Jste zde

Jak se zahřát bez zapnutého topení: Zkuste skořici nebo vůni červeného pomeranče

zimomživá žena Zdroj: Shutterstock
Vytápění domu či bytu se letos výrazně prodraží! Pojďte s námi zjistit, jak se zahřát, aniž byste museli otočit kohoutkem radiátoru. Máme pro vás několik zajímavých tipů a způsobů, které vám pomohou ušetřit až tisíce korun ročně z rodinného rozpočtu.

21. 10. 2022

Náklady na vytápění jsou každoročně jednou z největších položek rodinného rozpočtu. Navíc kvůli vlně zdražování letos sáhneme do kapsy ještě hlouběji. Než tedy poprvé otočíte kohoutkem radiátoru, zkuste se zahřát jinak. Obklopte se bytovým textilem, zapalte svíčku nebo se přitulte ke svému příteli. 

shutterstock_1437658973.jpg

hřejivý interiér
Zdroj: 
Shutterstock
Bytové doplňky laďte do červené, hnědé, oranžové nebo do jiných teplých barev, které prostoru dodají hřejivý pocit.

Bytové textilie váš domov nejen zútulní, ale také zateplí 

Nejrůznější bytové textilie představují nejjednodušší způsob, jak interiér doladit k dokonalosti a vnést do něj teplo. Možností máte nekonečné množství! Naprostou sázkou na jistotu jsou však přírodní materiály jako například bavlna, kůže, vlna nebo len

shutterstock_793058929.jpg

zatažené závěsy
Zdroj: 
Shutterstock
Zatáhnuté závěsy zabraňují nejen pronikání chladu do místnosti, ale také zamezují úniku tepla zevnitř ven. 

V obývacím pokoji by kromě velkého množství polštářků neměl chybět hřejivý pléd či deka z mikroplyše nebo třeba originální přikrývka ušitá z různých bavlněných látek metodou patchwork. Zapomenout byste neměli ani na nejrůznější koberce i koberečky ideálně s dlouhým vlasem a výrazně také pomohou těžké závěsy na okna. 

V ložnici nezapomeňte vyměnit letní přikrývku za zimní a převlékněte ji do flanelového povlečení nebo do povlečení z mikroplyše. Pokud nejste alergičtí, určitě zvažte přikrývky a polštáře vyplněné peřím, které výborně zahřejí během chladných nocí. K posteli na zem umístěte kůže a kožešiny. 

Pokud jste opravdu zimomřiví, kupte si různé nahřívací polštářky nebo plyšáky, které se ohřívají v mikrovlnné troubě. Skvělou volbou je také termofor.

Přioblékněte se! 

S příchodem chladnějšího počasí vytáhněte ze skříně teplejší svršky, dlouhé tepláky a samozřejmě silné ponožky nebo hřejivé bačkory, které udrží vaše nohy v teple. Pořiďte si pyžamo z flanelu, mikroplyše nebo z jiného hřejivého materiálu a na ráno si k posteli připravte heboučký župan, který vás dokonale zahřeje. 

Při vaření využijte koření, které umí zahřát

Zahřejte se zevnitř a uvařte si doma nejrůznější horké nápoje. Ideální je např. zázvorový čaj s medem, ovocné čaje obohacené o skořici a hřebíček nebo hřejivý kořeněný nápoj masala chai, který si můžete velmi jednoduše připravit i doma. Skvělou volbou jsou také teplé polévky a silně kořeněné pokrmy. 

shutterstock_1694853736.jpg

domácí bábovka
Zdroj: 
Shutterstock
Upečte si doma bábovku! Zahřejete se nejen při její přípravě, ale i při samotném pečení. 

Svíčka váš domov nejen provoní

Po setmění si zapalte svíčky, jejichž plamen dokáže navodit pocit tepla, nebo si domov provoňte skořicí, červeným pomerančem nebo jinými vonnými esencemi, které mají hřejivé účinky.

Tip: Chcete se opravdu zahřát? Pusťte se do velkého úklidu a provětrejte svůj šatník. 

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-se-doma-zahrat-bez-zapnuteho-topeni-17002
  • https://www.ctidoma.cz/zivotni-styl/zahrat-sebe-je-jednodussi-nez-zbytecne-vytapet-dum-expert-prozradil-jak-se-udrzet-v
  • https://www.voshk.cz/jak-se-doma-zahrat/
  • https://m.magazinplus.cz/bydleni/500-jak-se-zahrat-nez-se-doma-zacne-topit-mame-pro-vas-par-tipu.html
  • https://www.isotra.cz/blog/jak-se-doma-zahrat
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-se-doma-zahrat-tyhle-vychytavky-zafunguji-17252

Související články