Jste zde

Do rekonstrukcí koupelen se pouští stále více Čechů – je také načase!

Zdroj: Svět interiérů

Umakart, plíseň, oprýskaná vana, aneb realita v mnoha panelákových bytech. Na kolik vyjde rekonstrukce koupelny a s čím je třeba počítat? To zjistíte v článku.

22. 12. 2011

Umakartové jádro je poznávacím znamením českých panelových sídlišť. Existuje jich několik druhů – podle toho, jak dispozičně rozdělují byt, nicméně společné mají jedno – nekvalitu a naprosto příšerný vzhled. Nadto ještě výrazně zhoršují hygienické parametry bytu.

Není proto divu, že se stále více ze tří milionů Čechů, kteří žijí v panelových domech, pouštějí do rekonstrukce bytů. Žene je k tomu snaha po lepším a vzhledově příjemnějším bydlení. V neposlední řadě i touha po bydlení, které bude kvalitnější, co se týká dopadů na zdraví.

Umakart – semeniště nevkusu, prachu a plísní

Umakartové jádro je totiž nejen semeništěm nevkusu, ale i plísní a roztočů. Jen si někdy zblízka prohlédněte spáry, nebo okolí stoupaček. Rekonstrukce bytového jádra tak výrazně přispěje ke zlepšení mikroklima bytu.

Nová koupelna a toaleta (popřípadě i kuchyně, protože rekonstrukce bytového jádra se nezřídka pojí i s rekonstrukcí kuchyně, která na umakartové jádro v mnoha případech těsně navazuje) by měly být kompromisem mezi funkčností, cenou, kvalitou a designovým ztvárněním.

Přemýšlejte dopředu!

Odborníci také upozorňují, že je potřeba vzít při plánování koupelny v potaz i to, že člověk plánuje na spoustu let dopředu. Jste mladý pár a chcete moderní koupelnu se sprchovým koutem? Pak dobře zvažte, jestli za pár let nepřibude do rodiny někdo další, kdo v prvních letech života sprchový kout opravdu nevyužije…  Nebo chcete malé batole koupat v kuchyňském dřezu?!

koupelna2

Rekonstrukci koupelny a jádra je možné rovnou spojit i s rekonstrukcí kuchyně. Obvykle se tím zlepší prostorové dispozice bytu. Zdroj: Svět interiérů

V podobném duchu uvažujte i v případě, že s vámi domácnost sdílí někdo starší. Myslíte, že za pár let zdolá tři schody do rohové vany se stejnou lehkostí jako dnes? Zamyslet byste se měli i nad tím, kolik lidí bude koupelnu používat a kolik v ní budou jednotliví členové rodiny trávit času.

S tímhle vším vám může výrazně pomoci odborník, problémem dnes už není ani 3D vizualizace budoucího vzhledu.

Svěřte se do péče odborníků!

U rekonstrukce více než kde jinde platí, že se nevyplácí šetřit a řešit ji svépomocí. V prvé řadě na tento stavební úkon potřebujete stavební povolení – a to nedostanete bez doložení příslušných stavebních návrhů a dokumentací.

koupelna

Při rekonstrukci koupleny zvažte, zda je vhodné dát taoletu do stejné místnosti jako vanu. Zdroj: Svět interiérů

Uvědomte si také, že rekonstrukce obvykle zahrnuje i zdění (ať už klasické mokré, nebo suchou cestou pomocí sádrokartonu), položení nových rozvodů vody i elektřiny. Je potřeba koupit příslušné a vhodné vybavení – ať už je to vana, sprchový kout, nebo obklady do koupelny.

Jen odborník v tom totiž umí chodit a dokáže najít řešení, které bude dobré dispozičně i designově. Navíc vám ušetří čas a peníze. S odbornou firmou totiž vyjde rekonstrukce koupelny v tom nejlevnějším případě na necelých sto tisíc a potrvá zhruba sedm dní. Pak vás ale přivítá prostor, na který budete moci být před návštěvami hrdí!

Dobrý den. U nás také proběhla rekonstrukce koupelny. Máme velkou koupelnu, kromě rohové vany se nám vešel i sprchový kout. Je obložená až ke stropu, na stěnách visí velké zrcadlo a 2 otopné žebříky Koralux, prostě paráda. Dělala to firma a v pohodě jsme se vešli do 100 000,- Marta

My jsme naši koupelnu svěřili do rukou odborníků. Rekonstruovali jsme domek po rodičích a koupelna musela být úplně nová. Podlahové topení, 2 otopné žebříky a rohová vana udělali z naší koupelny ráj na zemi. Vypadá podobně jako na Vašem obrázku a jsem na ni pyšná.

Toaletu bych do stejné místnosti jako vanu už nedávala... přijde mi, že jako naschvál pokaždé, když si lehnu do napuštěné vany, někdo potřebuje na záchod. Koupelnu budeme naštěstí letos předělávat tak po vzoru http://www.kolos.cz/reference/ koupelnu rozdělíme.