Jste zde

Retro pokojovky: Tyhle zelené krásky milovaly už naše babičky

retro pokojovka Zdroj: Shutterstock
Monstera, tchynin jazyk nebo domácí štěstí. Dřív jste na ně mohli narazit prakticky v každém obýváku. S ubíhajícími roky ale jejich obliba postupně klesala. Nyní však opět nabývají na popularitě. Jaké retro pokojovky si znovu zamilujete?

12. 9. 2023

Tchynin jazyk

Lidově tchynin jazyk, odborně tenura a latinsky sanservieria, je dekorativní sukulentní rostlina typická svými dlouhými a pevnými žíhanými listy, ve kterých ukládá vodu. Málokdo o ní ví, že patří mezi jednu z nejméně náročných pokojových rostlin vůbec.

To proto, že dokáže přežívat i v nejtemnějších koutech místnosti s minimální zálivkou. Navíc patří mezi účinné čističky vzduchu, protože dokáže odfiltrovat běžné domácí toxiny.

Přečtěte si také: Netřesk: Chránil domy před blesky, má podobné účinky jako aloe vera a je k jídlu!

shutterstock_1965158188.jpg

monstera
Zdroj: 
Shutterstock
Monstera slaví návrat na výsluní, kde v dobách socialismu neochvějně trůnila.

Monstera

Monstera možná mnohým z nás připomíná éru socialismu, během kterého zdobila interiéry lékařských ordinací, čekáren, škol, ale i obývacích pokojů. Velkou výhodou této retro krásky je opět její nenáročnost.

Monstera se totiž spokojí s minimální zálivkou i menším množství rozptýleného světla. Víc péče vlastně nepotřebuje. I přesto vás odmění obrovskými lesklými listy s typickými otvory, které promění interiér v dokonalou džungli.

Hoja Masitá

Mezi oblíbené retro pokojovky můžeme řadit i Hoju masitou, latinsky hoya carosa, která kdysi dřív patřila mezi oblíbené voskovky. Sehnat ji dnes není příliš jednoduché, pokud na ni ale narazíte, rozhodně jí udělejte místo ve svém příbytku.

Rostlinka má tlusté masité listy a jednou ročně vydatně kvete. Za dobrou péči, spočívající v rozptýleném světle a mírné zálivce, se vám hoya odmění drobnými růžovými kvítky s omamnou a silnou vůní.

Mohlo by vás zajímat: Kaučukovník neboli domácí mor: Pokojovka, kterou znáte a která vás možná dráždí

shutterstock_2214855163.jpg

ďáblův břečťan
Zdroj: 
Shutterstock
Pro většinu retro pokojovek z výběru je typické, že jsou velmi nenáročné na pěstování.

Štěstíčko

Tahle drobnolistá pokojovka původem z Korsiky a Sardinie, vytváří krásné husté porosty a ve Středomoří na ni narazíte doslova na každém kroku. Daří se jí na slunném místě bez přímých slunečních paprsků. Pokud takové místo doma nemáte, bude se jí líbit i na polostinném stanovišti. Teplota v místnosti, ve které domácí štěstí pěstujete, by nikdy neměla klesnout pod 7 °C.

Rostlinku zalévejte vždy zespodu. Za vaši péči se vám odmění hustými chomáčky zelených lístků a drobnými zelenými kvítky, kterých si možná na první pohled ani nevšimnete.

Potos

Další retro pokojovkou je i potos, který vás potěší zelenými popínavými listy se světlým šrafováním. Potos nejen, že rychle roste, ale také je nenáročný na pěstování, proto se hodí i pro naprosté začátečníky nebo pěstitele, kterým doma „umře“ i umělá kytka.

Protože jde o rostlinu popínavou, bude potřebovat oporu. Může se plazit po zdi, okolo mechového sloupku nebo po dřevěné zástěně. Pěstovat ho můžete nejen v půdě, ale také ve vodě. 

Přečtěte si také: Aglaonema: Pokojovka, které se říká spící panna, vypadá často jako umělá květina

Diefenbachie

Diefenbachie (Dieffenbachia) pochází z rodu rostlin z čeledi áronovitých, které se mohou pochlubit více než 30 rozmanitými zástupci. Pokojovka se rozhodně nehodí do domácností s malými dětmi nebo domácími zvířaty, protože je prudce jedovatá.

Přesto však stále patří k oblíbeným retro rostlinám. Může za to především její impozantní vzhled, úctyhodná výška a ohromné listy, i malé nároky na pěstování. Vzhledem k vlastnostem rostliny byste měli její přesazování, případně manipulaci s ní vždy provádět v rukavicích. 

Použité zdroje:

  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/difenbachie-krasavice-na-kterou-se-musi-v-rukavicich.html
  • https://babinet.cz/clanek-26667-tato-retro-pokojovka-by-vasem-byte-nemela-chybet.html
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-interier-v-retro-stylu-podtrhnou-zajimave-pokojovky-25462
  • https://hobby.instory.cz/4181-potos-mohou-pestovat-i-uplni-zacatecnici.html
  • https://www.rep-checa.cz/retro-pokojove-rostliny-jsou-zpatky/