Jste zde

Spaní v obývacím pokoji: Jak ho zařídit, aby nešlo o z nouze cnost

hygge ložnice Zdroj: www.bigstockphoto.com
I spaní v obývacím pokoji může být pohodlné a elegantně vyřešené! Nechte se inspirovat a pojďte s námi poznat několik možných řešení.

29. 9. 2020

Malý byt nebo snaha dopřát každému z dětí svůj vlastní pokoj jsou nejčastější důvody, které mnoho z nás vedou ke sloučení obývacího pokoje s ložnicí. Pokud i vy takovou přestavbu plánujete, máte hned několik možností, které vám pomohou šikovně a elegantně schovat postel nebo rozdělit místnost. 

Při pořizování rozkládací soupravy myslete na svá záda!

Pořídit si rozkládací sedací soupravu je obvykle první a nejjednodušší řešení, které nás napadne. Jenže vyměnit sedací soupravu za klasickou postel není zrovna ideální řešení! Zvláště u méně kvalitních sedacích souprav, které nejsou určeny ke každodennímu spaní a manipulaci.

Po pár nocích vás začnou bolet záda a následkem nevyspání budete podráždění a nesoustředění. Pohovka se časem proleží nebo prosedí a začne vrzat. A co si budeme povídat? Obtěžující je i každodenní rozestýlání a uklízení peřin

V obývacím pokoji s vysokými stropy zvedněte postel do vzduchu

Zvednout postel do vzduchu je účelné a elegantní řešení, jak zachovat pohodlné spaní a ušetřit spoustu místa. Velmi důležitou roli však hraje výška prostoru! Řešení se hodí pouze do bytu o výšce stropu minimálně 3 metry. U nižších stropů není toto řešení pohodlné ani bezpečné! 

bigstock-wooden-bunk-bed-in-child-s-bed-245540512.jpg

postel a vestavěné patro
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Místo, které vznikne pod vestavěným patrem, můžete využít k posezení nebo k vytvoření pracovního či dětského koutu.

Ve velkém obývacím pokoji si vytvořte spací kout

Vytvoření spacího koutu v obývacím pokoji je ideální pouze v případě, že vám to dovolí dispozice bytu a velikost místnosti. Postel by neměla překážet fyzicky ani esteticky! 

bigstock-modern-hotel-room-contemporary-157819121.jpg

postel ve výklenku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Výklenek v místnosti je ideální místo pro umístění postele. Poskytne pocit bezpečí i dostatek soukromí. 

Postel můžete oddělit policemi, které jsou přístupné z obou stran, knihovnou i nižší zděnou příčkou ze sádrokartonu nebo z OSB desek, která schová postel, ale zásadním způsobem neovlivní dostatek denního světla ve zbylé části místnosti.

V místnosti, kde bojujete s každým centimetrem, zase skvěle fungují záclony, závěsy nebo moderní japonské stěny, které můžete posunout podle potřeby. A pokud si přejete spací část alespoň trochu zvukově oddělit, vsaďte na skleněnou příčku

bigstock-spacious-bedroom-interior-apa-366683998.jpg

spaní v obývacím pokoji
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Spací kout a obývací část opticky oddělte odlišnou tapetou, výmalbou nebo třeba dřevěným či keramickým obložením! 

Pořiďte si sklápěcí postel

Výklopná postel je moderní řešení zejména pro malý byt. Ušetří spoustu místa a poskytne plnohodnotné lůžko, které je vhodné ke každodennímu spaní. Peřiny spolu s polštářem, které upevňujete speciálními popruhy, jednoduše schováte nebo naopak snadno připravíte ke spánku. Jedinou nevýhodou může být fakt, že místnost po sklopení postele do vertikální polohy, může působit prázdně a neútulně.