27. 3. 2018
Přes zimu, kdy se dost topí a minimálně větrá, je to problém. S jarem zase začínají mít potíže alergici, protože vzduch není tak vlhký jako v zimě. Suchého vzduchu se samozřejmě nezbavíme jen tak, ale můžeme ho účinně zvlhčovat. Způsobů je hned několik.
Jaká je správná vlhkost vzduchu?
Už máte doma vlhkoměr? Výborně. Ideální vlhkost je 45-60 %. Zle je ve chvíli, kdy nedosáhnete ani uvedené spodní hranice. Když se vejdete do zmíněného rozmezí, je to fajn, ale vždycky se můžete blížit i 60 % a bude vám doma o něco lépe.
Všichni shání zvlhčovač
Zvlhčovač je jednou, ne však jedinou možností. Můžete do něj zainvestovat podle libosti, ceny začínají na několika stokorunách a šplhají se i do řádu tisícovek. Dobrou zprávou je nejen to, že jsou účinné a s vaším problémem vám pomohou, ale i to, že dobře vypadají. Do dětského pokoje například pořídíte zvlhčovač ve tvaru květiny nebo zvířátka. Do obývacího pokoje či ložnice zase vsadíte na klasiku a eleganci. A je to.
Zdroj: www.bigstockphoto.com
Parní, nebo ultrazvukové?
Některé zvlhčovače jsou dokonale moderní a jsou osazeny například LED světly, které vám oživí bydlení. Obvykle je rozdělujeme primárně podle toho, jak fungují – zda jsou parní, nebo ultrazvukové.
Zatímco parní jsou levnější, vyžadují obezřetnost, aby se někdo (děti především) neopařil, a taky jsou náročnější na provoz. Do ultrazvukového zvlhčovače zase zainvestujete na začátku a pak už vás moc nestojí. Právě tyto přístroje jsou lepší pro dlouhodobé a intenzivní používání.
Domácí zvlhčovače: když si nechcete kupovat přístroj
Zvlhčit suchý vzduch ale můžete i jinak, jednoduše, levně a prakticky. Ve spoustě bytů v panelových domech lidé věší vyprané prádlo na skládací věšáky. Vlhkost z oblečení se vypařuje a vzduchu to jen a jen prospívá. A dál?
- Rozvěste na topení mokré ručníky, prostěradla nebo jiné velké kusy látky.
- Rozstříkejte vodu z rozprašovače do vzduchu, přímo v místnosti, kde chcete vzduch zvlhčit.
- Pomohou vám i pokojové rostliny. Rozmístěte si je po bytě a vzduch bude lepší.
- Pořiďte si závěsnou nádobu na topení. Stačí, když do ní pravidelně dáte vodu a necháte ji odpařovat. Do vody můžete přidat i oblíbený vonný olej. Odpařovače seženete už od 100 Kč.
- Rozprašovačem postříkejte záclony, pokud je máte. Voda už se z nich bude sama odpařovat a vám se bude v bytě lépe dýchat.
- Při vaření větrejte jen tak, jak je to nutné, aby vaše bydlení neprosytily vůně a pachy. Vznikající vlhkost si podržte doma.
Bojujete se suchým vzduchem v bytě? Vyzkoušejte tyto triky a bude to lepší!