Jste zde

Pár skvělých tipů, jak si podkroví proměnit v království

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zatímco se dříve se půdní prostory využívaly spíše ke skladování méně využívaných věcí a občas nějakého malého tuláka napadlo schovat se sem před nespravedlivým světem, natrvalo to nikoho do podkroví moc nelákalo. Dnes už je to však jinak.

1. 9. 2016

Čím rozmanitější možnosti bydlení máme, tím atypičtější hledáme. A jednou z těch méně typických je právě bydlení v podkroví. Půdní byty mají své kouzlo ukryté právě v tom, že byly dlouho neobývané, ale také v tom, že nabízejí velké prostory, skosené střechy (a my jsme přitom zvyklí na vodorovné stropy), střešní okna, která skýtají pohled na hvězdnou oblohu, nebo nenapodobitelná zákoutí, jež bychom jinde nedokázali vytvořit.

Možná vás spíš láká Patro v bytě – řešení pro velké i malé prostory

Výhody a nevýhody půdních bytů

Jako každé bydlení ve specifických prostorách, i to v půdních bytech má své výhody a nevýhody.

Mezi výhody patří zpravidla krásný výhled na okolí, světlo, prostor (především do výšky) a rychlé prohřátí prostoru.

V podkroví může být i koupelna - je krásná a originální.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Za nevýhody zase považujeme horko, které může být v létě bez klimatizace neúnosné, finanční náročnost při zařizování, větší únik tepla během zimního období a vyšší vlhkost.

Na co si dát pozor, když se chystáte bydlet v podkroví

Ač jsou půdní či chcete-li podkrovní byty pěkné a mají své nenapodobitelné kouzlo, číhá v nich nejedna nástraha, kterou si v návalu omámení neuvědomujeme. Stále si to nedovedete představit konkrétně?

Nábytek

 • Kvůli skoseným stěnám, které jsou krásné a pro půdní byty specifické, musejí v drtivé většině případů obyvatelé bytu nechávat nábytek vyrábět na míru, aby všude seděl.
 • U stolu, skříněk, kuchyňské linky i dalších „pracovních desek“ je třeba počítat s větší hloubkou.
 • V bytech, kde je příliš nízká svislá boční stěna nemůžeme stavět nábytek ke stěně. Pokud se rádi před spaním opřete v posteli s knížkou o zeď, v podkrovním bytě na to zapomeňte.
 • Potíž můžete mít i s úložnými prostory, protože zatímco v běžném bytě postavíte skříně automaticky ke zdi, v půdním bytě to uděláte jen sotva. Lze to však opět vyřešit skříněmi vyrobenými na míru, ideálně s posuvnými dveřmi, které při otevírání nezaberou další prostor.

Trápí vás noční můry? Máme pro vás řešení: Lapač snů – poselství indiánů i krásný bytový doplněk

Krásný obývací pokoj v podkroví - tady je ale střecha vysoko, proto se do štítu vejde i vysoká knihovna.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Okna

 • Výhled na oblohu přímo z postele je sice radost, ale nemusí to tak být vždy. Okno nad postelí je nepraktické zvláště při nepřízni počasí, kdy silný, hlasitý déšť nemusí dát obyvateli bytu spát.
 • Kolikrát už jste nechali otevřené okno, odešli jste do práce a začalo pršet? Kdyby se vám to stalo a bydleli byste přitom v půdním bytě a ke všemu byste měli okno nad postelí, mohli byste kompletně celou postel sušit. Poměrně nepříjemná záležitost.
 • Ač je trendem pořizovat si do bytu velká okna, v podkroví se vsází na více menších oken, která by měla zaujímat alespoň 10 % plochy podlahy. Jen tak zde bude dostatek světla a byt nebude vypadat jako tmavá kobka.

Tohle by vás mohlo zajímat - skvělá inspirace pro boj (nejen s jarní) únavou: Nejlepší pomocníci pro boj s jarní únavou jsou francouzské a střešní okno

Určitě už jste někdy slyšeli o psychologii barev, tedy o tom, že každá barva něco znamená a také navozuje konkrétní emoce. Nesmíme opomíjet ani jejich estetiku a to, kam se barvy hodí. Jen málokdo si například vymaluje obývací pokoj maskáčově zelenou nebo ložnici temnou černou, ač má zmíněné barvy jinak opravdu rád. Sladit tyto dva aspekty někdy není jednoduché, není to však nemožné. Ani v kuchyni.

Kuchyň jako operační sál nebo ztělesněná zima

Není třeba dlouze diskutovat ani o tom, že každý z nás má nějaký vkus a často se setkáváme s velmi nonkonformním přístupem k barvám v bytě.

Největší platnost má stále samozřejmě pravidlo, aby si každý zařídil byt tak, jak se mu líbí, aby se v něm cítil báječně a uvolněně. Jenže přesto bychom si před malováním měli uvědomit, že každá místnost má svůj ráz a od každé očekáváme něco jiného, specifického.

