Jste zde

Pomalý hrnec: Uvaří (téměř) sám a výrazně s ním ušetříte!

jídlo z pomalého hrnce Zdroj: Shutterstock
Pořiďte si domů pomalý hrnec! Moderního pomocníka, který vám s minimem vašeho úsilí pomůže vykouzlit pokrm hodný michelinské hvězdy.

20. 3. 2023

Hrnec na pomalé vaření je šikovný kuchyňský spotřebič, který ocení nejen zkušený kuchař, ale i naprostý kuchařský antitalent. Uvařit perfektní pokrm totiž zvládne v podstatě sám. Na vás je jen příprava surovin a samotné stisknutí tlačítka pro zapnutí. 

shutterstock_1399987259.jpg

moderní pomalý hrnec
Zdroj: 
Shutterstock
Pomalý hrnec je moderní elektrický přístroj, který se skládá z hrnce s ovládacím panelem a z vyjímatelné nádoby s poklicí. 

Výsledný pokrm je chutný a zdravý

Pomalý hrnec je velmi všestranný a připravit v něm můžete celou řadu výtečných pokrmů. Využít ho můžete k přípravě zeleniny, klasických omáček, dlouze taženého poctivého vývaru i krémových polévek, a dokonce v něm můžete upéct i sladké buchty, žemlovku nebo třeba obrácený koláč.

Naprosto skvělý je však pro přípravu blanitého, prorostlého a tuhého masa, které vyžaduje delší tepelnou úpravu. 

shutterstock_1932400166.jpg

tuhé hovězí maso
Zdroj: 
Shutterstock
Hovězí kližka, líčka, plec či hovězí hrudí vařením v pomalém hrnci krásně změkne a bude šťavnaté. 

Vaření v pomalém hrnci ušetří peníze

Vaření v pomalém hrnci má spoustu výhod. Ve srovnání s klasickým vařením na sporáku nebo s pečením v troubě je vaření v pomalém hrnci šetrnější, a tudíž i zdravější. Vaření probíhá pozvolna, při nižší teplotě a pod pokličkou, díky čemuž zůstanou všechny chutě i cenné látky uvolněné během vaření v hrnci.

Navíc můžete vařit bez přidaného tuku, velkého množství soli i vody navíc. 

shutterstock_513945862.jpg

velký pomalý hrnec
Zdroj: 
Shutterstock
Hrnec kupte raději větší, abyste v něm mohli upéct celou kachnu, kuře nebo vepřové koleno. 

Vaření v pomalém hrnci vám také ušetří čas i peníze. Příprava pokrmu sice trvá několik hodin, ale ve výsledku vyjde 4krát levněji než pečení v troubě a až 10krát levněji než vaření na sporáku.

Výhodou použití pomalého hrnce navíc je, že na přípravu pokrm nemusíte vůbec dohlížet. Nic se nepřipálí ani nerozvaří a po doběhnutí nastaveného času se hrnec sám vypne, popř. přepne do módu ohřevu. 

Vše navíc můžete připravit takzvaně v jednom hrnci, takže vám v dřezu nezůstane halda špinavého nádobí. 

Tip: Při výběru pomalého hrnce zvažte jeho objem, materiál vnitřní nádoby, příkon i některé přídavné funkce, díky kterým bude vaření v pomalém hrnci pohodlnější. 

Nezapomenutelná svíčková z pomalého hrnce 

Svíčková na smetaně je patří mezi nejoblíbenější česká jídla. Její příprava však není jednoduchá. To ovšem neplatí v případě, že si pořídíte pomalý hrnec, který ji uvaří téměř za vás. 

Co budete potřebovat: 1 kg zadního hovězího, 50 ml oleje, 200 g mrkve, 100 g celeru, 50 g petržele, 60 g cibule, 150 g uzené slaniny, 2 bobkové listy, 50 g soli, 5 g nového koření, 100 g másla, 100 g hladké mouky, 500 ml vody, 200 ml mléka, 150 g zakysané smetany, 100 ml 33% smetany

Jak na to: V pomalém hrnci, resp. ve vyjímatelné nádobě, která je vhodná na sporák, rozehřejte olej a okořeněné maso v něm zprudka zatáhněte. Následně do hrnce přidejte zeleninu, slaninu nakrájenou na kostky, cibuli, máslo i mouku.

Vše podlijte vodou a duste v pomalém hrnci. Po 7 až 9 hodinách maso vyjměte, obsah hrnce rozmixujte, přilijte mléko i smetanu a omáčku dolaďte podle své chuti. 

Zdroje:

  • https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/co-se-da-varit-v-pomalem-hrnci
  • https://www.alza.cz/co-je-pomaly-hrnec
  • https://www.google.com/url?q=https://mamavkuchyni.cz/pomaly-hrnec/&sa=D&source=docs&ust=1678294887921446&usg=AOvVaw0t7r8ZmJtYt9dQ9XIzvuJL
  • https://fresh.iprima.cz/novinky/zazrak-jmenem-pomaly-hrnec-varte-s-nim-zdraveji-chutne-a-s-minimem-namahy