Jste zde

Stavba domu na vlastní kůži, díl 1. – Jak to všechno začalo…

Zdroj: www.bigstockphoto.com
V dalších týdnech a měsících budeme moci společně s námi sledovat stavbu domu doslova online. Naše spolupracovnice Pavlína se rozhodla pro stavbu rodinného domu – a ve svých příspěvcích vás provede všemi nástrahami, které na ni čekaly a čekají…

13. 8. 2015

Jmenuji se Pavlína a ve svých článcích bych vás chtěla provést výstavbou rodinného domu… alespoň tak, jak to probíhalo u nás.

A teď… jak to vlastně všechno začalo? Na začátku všeho jsme vlastně chtěli jen změnit bydlení, pořídit si větší byt v Karlových Varech. Prošli jsme spoustu nemovitostí, ale na každém bytě jsme našli nějakou tu „mouchu“, jak se lidově říká. U jednoho bytu nebyl výtah a byl až ve čtvrtém patře, další byt byl krásný, ale ze vchodu jste vyšli de facto na silnici, u třetího nebyla možnost parkování…

A tak to postupně dopadlo tak, že jsme byli z prohlídek vesměs zklamaní. Když se objevil byt na krásném místě a s pěknými dispozicemi, tak byl nehorázně drahý.  A to nám vlastně poprvé vnuklo myšlenku: „Proč vlastně hledáme byt? Nepostavíme si raději domeček, když to vlastně vyjde na stejné peníze?“

Nakonec jsme se rozhodli, že do stavby domu půjdeme a začali hledat vhodnou parcelu pro stavbu rodinného domku. Na začátku jsme měli samozřejmě řadu kritérií, ze kterých jsme nechtěli slevovat. Chtěli jsme do lokality, která bude klidná, pěkná a dostupná nejen autem, ale i MHD.

Jako první nás nadchnul pozemek v obci Kfely u Ostrova. Byl za velmi výhodnou cenu, až nás to překvapilo, a dokonce jsme začali i uvažovat, zda neslevíme ze svých požadavků na snadnou dostupnost...

Samozřejmě, že se tam vyskytl problém. Pozemky se teprve připravovaly a nikde nebyla udaná doba, kdy se má realizovat samotné zasíťování a zhotovení příjezdových cest. Takže vyhlídka, že bychom mohli „kopnout“ třeba až za deset let, nás velmi rychle odradila.

Další zastávkou byly Otovice. Tady byl ale zase problém s příjezdovou komunikací, která nebyla ve vlastnictví obce, ale soukromníka, což by nemuselo dělat dobrotu do budoucna. Co kdyby se jednou špatně vyspal a rozhodl se přes cestu dát závoru a my se pak nemohli ani dostat na svůj pozemek? Nejednou se něco podobného objevilo ve zprávách. Takže i tato možnost padla.

Další lokalitou, na kterou jsme se jeli podívat, bylo Mezirolí. V okolí nebylo téměř nic, ale cena za pozemky byla až neskutečně vysoká.

Naštěstí jsme hledání pozemku nevzdávali a najednou se objevil krásný zasíťovaný pozemek v obci Hory, která je jen kousek od Karlových Varů a do které navíc jezdí i MHD. Parcela se nám velmi líbila a tak jsme se dohodli se švagrem a švagrovou, kteří také chtěli stavět, že ji koupíme společně a necháme ji rozdělit na dvě poloviny.

A co vlastně potřebujete k rozdělení pozemku a jak to s námi pokračovalo? To se dočtete příště :)

Vaše Pavlína