Jste zde

Jak opticky zvětšit koupelnu: Vsaďte na velkoformát a na světlé barvy

malá béžová koupelna Zdroj: www.bigstockphoto.com
I malou panelákovou koupelnu můžete zvětšit! Máme pro vás několik jednoduchých tipů a triků, díky kterým bude vaše koupelna působit prostornějším dojmem.

24. 2. 2021

Malá koupelna je častý problém mnoha bytů a zařídit ji není zrovna jednoduchá záležitost. My však víme, jak ji zařídit, aby vypadala fantasticky a zároveň v ní bylo k hnutí. Poznejte s námi několik tipů a triků, které vaši koupelnu sice nenafouknou, ale ošálí váš zrak. 

Velkou roli hrají barvy

Při zařizování malé koupelny volte světlé barvy, které místnost rozsvítí a opticky zvětší. 

bigstock-the-washstand-and-bathroom-in-355520075.jpg

patchwork obklad koupelna
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Výběr barev při zařizování malé koupelny je zásadní. Zatímco tmavé barvy prostor opticky zmenší, světlé naopak vytváří dojem většího prostoru.

Bílá barva je osvědčenou klasikou, kterou nic nezkazíte. V koupelně působí čistě, je nadčasová a snadno se kombinuje. Výrazně pestré mohou být pouze doplňky a nejrůznější textilie, které velmi snadno a kdykoliv můžete obměnit. 

Bát se však nemusíte ani světle šedých obkladů, která jsou už několik sezon trendy, nebo obkladů v jemných pastelových barvách, které v kombinaci s bílou vypadají velmi něžně. 

Připlaťte si za velkoformátový obklad

Obklad i dlažbu zvolte ve stejné barvě a vsaďte na velké formáty. Čím větší formát zvolíte, tím lépe. Zatímco malé obklady koupelnu roztříští a opticky zmenší, ty velké ji naopak sjednotí a zvětší. Výhodou je i menší množství spár respektive méně prostoru, kde by mohlo docházet k usazování nečistot, plísní a bakterií. 

bigstock-small-clean-and-tidy-european-396747836.jpg

sjednocená koupelna
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Sjednoťte dlažbu s obkladem vany. Místnost opticky prodloužíte. 

Pokud zvolíte obdélníkovou dlažbu, rozmyslete si, jakým směrem ji položíte. Obklady položené ve směru užší strany koupelnu prodlouží. Obklady, které položíte vertikálně, koupelnu naopak protáhnou do výšky

Jedno centrální světlo nestačí

Snažte se, aby byl v koupelně dostatek světla. Ideální je samozřejmě denní, které koupelnu osvětlí skrze okno, ale i umělé. Vždy však pamatujte na to, že koupelnu opticky zvětší více světelných zdrojů, které vyzařují teplé bílé světlo. Skvělým řešením je proto podhled s bodovými světly v kombinaci s voděodolnými LED páskami a zrcadlem se zabudovaným osvětlením. 

Zajímavým designovým kouskem jsou také luxfery, které propustí denní světlo z druhé místnosti. 

Velkoformátové zrcadlo a lesklé doplňky odráží světlo

Na zeď si pořiďte opravdu velké zrcadlo, aby se v něm kompletně zrcadlila klidně celá koupelna. Odrazí dopadající světlo a prostoru dodá potřebnou hloubku. 

bigstock-folded-clean-green-towels-in-t-408395447.jpg

ručník v pračce
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Skvělým řešením pro malé koupelny je pračka se sušičkou nebo možnost postavit sušičku přímo na pračku. 

Velkou roli hrají i další lesklé plochy a nablýskané kovové doplňky. Věřte, že i takové maličkosti, jako například miska na mýdlo, držák na kartáčky nebo na toaletní papír, dokážou divy. 

Nábytek zvolte závěsný a lesklý

S nábytkem do koupelny to nepřehánějte. Koupelna není komora. Na nejnutnější věci nepotřebujete tolik úložného prostoru. Pro balíky toaletního papíru, ručníky a prací prostředky najděte místo v jiné části bytu. 

K ukládání kartáčků, kosmetiky a holení vám dobře poslouží závěsné skříňky s menší hloubkou

Pračku zabudujte do kuchyňské linky

Je-li to možné vystěhujte z koupelny pračku i sušičku a využijte bohatou nabídku koupelnových studií, které nabízejí nespočet možností, jak zařídit malou koupelnu. Skvělým řešením jsou nejrůznější asymetrické vany, rohová umyvadla i WC zkrácené o několik centimetrů.