Jste zde

Různé druhy vývarů: Jak na lahodnou chuť?

různé druhy vývarů PR Zdroj: Bluebird Provisions, Unsplash
Vývar české kuchyni doslova vládne. Nejenže z něj lze uvařit skvělou polévku, použít ho můžete i do omáček, k podlití pečeného masa nebo s ním zabřednout do mezinárodního kuchtění a připravit si kanadský poutine s hustým gravy a sýrem.

25. 10. 2023

Fantazii se meze nekladou. Jak ale využít ingredience na maximum?

Udržte v surovinách živiny

Základem pro vydatnou polévku jsou dobré suroviny. Pokud však v procesu vaření použijete nástroje z méně kvalitních materiálů, je dost pravděpodobné, že se živiny a vitamíny, které vaše ingredience obsahují, částečně vytratí. Proto je potřeba dbát i na správný výběr kuchyňského náčiní, jako jsou sady nožů, prkénka na krájení nebo i hrnce a kastroly.

Využijte zbytky

Nespornou výhodou vývaru je i to, že se dá udělat prakticky z čehokoliv, ostatně proto jsou oblíbené také vývary například z kuřecích drobů či kůže, odřezků masa i zeleniny nebo třeba vnitřností. Českou vánoční specialitou je pak i tradiční rybí polévka z jiker a mlíčí. Zkrátka, jak nás učily naše babičky: není důvod plýtvat jídlem, když z něj můžete udělat vývar!

Maximální chuť

Na vytažení toho nejlepšího z každé použité suroviny existuje hned několik tipů. Tak třeba pokud vaříte zeleninový vývar, je dobré si zeleninu před vyvařením najemno nakrájet a osmahnout, je jedno zda na pánvičce, nebo v troubě. Nechte vyvařit i dobře omyté slupky a odřezky – chuť je pak intenzivnější, a pokud opékáte na másle, získá i jemný máslový nádech. V případě masových vývarů se většinou jedná o vyváření kostí. Trik ale spočívá v ponechání alespoň malého kousku masa. Ten důkladně očistěte a spolu s kostmi ponořte do vody. Ještě předtím ho můžete, stejně jako zeleninu, vložit na několik minut do trouby. Vývar později hezky ovoní. Jestliže máte jen kosti, i tehdy vám stejným způsobem pomůže trouba. V případě, že vám morek z kostí vyteče, vyberte ho a přimíchejte k ostatním surovinám v hrnci.

Trpělivost vývar přináší

Opravdu silný a dobrý vývar vyžaduje patřičnou dávku trpělivosti, vařit se totiž musí na mírném ohni i několik hodin. Zeleninový vývar zabere zhruba 40 minut, kuřecí hodinu a půl a na hovězí si počkáte klidně až pět hodin. Záleží ovšem i na tom, v čem vývar vaříte. Tak například v papiňáku se kuře se zeleninou uvaří rychleji. A jak připravujete vývar vy?

Kateřina Houšková

Copywriter

Psaní se věnuje od roku 2017, kdy začínala v redakci online magazínu. Přes něj se v roce 2019 dostala ke copywritingu, u nějž už zůstala. Na přání klienta s pečlivostí zhotoví srozumitelné texty, které osloví. Některé z nich naleznete také na produktvdetailu.cz.