněte ji. 
  • Bílé víno. Zní to možná trochu bizarně, ale funguje to. Skvrnu od červeného vína přelijte tím bílým (snad ho budete mít doma), nechte pár minut působit a pak látku přeperte ručně s mýdlem. Pak musí následovat ještě praní v pračce.
  • Citrón. Na fleky tohohle ražení pomáhá i citrónová šťáva, ale pokud zrovna nemáte k dispozici citróny, můžete zkusit použít i citrónek (koncentrát do čaje). Skvrnu polijte nebo na ni položte plátek citrónu, nechte pár minut působit a pak látku vyperte ručně nebo v pračce.
  • Sodovka. Pomoct může i samotná minerálka nebo sodovka. Tenhle trik se používá hlavně na koberce, které nemůžete nijak prát. Hned po vylití vína skvrnu osušte papírovými utěrkami a zalijte ji sodovkou nebo minerálkou. Bublinky dokážou neuvěřitelnou silou vytáhnout nečistotu z chlupu koberce. Nechte ji působit pár minut, místo znovu osušte a to, co na místě nehody zbyde, vyčistěte klasicky mýdlem a nakonec vodou.

bigstock-turned-over-the-bottle-and-spi-390182926.jpg

skvrna od vína na tričku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Při čištění vína je zásadní, jestli je víno zaschnuté, nebo je skvrna čerstvá.

A co se zaschlou skvrnou od červeného vína na oblečení? Tady pomůže:

  • Ocet. Smíchejte v lavoru 3 litry vody a 2 lžíce octa. Do téhle směsi látku na půl hodiny namočte, a pokud bude flek stále viditelný, přeperte ji ještě ručně nebo v pračce.
  • Horké mléko. Jednoduše látku namočte do horkého mléka a nechte ji tam, dokud skvrna nepustí. Můžete jí trošku pomoct ručním přepráním nebo potom vypráním v pračce.

A pro ty, kteří dokázali vytvořit památku na skvělý večírek i na výmalbě, máme špatnou zprávu. Tady totiž pomůže jen seškrábat poškozené místo a citlivě ho přemalovat…