Jste zde

Do rekonstrukcí koupelen se pouští stále více Čechů – je také načase!

Zdroj: Svět interiérů

Umakart, plíseň, oprýskaná vana, aneb realita v mnoha panelákových bytech. Na kolik vyjde rekonstrukce koupelny a s čím je třeba počítat? To zjistíte v článku.

22. 12. 2011

Umakartové jádro je poznávacím znamením českých panelových sídlišť. Existuje jich několik druhů – podle toho, jak dispozičně rozdělují byt, nicméně společné mají jedno – nekvalitu a naprosto příšerný vzhled. Nadto ještě výrazně zhoršují hygienické parametry bytu.

Není proto divu, že se stále více ze tří milionů Čechů, kteří žijí v panelových domech, pouštějí do rekonstrukce bytů. Žene je k tomu snaha po lepším a vzhledově příjemnějším bydlení. V neposlední řadě i touha po bydlení, které bude kvalitnější, co se týká dopadů na zdraví.

Umakart – semeniště nevkusu, prachu a plísní

Umakartové jádro je totiž nejen semeništěm nevkusu, ale i plísní a roztočů. Jen si někdy zblízka prohlédněte spáry, nebo okolí stoupaček. Rekonstrukce bytového jádra tak výrazně přispěje ke zlepšení mikroklima bytu.

Nová koupelna a toaleta (popřípadě i kuchyně, protože rekonstrukce bytového jádra se nezřídka pojí i s rekonstrukcí kuchyně, která na umakartové jádro v mnoha případech těsně navazuje) by měly být kompromisem mezi funkčností, cenou, kvalitou a designovým ztvárněním.

Přemýšlejte dopředu!

Odborníci také upozorňují, že je potřeba vzít při plánování koupelny v potaz i to, že člověk plánuje na spoustu let dopředu. Jste mladý pár a chcete moderní koupelnu se sprchovým koutem? Pak dobře zvažte, jestli za pár let nepřibude do rodiny někdo další, kdo v prvních letech života sprchový kout opravdu nevyužije…  Nebo chcete malé batole koupat v kuchyňském dřezu?!

koupelna2

Rekonstrukci koupelny a jádra je možné rovnou spojit i s rekonstrukcí kuchyně. Obvykle se tím zlepší prostorové dispozice bytu. Zdroj: Svět interiérů

V podobném duchu uvažujte i v případě, že s vámi domácnost sdílí někdo starší. Myslíte, že za pár let zdolá tři schody do rohové vany se stejnou lehkostí jako dnes? Zamyslet byste se měli i nad tím, kolik lidí bude koupelnu používat a kolik v ní budou jednotliví členové rodiny trávit času.

S tímhle vším vám může výrazně pomoci odborník, problémem dnes už není ani 3D vizualizace budoucího vzhledu.

Svěřte se do péče odborníků!

U rekonstrukce více než kde jinde platí, že se nevyplácí šetřit a řešit ji svépomocí. V prvé řadě na tento stavební úkon potřebujete stavební povolení – a to nedostanete bez doložení příslušných stavebních návrhů a dokumentací.

koupelna

Při rekonstrukci koupleny zvažte, zda je vhodné dát taoletu do stejné místnosti jako vanu. Zdroj: Svět interiérů

Uvědomte si také, že rekonstrukce obvykle zahrnuje i zdění (ať už klasické mokré, nebo suchou cestou pomocí sádrokartonu), položení nových rozvodů vody i elektřiny. Je potřeba koupit příslušné a vhodné vybavení – ať už je to vana, sprchový kout, nebo obklady do koupelny.

Jen odborník v tom totiž umí chodit a dokáže najít řešení, které bude dobré dispozičně i designově. Navíc vám ušetří čas a peníze. S odbornou firmou totiž vyjde rekonstrukce koupelny v tom nejlevnějším případě na necelých sto tisíc a potrvá zhruba sedm dní. Pak vás ale přivítá prostor, na který budete moci být před návštěvami hrdí!