Jste zde

Šťastné, veselé a recyklované! Aneb jak se zbavit (po)vánočního odpadu

udržitelné vánoce Zdroj: Bigstockphoto
I během vánočních svátku nezapomínejte třídit odpad! Máme pro vás několik rad a tipů, jak eliminovat množství vánočního odpadu a jak jej správně roztřídit.

28. 12. 2021

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik odpadu vyprodukuje vaše domácnost během Vánoc? Kolik rolí balicího papíru spotřebujete na balení dárků a kolik nesnědeného jídla skončí v odpadkovém koši? Že ne? My pro vás máme tipy, jak tenhle "neviditelný" odpad zlikvidovat, případně využít. 

bigstock-garbage-removal-overflowing-427470959.jpg

vánoční odpad
Zdroj: 
Bigstockphoto
Během vánočních svátků vzroste produkce nejrůznějšího odpadu až o 30 %! 

Není papír jako papír

Papír, který spolu se sklem tvoří největší podíl vánočního odpadu, plní popelnice nejen před příchodem Vánoc, ale hlavně po Štědrém dni. Modré kontejnery na papír doslova přetékají krabicemi, dárkovými taškami i nejrůznějším balicím papírem. Ne každý balicí papír lze však recyklovat! 

bigstock-female-hands-are-wrapping-pape-432843338.jpg

lepenkové krabice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Lepenkové krabice před vhozením do modrého kontejneru sešlápněte nebo roztrhejte na menší kousky. Zabere mnohem méně místa.

Tip: Papír, který není roztrhaný, zmuchlaný či jinak zničený, složte a schovejte na příští Vánoce. 

Do modrého kontejneru na papír patří pouze recyklovaný balicí papír, který je mimo jiné i hitem letošních Vánoc, a čistý balicí papír bez povrchové úpravy. Křídový, voskovaný a lesklý balicí papír by v modré popelnici skončit neměl. Stejně tak by v modrém kontejneru neměl skončit ani pečicí papír a papír, který je mokrý, zamaštěný či jinak znečištěný. 

bigstock-close-up-hand-throwing-plastic-431334632.jpg

kontejner na plast
Zdroj: 
Bigstockphoto
Plastové mašle, igelit i polystyren rozlámaný na menší kusy patří do žlutého kontejneru, který je určený na plast. 

Jak zklikvidovat vánoční stromek?

Vánoce bez živého vánočního stromečku si nedokáže představit mnoho rodin. Byt krásně provoní a dokreslí pravou vánoční atmosféru. Svátkem Tří králů však jeho role v domácnosti obvykle končí a putuje ke kontejneru. I zlikvidování vánočního stromečku má však svá pravidla!

bigstock-christmas-and-new-year-decorat-432587132.jpg

vánoční řetěz
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vánoční světelný řetěz, který už dosloužil, vyhoďte do speciálního kontejneru na elektroodpad nebo ho odneste do sběrného dvora.

Stromeček, který je zbavený všech ozdob i háčků, můžete odvézt do sběrného dvora nebo ho můžete postavit vedle kontejneru na komunální odpad. Zejména ve velkých městech je však vhodné s výhozem stromku počkat nebo ho ke kontejneru odnést den před plánovaným odvozem odpadu. Posloužit však může i v kompostu nebo jako ochrana záhonu před velkými mrazy. 

I použitý olej lze dále recyklovat!

Lití použitého oleje do dřezu nebo do záchodové mísy je nešvar mnoha domácností, který se nejvíce projevuje právě v období vánočních svátků, kdy v kanalizaci končí litry oleje, které zbydou po smažení štědrovečerního kapra nebo řízků. Pro kanalizaci jsou ale naprostou pohromou! 

bigstock-vegetarian-mayonnaise-ingredi-411105061.jpg

sklenice od majonézy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Sklenice od majonézy, kyselých okurek i láhve od alkoholu před vhozením do zeleného kontejneru není potřeba vymývat. 

Použitý olej je třeba přelít do neporušené láhve a tu vhodit do speciálního kontejneru, který je určen právě pro sběr použitých jedlých olejů a tuků. 

Zdroje:

  • https://www.samosebou.cz/2018/02/16/globalni-scitani-odpadu/
  • https://www.obnovitelne.cz/clanek/231/jak-omezit-produkci-odpadu-behem-vanocnich-svatku/
  • https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-spravne-roztridit-obaly-z-vanocnich-darku
  • https://www.samosebou.cz/extra/vanocni-special/
  • https://zpravy.aktualne.cz/jak-spravne-tridit-odpad-behem-vanoc-prubezne-a-minimalizova/r~ebb6c9fcde5111e78d510cc47ab5f122/
  • https://www.prumyslovaekologie.cz/info/svatky-konzumu-odpadu-jak-nalozit-s-odpady-po-vanocich