Jste zde

Podzim přeje severskému stylu: Patří k němu spousta světla, dřevo a svíčky

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Skandinávský styl bydlení patří mezi nejoblíbenější styly bydlení. A i přesto že se jedná o styl, který se k nám dostal z chladných severních zemí Skandinávie, vnese do vašeho domova hřejivou a útulnou atmosféru.

14. 10. 2019

Praktický, jednoduchý, harmonický a nadčasový – tak přesně takový je skandinávský styl bydlení. Styl bydlení, který využívá přírodní materiály, v doplňcích upřednostňuje kvalitu před kvantitou a využívá optické vlastnosti světlých barev. Do vašeho domova vnese severskou atmosféru a pozitivně ovlivní vaši psychiku. Zařiďte si byt v tomto stylu a nebudete litovat!

Barvy volte decentní

Typickou barvou pro skandinávský styl je barva bílá. V interiéru by rozhodně měla hrát hlavní roli. Evokuje čistotu, místnost opticky zvětší a výrazně prosvětlí. Na mnohé z nás však může působit chladně, sterilně a neútulně. Nebojte se ji proto oživit i jinými barvami. U skandinávského stylu buďte však při výběru barev opatrní! Prim hrají barvy světlé. Vhodnou variantou tak může být barva béžová či světlé šedá.

Barevně výraznější zvolte pouze doplňky nebo do místnosti umístěte barevně výrazný stolek, křesílko nebo jiný solitér. Co zkusit fádně působící bílou barvu rozbít kontrastující barvou černou?

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Příroda všude kolem vás

Při vybavování místnosti nábytkem by v hlavní roli měly být přírodní materiály. Zejména světlé dřevo. Ideálním dekorem je dekor břízy a borovice. Vhodnou variantou však může být i nábytek natřený na bílo. Zapomeňte na příliš zdobený nábytek. Své místo tu jistě najde nábytek jednoduchých tvarů, rovné čisté linie a minimalistický design.

Tip: Skvělým designovým prvkem, který jistě ozvláštní každou místnost, se může stát i obyčejný dřevěný špalek. A protože každý kousek nábytku v místnosti, která je navržená do skandinávského stylu, má svou úlohu, zkuste ho postavit vedle postele místo nočního stolku.

V panelákovém bytě zapomeňte na mohutný a masivní nábytek. Prostor by měl působit co nejvíce vzdušně. Robustnější nábytek volte spíše v případě, že si zařizujete venkovský domeček.  Prostor však můžete odlehčit kombinací dřeva s bílým laminem.

Podlahu vyberte také ve světlé barvě. Ideální je dekor běleného dubu nebo jasanu. Zcela se vyhněte celoplošným kobercům, vhodnější variantou jsou kusové koberce. Skvělým designovým prvkem bude kůže položená pod konferenčním stolkem.

Už žádná tmavá zákoutí

Severské země se po většinu roku potýkají s nedostatkem světla. Velký důraz je proto kladen na velká okna bez záclon a závěsů. Jsou-li pro vás okna bez záclon nemyslitelná, pak volte jemné záclony bez výrazného vzoru, které propustí mnohem více denního světla. V interiéru také nikdy nešetřete lampičkami, lustry či lucerničkami. Chybět by neměly také svíčky, které zahřejí a dodají každému chladnému večeru kouzelnou atmosféru.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Krása se skrývá v jednoduchosti

S doplňky to nepřehánějte. Věřte, že méně doplňků u skandinávského stylu, opravdu znamená více. V domácnosti zařízené ve skandinávském stylu nehledejte zbytečné lapače prachu ani nepraktické věci. Vše má svou danou úlohu. Doplňky volte klidně výrazně barevné a s výraznými geometrickými vzory. Vždy však dbejte na to, abyste zkombinovali maximálně dvě výrazné barvy.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Souznění s přírodou je typické i u doplňků. Upřednostňujte ty, které jsou vyrobeny ze dřeva, kovu či kůže. Plédy, prošívané deky, polštářky a jiné textilie, které u skandinávského stylu bydlení nesmějí chybět, volte spíše bavlněné či lněné. Byt nejen zútulní, ale také vás příjemně zahřejí.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kousků, které jste si přinesli z bazaru či starožitnictví, se nevzdávejte. Jejich kombinace s moderními prvky vypadá opravdu zajímavě. I zde však platí pravidlo, zvolit maximálně dva takovéto kousky.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Stěnu každé místnosti dozdobte fotografiemi, slovy či slogany v rámečku. Vkusně budou vypadat černobarevné fotografie či černé rámečky a černé texty. Malou místnost opticky zvětšete a prosvětlete zrcadly.