Jste zde

Provize pro realitku: Vyplatí se ji zaplatit?

Zdroj: www.realspektrum.cz
Prodat nemovitost už dávno není otázkou umístění pár fotek na inzertní server. Poptávka po realitách je sice díky levným hypotékám enormní a prodejcům nahrává, na druhou stranu mají kupující čím dál vyšší nároky - a své nové bydlení si pečlivě vybírají.

2. 1. 2015

V neprospěch prodejců hrají i neustále se měnící zákony. Například poslední novelizace občanského zákoníku z ledna 2014 přinesla do problematiky obchodování s nemovitostmi tolik změn, že to běžný smrtelník nemá šanci sledovat. Prodávat nemovitost je proto lepší ve spolupráci s renomovanou realitní kanceláří.

Provize jako investice

Někteří z vás možná namítnou, že realitní kanceláři je nutné zaplatit provizi. To je sice pravda, jenže za tuto provizi dostanete kvalitní službu, která vám ušetří spoustu času i starostí. Realitní kancelář vám bude aktivně shánět kupce, upozorní vás na to, které dokumenty musíte při transakci obstarat a předložit, sepíše rezervační smlouvu, připraví kupní smlouvu, zajistí úschovu peněz...

Člověk, který nemovitost prodává jednou, možná dvakrát za život, si bez pomoci realitní kanceláře všechno musí nejdřív nastudovat – a to jsou desítky hodin času strávených nad dokumenty, vyhláškami a zákony. Často s nejistým výsledkem.

Prezentace, kterou sami nevytvoříte

Vyjma právních a finančních služeb vám prověřená realitní kancelář zajistí také marketingovou propagaci. Ta spočívá mimo jiné v profesionálním nafocení nemovitosti, sepsání detailního popisu všech výhod nemovitosti i lokality nebo umístění prezentace na několika různých internetových serverech a do několika různých tištěných médií.

Výsledkem této aktivity je oslovení tisíců potenciálních zákazníků. Při prodeji nemovitosti svépomocí byste na něco takového nedosáhli - nebo za to museli pořádně zaplatit reklamní agentuře. Naopak realitka vaši nemovitost umístí do své reklamní sítě a výrazně ji zviditelní.

Čeká vás i placení daně

Podpora ze strany realitní kanceláře navíc nekončí podepsáním kupní smlouvy. Jakožto prodávající jste povinen zaplatit daň z nabytí nemovitosti (není-li ve smlouvě uvedeno jinak), což je v některých případech podmíněno vypracováním cenového odhadu nemovitosti. V průběhu i krátce po skončení obchodu navíc může nastat celá řada běžných i nestandardních komplikací, se kterými si laik jen stěží dokáže poradit.

Sečteno a podtrženo, vyplatit provizi realitní kanceláři za zprostředkování prodeje bytu nebo rodinného domku se ve většině případů skutečně vyplatí. Získáte potřebnou jistotu, ušetříte spoustu času a nebudete se zbytečně stresovat.