Jste zde

Bezvadní pomocníci do domácnosti, kteří šetří váš čas i energii

vysavač na koberci Zdroj: shutterstock.com
Když se vysloví vysavač, člověk si hned představí hulákající bednu na provázku, kterou za sebou táhne a luxuje. Ovšem to už dávno neplatí. Vysavače mohou mít naprosto skvělý design, kdy absolutně nevadí, že jdou vidět.

18. 2. 2021

A vidět jdou většinou tehdy, pořídíte-li si akumulátorový vysavač. Odpadá omezení délky šňůry a hledání volné zásuvky. Akumulátorové vysavače se hned vedle robotických těší velké oblibě. Ovšem zda volit robotický, akumulátorový nebo běžný vysavač do sítě je otázkou preferencí. Pojďme se spolu podívat na výhody jednotlivých vysavačů.

Výhody vysavačů podle dané kategorie

V podstatě každý vysavač má své výhody. Nelze říci, že jeden je lepší než druhý. Robotický vysavač vám usnadní práci a ušetří čas. Ovšem i tak je vhodné, zejména pokud máte doma koberce, vyluxovat jednou za čas běžným vysavačem. Především koutky a hůř dostupná místa, třeba pod nábytkem, kam robotický vysavač nevejde. Případně schodiště, kde máte natažený koberec. Klasický vysavač využijte i na vysávání pavučin a čalouněného nábytku. Většina majitelů robotických vysavačů tak vlastní ještě další vysavač.

Akumulátorový vysavač je de facto smeták a lopatka v jednom. Tady velmi záleží na provozní době a výkonu, který rozhodne o sací síle tohoto pomocníka. Některé typy jsou vhodné pouze pro omyvatelné podlahové krytiny, typu vinyl, dřevo, linoleum. Jiné lze použít také na koberce. Proto si předem rozmyslete, jaké parametry od vysavače čekáte. Nevýhodou může u některých být krátká provozní doba a fakt, že musí být před použitím nabitý. Jestliže zapomenete vysavač nabít, máte smůlu a vyluxovat můžete, až se vysavač nabije. K výhodám patří rychlost, pohodlí a to, že nemusíte hledat zásuvku či prodlužovací kabel.

Naproti tomu i klasické vysavače se stále vylepšují, jak po stránce designu, tak příslušenstvím. Rozhodně mívají nejvyšší sací výkon. Pokud máte doma koberce a navíc ještě i domácí mazlíčky, pak si jednoznačně pro kvalitní úklid pořiďte vysavač, který sice nebude luxovat sám, ale odvede tu nejkvalitnější práci. Případně můžete opět kombinovat dle vašich preferencí klasický vysavač s některou výše uvedenou variantou. Pro rychlý úklid je akumulátorový vysavač tou správnou volbou. Po stránce pohodlí pak vysavač robotický. Zkušenosti jsou takové, že většina lidí si nakonec stejně pořizuje dva typy vysavače. Pak jsou tady ještě i možnosti parních vysavačů, které luxují a čistí naráz.

  • Robotický – uklízí i když nejste doma
  • Akumulátorový – bleskurychle a pohodlně vyluxuje
  • Běžný – nejsilnější sací výkon
  • Parní – luxuje a vytírá nebo čistí koberec (mívají rovněž silný sací výkon)