Jste zde

Trendy v malování a barvách v dětském pokoji

Zdroj: kitchenmaking.com
Zajímá vás, jaké barvy a barevné kombinace právě teď frčí? Barvou roku 2013 prý byla fialová, v roce 2014 to byla modrozelená, ale…

16. 4. 2015

V tomto textu nenajdete trendy barvy pro další roky. Neexistují moderní a nemoderní barvy, existují totiž jen barvy vhodné a nevhodné – zatímco kuchyně oblečená do oranžové posílí chuť k jídlu, fialová ložnice pro změnu zabije chuť na sex.

Nebudeme tedy psát trendy barev, ale o trendy a moderních technikách, jak s barvami pracovat.

  • mezi trendy v malování se v poslední době objevuje kombinace klasické vymalované stěny a stěn vytapetovaných. Zkuste vytapetovat třeba plochu za čelem postele v ložnici, nebo jednu stěnu v obývacím pokoji. A zbytek vymalujte!
  • vyberte si barvu, která se vám líbí a která vám sedí a zkombinujte ji s bílou! Vytvoříte perfektní kontrast. Často stačí mít ve výrazné barvě jen doplňky a stěny bílé.
  • umístěte na vymalované stěny tematické a moderní samolepky na zdi. Výběr je v současné době téměř nekonečný, a pokud vsadíte na kvalitní samolepky, pak při jejich odstraňování ani nepoškodíte stěnu.
  • v nabídce obchodů jsou dnes i speciální nátěry. Pořiďte dětem do dětského pokoje otíratelný chytrý nátěr, po kterém mohou kreslit a pak vše jednoduše smazat. Nebo část stěny natřete barvou na tabule a pořiďte jim barevné křídy.
  • válečky hlásí návrat! Tohle retro, které mnozí znají jen ze starých filmů je zpátky. A v modernějších variantách. Mrkněte v obchodě s barvami po takzvaných kreativních válečcích, které na zdi vytvoří různě široké pruhy, nebo zapátrejte v internetových luzích a hájích po tom, jak se dělá takzvaná zábalová technika.
  • trendy je dekorativní štukování, jehož výsledkem je plastický reliéf a nikoli hladká stěna. Jen pozor na to, že nanesení dekorativního štuku je rozhodnutí, které de facto nelze vzít zpět a „hrbolatou“ stěnu máte přisouzenou navždy. Existuje mnoho druhů dekorativních štuků a omítek – hledejte pojmy, jako jsou benátský štuk, antický štuk nebo třeba marocký štuk.
  • moderní je i takzvané tupování. Velmi výrazná technika, kterou je i proto vhodné uplatnit jen na omezené ploše. Jak na ni? Vymalujte podkladovou barvou, nechtě stěnu pořádně zaschnout a pak pomocí obyčejné houbičky nanášejte druhou vrstvu – v kontrastní nebo podobné barvě.
Líbí se vám tyto trendy nápady? Mrkněte na další – do našich článků, ve kterých vám radíme, jak správně vybrat barvu i jak vymalovat. Najdete v nich i další inspiraci, další techniky a způsoby, jak si zkrášlit byt.