Jste zde

Robotický vysavač uklidí koberec i podlahu. Jak si vybrat ten správný?

robotický vysavač na koberci Zdroj: Proxima Studio / Shutterstock.com
Kdo si jej už pořídil, přemýšlí, jak bez něj mohl žít. Robotický vysavač zaujímá podobné postavení jako pračka na prádlo – jednoduše vám ušetří spoustu lopotné práce. Jak si ale vybrat ten správný?

12. 8. 2020

Robotický vysavač nebo mop? 

Při výběru vhodného robotického vysavače si nejprve určete, pro jaké povrchy jej chcete používat. Pokud ve vaší domácnosti máte podlahy a ne koberce, možná bude vhodnější sáhnout po robotickém mopu – ten totiž spolehlivě nahradí kyblík s vodou a je schopen vytřít všechny tvrdé podlahy, jako jsou vinyl, dlažba nebo PVC

Pokud máte v domácnosti koberce i tvrdé podlahy, je lepší využít robotický vysavač. Vysaje vám všechny plochy včetně těžce přístupných spár mezi dlaždicemi, a vám se tak naskytne skvělý pohled – doma bude stále uklizeno, aniž byste museli celý den uklízet. 

Robotický vysavač by měl mít navigaci

Levné přístroje se bohužel vyznačují jednou velkou nevýhodou – nejsou pro boj se špínou vyzbrojeny navigací. Nakonec se může stát, že nepokryjí celou plochu místnosti. Roboty střední třídy ale už navigaci obvykle mají, a proto bez problémů uklidí celou místnost. Navíc díky navigaci, která si nejdříve svými senzory zmapuje celou místnost, nenaráží do překážek a nepadá ze schodů. Robot s navigací bez potíží vysaje úplně celou místnost a rád se vrátí na místo, na kterém ještě nějaká nečistota zbyla. 

Jaké kartáče by měl robotický vysavač mít? 

Většina robotických vysavačů disponuje dvěma druhy kartáčů. Právě díky nim se dostává i do rohů místnosti. Vysaje tedy skutečně celý prostor. Hlavní kartáč je podélný a jeho úkol je nadzvedávat nečistoty do sacího otvoru. Další jsou ještě boční rotační kartáče, které vysbírají a vysají nečistoty z rohů místnosti a rozšiřují tak záběr celého robota. 

A co vy? Také přemýšlíte nad novým pomocníkem do domácnosti?