Jste zde

Aglaonema: Pokojovka, které se říká spící panna, vypadá často jako umělá květina

aglaonema Zdroj: Shutterstock
Pojďte s námi zjistit, jak pečovat o aglaonemu. Atraktivní a velmi oblíbenou pokojovou rostlinu, která na první pohled vypadá jako umělá.

14. 8. 2023

Aglaonema je vytrvalá stálezelená rostlina původem z tropů střední a východní Asie, kterou můžete bez obav pěstovat i doma. Není náročná na péči a váš domov zkrášlí především svými listy, které v závislosti na odrůdě mohou být celozelené, celé stříbrné nebo s jemně růžovými okraji či výraznou kresbou. Pokud však nemá vše, co ke svému životu potřebuje, ztrácí na své kráse!

shutterstock_1941528046.jpg

aglaonema pokojovka
Zdroj: 
Shutterstock
Aglaonema je oblíbená pokojová rostlina běžně přezdívaná jako spící panna. 

Aglaonemu zvládne pěstovat opravdu každý

Aglaonema je nenáročná pokojová rostlina, která nevyžaduje žádné speciální pěstební podmínky. Aby však dobře prospívala, je třeba jí dopřát podobné podmínky jaké panují v její domovině.

shutterstock_2147255585.jpg

aglaonema na židli
Zdroj: 
Shutterstock
Umístění aglaonemy si dobře rozmyslete! Nemá ráda změny a případné přemístění jí rozhodně neprospěje. 

Aglaonema pochází z tropů a je tak zvyklá na vyšší teploty a vyšší vzdušnou vlhkost. Zejména v zimních měsících a během topné sezóny jí proto dopřejte teplotu nad 15 stupňů Celsia a pravidelné rosení. Popřípadě ji postavte na misku s vodou, na jejíž dno položíte oblázky. Dbejte však na to, aby samotná rostlina nestála ve vodě. 

Rostlinu nestavte do průvanu a neumisťujte ji na přímé slunce. Mnohem lepší je polostín nebo místo s dostatkem rozptýleného světla. Dále ji také neumisťujte do zakouřené místnosti a do kuchyně, kde se používá plyn. Nesnáší totiž výpary z plynových sporáků

shutterstock_2310686783.jpg

kvetoucí aglaonema
Zdroj: 
Shutterstock
Během června až srpna se mohou na rostlině objevit květy, které mají podobu bílého nebo žlutého toulce. 

Zálivku přizpůsobte teplotě a vzdušné vlhkosti tak, aby byl substrát neustále mírně vlhký. Nikoliv však přemokřený! Během vegetačního období rostlinu dvakrát do měsíce přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem. 

Tip: Vlhkost substrátu nekontrolujte na jeho povrchu, ale alespoň v hloubce 3 cm a na dno květináče umístěte kamínky, keramzit nebo jinou drenážní vrstvu, abyste zamezili jeho přemokření.

Mladé rostliny přesazujte každý rok na jaře do lehkého, dobře propustného a mírně kyselého substrátu. Starší rostliny přesazujte jednou za tři roky. 

Rostlinu umístěte z dosahu malých dětí! 

Pěstování aglaonemy zvažte v případě, že máte doma malé děti nebo zvířata. Rostlina je jedovatá a žvýkání listů nebo pozření červených bobulí, které se na rostlině objevují po odkvětu, může způsobit vážné zdravotní problémy. 

shutterstock_1909042195.jpg

kokedama
Zdroj: 
Shutterstock
Aglaonemu lze pěstovat hydroponicky nebo jí můžete využít k výrobě kokedamy tak, že její kořeny lehce stlačíte do tvaru koule a substrát zabalíte do mechu.

Zdroje: