Jste zde

Silikon v kuchyni: Věřte mu! Vydrží extrémní teploty, mytí je radost a škodlivý určitě není

barevné kuchyňské špachtle Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pořiďte si do kuchyně nádobí a náčiní, se kterým bude radost vařit. Silikonové nádobí v sobě snoubí výhody, které ocení začínající i zkušené kuchařky. Vaše vaření bude snazší a rychlejší.

2. 4. 2020

Silikonové nádobí patří mezi oblíbené kuchyňské pomocníky. Své přední místo v kuchyni si však muselo vydobýt! V cestě mu stála nejen nedůvěra kupujících, ale na začátku i nezávislé testy, které odhalily zdraví škodlivé látky.

Za více jak 15 let se toho však mnoho změnilo. Silikonové nádobí a náčiní používá stále více domácností a dneska už víme, že silikon sám o sobě není nebezpečný. Ve většině případů jsou problémem barvicí přísady, které z nehezké bílé hmoty mají vykouzlit formu, která bude pro zákazníka vizuálně přitažlivější.

Kvalitní silikonové nádobí je zdravotně nezávadné, nepohlcuje pachy a nepodporuje růst nebezpečných bakterií. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Veškeré silikonové náčiní a nádobí kupujte od prověřených prodejců a ujistěte se, že výrobky prošly testem nezávadnosti. Nekupujte levné silikonové nádobí a raději si připlaťte!

Vaše makronky budou jedna jako druhá

Silikonové nádobí a náčiní se pyšní obrovskou rozmanitostí. V kuchyni nahradí dřevěný vál na těsto, mašlovačku z peří, bavlněnou chňapku, pečící papír, různé kovové metly i tradiční bábovkové formy z keramiky.

Mnoho práce ušetří silikonová plata na pečení vánoční cukroví i forma na tvorbu makronek. Dítě můžete okouzlit tvarem zdravého nanuku, který vykouzlíte za pomoci silikonové formy na nanuky, a na party můžete zabodovat rozličnými tvary ledu nebo rozlišovacími přísavkami na skleničky.

Ve skříni zabere minimum místa. Silikonové nádobí můžete jednoduše srolovat. Před použitím se snadno vrátí do původního tvaru. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Stěrky na těsto a mísy ze silikonu usnadní tvorbu těsta a domácí cukrářky jistě ocení nejrůznější tvořítka a formičky na zdokonalení dortů.

Nepřilnavost je jedna z mnoha výhod

Silikonové nádobí má mnoho výhod, díky kterým si už několik let drží své přední místo v kuchyni. Mnoho hospodyněk okouzlil nejen svou lehkostí a tvarovou i barevnou rozmanitostí, ale hlavně svou nepřilnavostí. Pečící formy není potřeba vymazávat tukem a vysypávat moukou, strouhankou nebo kokosem. Formu z bábovky jednoduše svléknete! Navíc vám odpadne i odmáčení připálených zbytků a zdlouhavé drhnutí drátěnkou.

Údržba silikonového nádobí je velmi snadná. Můžete ho umýt v myčce na nádobí i ručně. Díky hladkému povrchu stačí formu pouze omýt a vytřít do sucha. Na odstranění zbytků není potřeba čistící písek ani drátěnka.

Silikonové formy můžete bez problémů vložit do plynové i elektrické trouby, do mikrovlnky i do mrazáku. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Veškeré nádobí a náčiní odolá nízkým i velmi vysokým teplotám. Silikonové formy na pánev vykouzlí stejné lívance i smažené vejce ve tvaru srdce. Originální silikonová tvořítka na led zase běžným ledovým kostkám vtisknou zajímavou podobu.

Obrovskou výhodou je i dobrá tepelná vodivost, která zajistí rovnoměrné propečení a zkrátí dobu pečení až o třetinu. V konečném důsledku tak silikonová forma ušetří peníze i čas.

Jedinou nevýhodou silikonového nádobí je vyšší pořizovací cena. Ta je však vykompenzována rychlejším pečením a dlouhou životností. Pokud formu neproříznete ostrým předmětem, nevystavíte přímému ohni nebo jinak mechanicky nepoškodíte, vydrží vám až do smrti.