Jste zde

Pokojovky pro lenochy: Které můžete přelít nebo na ně úplně zapomenout?

dračinec Zdroj: Shutterstock
Existují pokojovky, na které se málem nesmíte ani škaredě podívat, a pak ty, které vám odpustí kde co. A to včetně pěstitelských chyb, kterých se můžete (ne)vědomky dopouštět. Jakým nenáročným pokojovkám dát šanci?

28. 10. 2023

Dračinec pruhovaný

Ačkoliv je tahle rostlinka známá spíše jako Lucky Bamboo, o bambus se v žádném případě nejedná. Rostlina patří do rodu Dracéna a je to naprosto nenáročná pokojovka. Nejlépe se jí bude dařit, kdy ji zahrnete dostatkem vody, a dobře vám poroste i v místě, kde není moc světla. Pokud chcete, aby dračinec prosperoval co nejvíce, chraňte jej před průvanem a občas mu dopřejte železité hnojivo.

Africká fialka

Tyhle krásné kvetoucí rostliny potřebují jen nepřímé světlo a mírné teploty. Libují si v menších květináčích a nevadí jim ani občasné přelití. Spousta pěstitelů se mylně domnívá, že africká fialka (vzhledem ke svému názvu) nesnáší vodu na listech. To je ovšem mýtus. Klidně ji čas od času vezměte do koupelny a z listů osprchujte prach a další nánosy. 

shutterstock_2109110054.jpg

tilandsie
Zdroj: 
Shutterstock
Tilandsie je velmi jednoduchá na péči.

Tilandsie

Pokud objevujete kouzlo hydroponie, zaměřte se na tilandsii. Tahle nenáročná pokojovka vůbec nepotřebuje půdu. Dobře se jí bude dařit klidně i v prázdné nádobě. To samozřejmě za předpokladu, že jí před umístěním dopřejete alespoň trochu vláhy. Tilandsii namočte na 30 minut do nádoby, protřepejte a nechte uschnout obrácenou dnem vzhůru. Rostlinka dává přednost jasnému, filtrovanému světlu a vyšším teplotám.

Tlustice vejčitá

Tahle sukulentní rostlina má oválné, masité a dužnaté listy, které mohou být leskle zelené nebo stříbrošedé. Její velkou předností je zejména to, že rychle roste, a to až do výšky 1 metru.

Později začne tvořit hezké bílé nebo růžové květy. Nepotřebuje moc zalévat, protože ve svých tučných listech a silných stoncích si drží vodu do zásoby. Díky svému vzhledu a houževnatosti ji klidně můžete proměnit v bonsaj

shutterstock_2213698359.jpg

lucky bamboo
Zdroj: 
Shutterstock
Lucky bamboo je jednou z nejméně náročných pokojovek. Která navíc rychle roste.

Tchynin jazyk 

Tahle retro pokojovka je mezi nenáročnými rostlinami opravdovým favoritem.  Dařit se jí bude téměř všude. Pokud třeba odjedete na dovolenou a rostlinku zapomenete zalít, rozhodně se nemusíte bát jejího uhynutí. Květina snese i tmavší kouty, a nevadí jí ani suchý vzduch. Pozor si ovšem dávejte na její přelití a neustálé přemisťování. Z toho radost mít nebude.

Zelenec

Tahle rostlina je opravdový nezmar. Roste skoro sama a bohatě se rozrůstá. Nevadí jí sucho ani občasné přemokření. Navíc se dokáže přizpůsobit téměř jakýmkoli podmínkám. Zelenec nese na svých převislých stoncích drobné bílé kvítky a později na jejich místě vyhání mladé rostlinky.

Ledviník

Hledáte pokojovku, která nevyžaduje přílišnou péči a nevadí jí ani tmavý kout? Pak se poohlédněte po ledviníku! Jako většina kapradin je to rostlina do polostínu a stínu. Vyžaduje pravidelnou a intenzivní zálivku, ale nevadí jí ani občasné přemokření. Ledviník zachytává oxid uhličitý, formaldehyd, xylen a prach, takže patří k perfektním čističkám vzduchu. 

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/nenarocne-pokojovky-30000807.html
  • https://hobbio.cz/nenarocne-pokojove-rostliny/
  • https://hobbio.cz/nenarocne-pokojove-rostliny/