Jste zde

Jak odstranit skvrny od trávy? Pomůže ocet, citron nebo kysané zelí

tráva na kalhotech Zdroj: www.bigstockphoto.com
Skvrny od trávy patří mezi ty, které na oblečení nebo botách vídáme neradi. Jejich odstraňování totiž vyžaduje trochu zkušeností a silnější kalibr. Naštěstí existuje pár fíglů, které si s odolnými skvrnami hravě poradí.

20. 2. 2021

(Ne)vyzpytatelný protivník

Skvrny od trávy jsou tak trochu záhada. Někdy si s nimi totiž pračka hravě poradí, jindy ji pěkně potrápí. Za případný (ne)úspěch může v tomhle případě nejen konkrétní druh prášku, ale taky teplota, na kterou oblečení pereme a tvrdost vody. Pokud si se skvrnou vaše pračka neporadila, nezoufejte. Existuje spousta babských rad, které oblečení nevzhledných zelených skvrn nadobro zbaví. 

Ocet, citron a kysané zelí

Už naše babičky věděly, že skvrny od trávy nejlépe odstraní kyselé přísady. Jednou z nich je bílý ocet, který ale můžete dost nahradit třeba i citronovou šťávou. Podobně funguje i kysané zelí. Trochu octa nebo citronové šťávy nalijte na skvrnu a čistou hubičkou nebo hadříkem vyčistěte. Kysané zelí můžete i se šťávou poházet na znečištěný kus oděvu, nechat chvíli působit, odstranit a pak vyprat běžným způsobem.

bigstock-dirty-knees-baby-a-little-gir-307008664_1.jpg

skvrny od trávy na punčocháčích
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Se skvrnami od trávy se často setkávají rodiče malých dětí.

Žlučové mýdlo

Skvělé čisticí vlastnosti tohohle mýdlového zázraku z něj dělají absolutního mistra v oboru. Není se proto čemu divit, že se k němu i v dnešní době rádi vracíme. Jeho kvality můžete otestovat taky při odstraňování zelených skvrn. Jednoduše žlučové mýdlo namočte, nožíkem nebo struhadlem na znečištěné místo nastrouhejte několik mýdlových vloček a nechte působit. Pak oblečení namočte do teplé vody a nakonec vyperte v pračce.

Technický líh 

Vyžaduje skvrna od trávy silnější kalibr? Přizvěte si na pomoc technický líh. Jednoduše ho naneste na houbičku a skvrnu opatrně potírejte. Na látku ale příliš netlačte, abyste nepoškodili její barevnost. Pokud je skvrna stále viditelná, namočte kalhoty do mýdlové vody. Následně vyperte v pračce na 40 °C.

Mléko

Máte strach, že by výše uvedené způsoby odstraňování skvrn poškodily barevnost tkaniny nebo její strukturu? Vyzkoušejte citlivější metodu, kterou praktikovaly už naše prababičky. Jednoduše znečištěný kus oděvu namočte přes noc do nádoby s mlékem. Ráno oblečení promněte v rukou a vyperte. Po skvrně by nemělo být ani památky.

bigstock-dirty-grass-stain-on-white-pan-384464582_1.jpg

bílé kalhoty se skvrnami
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vsadit můžete na agresívní chemii, nebo vyzkoušet některý z osvědčených triků našich babiček.

Brambora

Nemáte po ruce nic z výše uvedeného? Světlejší nebo ty méně viditelné skvrny od trávy pomůže odstranit i obyčejná brambora. Prostě ji rozkrojte a znečištěné místo důkladně potírejte. Opět pak vyperte v pračce na obvyklou teplotu. Počítejte ale s tím, že odstraňování skvrn za pomocí brambory patří mezi nejméně účinné metody. 

Máslo

Jedna z babských rad, která by měla být účinná v boji se zelenými skvrnami, radí znečištěné místo potírat několik minut změklým máslem. S mastnou skvrnou si prý pračka poradí lépe. Jestli to doopravdy funguje? Budete muset sami otestovat.

Co když nic nepomáhá? 

V nejrůznějších fórech a diskuzích radí maminky pokapat skvrnu jarem nebo ji vyčistit tamponkem namočeným do vodky. Návodů ale najdete určitě mnohem víc. Pokud nic nezabere, pak už vám zbývají jen dvě možnosti.

Buďto zamíříte do drogerie pro chemický odstraňovač skvrn, nebo se se znečištěným kouskem oděvu jednou pro vždy rozloučíte. Skvrny od trávy jsou totiž tak trochu nevyzpytatelným protivníkem, kterému je jakékoli dodržování pravidel cizí.