Jste zde

Jak si vybrat správnou vanu do malé (panelákové) koupelny?

stolek k vaně Zdroj: Bigstockphoto
Plánujete rekonstrukci malé panelákové koupelny a nechcete se vzdát požitku z koupání v horké vaně plné pěny? Pojďte si s námi vybrat vanu, která vám poskytne dostatečný komfort a nezabere tolik místa.

23. 4. 2021

Kompletní rekonstrukce panelákové koupelny patří k nejsložitějším a nejnákladnějším úpravám v celém bytě. Kromě nových rozvodů elektřiny i vody a položení obkladů i dlažby, musíte myslet i na zařizovací předměty, jako například na nové umyvadlo, úložný nábytek, pračku se sušičkou i na novou vanu, která při zařizování malé koupelny, kde řešíte každý centimetr, hraje opravdu zásadní roli.

Současný trh však nabízí spoustu van, které se liší nejen materiálem, ale i svou velikostí a tvarem, a vybrat si tak může skutečně každý! Pojďte s námi najít to nejlepší řešení právě pro vaši malou panelákovou koupelnu. 

bigstock-white-and-modern-bathroom-inte-358311380.jpg

vana u okna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věděli jste, že ideální velikost vany by se měla rovnat vaší výšce od paty po rameno? 

Obdélníková vana: Klasika, která nikdy neomrzí

Klasická obdélníková vana je sázkou na jistotu. Hodí se do každé koupelny, nezabere tolik místa a zároveň poskytuje dostatečný komfort. Sehnat ji můžete v mnoha velikostech i z různých materiálů a vnitřek vany už dávno nemusí být pouze obdélník. Vnitřní forma vany může být i oválná s područkami pro ruce nebo třeba ve tvaru osmičky. 

Obdelníkové vany nejčastěji seženete z akrylátu nebo ze smaltované oceli. Tedy z materiálu, který se pyšní dlouhou životností i odolností proti poškrábání, nárazu a zabarvení. 

bigstock-old-style-bath-tub-in-elegant-410948851.jpg

ocelová vana
Zdroj: 
Bigstockphoto
Obdélníková vana ze smaltované oceli se složitějším půdorysem je podstatně dražší než vana, jejíž vnitřní forma je ve tvaru obdélníku. 

Vanu navíc můžete zakoupit i s tenkým nebo naopak se širším horním lemem, který může sloužit k odkládání vlasové i tělové kosmetiky. 

U rohové vany počítejte s vyšší spotřebou vody

Rohovou vanu volte spíše do větších panelákových koupelen. I když se to na první pohled nezdá, oproti klasické obdélníkové vaně zabere mnohem více prostoru. Na druhou stranu však poskytuje větší pohodlí a umožňuje koupání ve dvou. 

Rohové vany můžete sehnat ze smaltu, častěji však z levnějšího akrylátu, který se snáze tvaruje, ale má kratší životnost. Vana se snadno poškrábe a není odolná ani proti zabarvení, které mohou způsobit nejrůznější kosmetické přípravky či bylinkové přísady.

Asymetrická vana padne jako ulitá

Asymetrická vana je nejlepším řešením pro malé koupelny nebo do koupelny atypických tvarů. V koupelně ušetří spoustu místa, ale přesto poskytne dostatečný prostor pro koupání. Ve vaně buď ležíte našikmo, nebo je vana zúžená v místě, kde máte nohy. Sehnat ji můžete v mnoha variantách. 

Vana se obvykle instaluje stejně jako rohová vana do rohu koupelny, ale její šířka i délka se různí. Umístění pračky nebo umyvadla tak může být podstatně snazší. 

Stejně jako rohové vany se i atypické vany nejčastěji vyrábějí ze smaltu nebo z levnějšího, ale méně odolnější akrylátu. 

bigstock-interior-architecture-of-full-108961766.jpg

akrylátová vana
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vany z akrylátu kupujte od prověřených prodejců a s antibakteriální úpravou, která garantuje podstatně delší životnost
 

Volně stojící vana je skvělým designovým prvkem

Na volně stojící vany v malé koupelně zapomeňte. Minimální prostor, který potřebujete pro umístění takové vany, se pohybuje okolo 7 metrů čtverečních. Vana navíc potřebuje prostor alespoň ze tří stran a problém může dělat i přívod a odtok vody.

Kromě luxusního pocitu, který vám tak tato vana dopřeje, vám také přinese i spoustu starostí a z praktického hlediska i mnoho nevýhod. Po každém sprchování je nutné okolo vany vytřít a chybět by vám mohl i odkládací prostor na nejrůznější kosmetické přípravky.