Jste zde

Provize pro realitku: Vyplatí se ji zaplatit?

Zdroj: www.realspektrum.cz
Prodat nemovitost už dávno není otázkou umístění pár fotek na inzertní server. Poptávka po realitách je sice díky levným hypotékám enormní a prodejcům nahrává, na druhou stranu mají kupující čím dál vyšší nároky - a své nové bydlení si pečlivě vybírají.

2. 1. 2015

V neprospěch prodejců hrají i neustále se měnící zákony. Například poslední novelizace občanského zákoníku z ledna 2014 přinesla do problematiky obchodování s nemovitostmi tolik změn, že to běžný smrtelník nemá šanci sledovat. Prodávat nemovitost je proto lepší ve spolupráci s renomovanou realitní kanceláří.

Provize jako investice

Někteří z vás možná namítnou, že realitní kanceláři je nutné zaplatit provizi. To je sice pravda, jenže za tuto provizi dostanete kvalitní službu, která vám ušetří spoustu času i starostí. Realitní kancelář vám bude aktivně shánět kupce, upozorní vás na to, které dokumenty musíte při transakci obstarat a předložit, sepíše rezervační smlouvu, připraví kupní smlouvu, zajistí úschovu peněz...

Člověk, který nemovitost prodává jednou, možná dvakrát za život, si bez pomoci realitní kanceláře všechno musí nejdřív nastudovat – a to jsou desítky hodin času strávených nad dokumenty, vyhláškami a zákony. Často s nejistým výsledkem.

Prezentace, kterou sami nevytvoříte

Vyjma právních a finančních služeb vám prověřená realitní kancelář zajistí také marketingovou propagaci. Ta spočívá mimo jiné v profesionálním nafocení nemovitosti, sepsání detailního popisu všech výhod nemovitosti i lokality nebo umístění prezentace na několika různých internetových serverech a do několika různých tištěných médií.

Výsledkem této aktivity je oslovení tisíců potenciálních zákazníků. Při prodeji nemovitosti svépomocí byste na něco takového nedosáhli - nebo za to museli pořádně zaplatit reklamní agentuře. Naopak realitka vaši nemovitost umístí do své reklamní sítě a výrazně ji zviditelní.

Čeká vás i placení daně

Podpora ze strany realitní kanceláře navíc nekončí podepsáním kupní smlouvy. Jakožto prodávající jste povinen zaplatit daň z nabytí nemovitosti (není-li ve smlouvě uvedeno jinak), což je v některých případech podmíněno vypracováním cenového odhadu nemovitosti. V průběhu i krátce po skončení obchodu navíc může nastat celá řada běžných i nestandardních komplikací, se kterými si laik jen stěží dokáže poradit.

Sečteno a podtrženo, vyplatit provizi realitní kanceláři za zprostředkování prodeje bytu nebo rodinného domku se ve většině případů skutečně vyplatí. Získáte potřebnou jistotu, ušetříte spoustu času a nebudete se zbytečně stresovat.

Prodávat nemovitosti i jikupovat bez účasti RK je v dnešní době sice snazší než dřív, protože se fakt leccos dá najít na webu, ale zkoušeli jsme to napřed bez realitky, po pár měsících zkusili web Bezrealitky, ale jejich nabídky byly tak marné, že byl problém si fakt vybrat. Zkoušel jsem osobně projít více než 5 parcel, ale mnozí prodejci se snaží každý krok nechat na kupujícím, bez ochoty spolupracovat a snad si všichni myslí, že se vše vyřeší snad samo. O skrytém věcném březemnu jako skryté kabely a inženýrské sítě si člověk zjistí až vlastním pátráním, a ne od prodejce. Ten jej třeba prodává jako bezvadnou parcelu, jen vrtnou do hlíny a stavět. Marní to čas a mou vůli dále hledat. Jiná parádička je například zástava na pozemek, kteru mi prodejce nepřiznal začíná šílený kolotoč oblítávání úřadů. Fakt nevím. Ta provize realitce, když za mě tyhle radosti zařídí, mi možná ani už nevadí.