[[{"fid":"3151","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Zeleně vymalovaná kuchyně může na někoho působit sterilním, možná až nemocničním dojmem.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"zeleně vymalovaná kuchyně","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Zeleně vymalovaná kuchyně může na někoho působit sterilním, možná až nemocničním dojmem.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"zeleně vymalovaná kuchyně","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"zeleně vymalovaná kuchyně","title":"Zeleně vymalovaná kuchyně může na někoho působit sterilním, možná až nemocničním dojmem.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"1"}}]]

Konkrétně od kuchyně očekáváme vřelost, útulnost, klid, pohodu a samozřejmě to, že nám v ní bude chutnat každé jídlo od snídaní přes svačiny a obědy až po večeře. A když to vezmeme vylučovací metodou, rovnou zapomeňme na modrou nebo zelenou kuchyň.

Modrá barva evokuje chlad, příliš mnoho studených odstínů jako by říkalo „tady vládne zima a nevlídno“. V takové kuchyni si ani sebevětší dobrotu nevychutnáte. Podobně je to se zelenou, která často vyvolává představu nemocnice nebo zubní ordinace. Už chybí jen zápach dezinfekce. Chcete mít kuchyň jako operační sál? Ne? Pak se při nákupu barev zelené vyhněte obloukem.

Ideální jsou červená a oranžová

To, co v kuchyni hledáme, tedy vřelost, pohodu i podporu apetitu, nám vždy nabízí červená a oranžová.

[[{"fid":"3152","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Kuchyně v tmavých barvách může být krásná, ale s jejich laděním a kombinováním bude velká práce.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"kuchyně v tmavých barvách","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Kuchyně v tmavých barvách může být krásná, ale s jejich laděním a kombinováním bude velká práce.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"kuchyně v tmavých barvách","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"kuchyně v tmavých barvách","title":"Kuchyně v tmavých barvách může být krásná, ale s jejich laděním a kombinováním bude velká práce.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"2"}}]]

Červenou barvu často považujeme za symbol ohně, vášně, erotiky, ale i agresivity a síly. Kromě toho všeho podporuje chuť k jídlu, čímž je pro kuchyň zajímavá. Nesmí však být křiklavá ani tmavá, působila by příliš vyzývavě. Doporučujeme proto kombinovat ji s bílou barvou, světlou tapetou a světlými doplňky.

Oranžová je hotová královna kuchyní. Povzbuzuje chuťové buňky k práci a také pobízí ke komunikaci. Scházíte se s rodinou u večeře a vzájemně si vyprávíte, jaký jste měli den? Potom věřte, že vám se všemi bude v oranžové kuchyni nadpozemsky krásně.

[[{"fid":"3249","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Bojíte se výrazných barev? Pořiďte si kuchyň ve skandinávském stylu - decentními přírodními tóny nic nezkazíte!","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"skandinávská kuchyň","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Bojíte se výrazných barev? Pořiďte si kuchyň ve skandinávském stylu - decentními přírodními tóny nic nezkazíte!","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"skandinávská kuchyň","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"skandinávská kuchyň","title":"Bojíte se výrazných barev? Pořiďte si kuchyň ve skandinávském stylu - decentními přírodními tóny nic nezkazíte!","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"3"}}]]

Proti gustu…

Víte, která barva navozuje jakou emoci? Jak bude působit právě v kuchyni? A slyšeli jste o tom, že bychom neměli mít vymalovanou každou místnost v bytě jinou barvou, aby bydlení nepůsobilo chaoticky a nejednotně?

Pokud máte v těchto otázkách jasno, musíme zopakovat, že nakonec byste si stejně měli vybrat to, co se bude líbit vám, i kdybyste měli být jediní na světě. Jste to přece vy, kdo tu bydlí!

Zdroje:

 • https://www.homeincube.cz/jake-barvy-se-hodi-kuchyne/
 • https://www.bydleni.cz/clanek/Barvy-v-kuchyni-Ktere-vam-zprijemni-den
 • https://www.idnes.cz/bydleni/architektura/barvy-v-byte-rychlokurz-bydleni.A130318_100606_architektura_rez
Zdroj: www.bigstockphoto.com

Barvy

 • Jakkoli jsou půdní prostory rozlehlé, skosené stěny je zmenšují, a proto se do nich hodí spíše světlejší barvy. Ideální je bílá, světle žlutá, zelenkavá, světle modrá, nebo odstín bílé kávy.
 • U oken nechte bílé rámování, nenanášejte barvu až k nim. Pokud byste tak udělali, barva by světlo pronikající oknem částečně pohlcovala, což by byla škoda.
 • Pokud máte v bytě tmavé trámy, zaměřte se na světlou výmalbu. Může tomu být ale i naopak – a to teprve vypadá opravdu nevšedně a zajímavě.

Bydlení v krásných a atypických prostorách podkrovních bytů má své klady, ale i zápory, které musíme brát v potaz, než se definitivně rozhodneme se v nich zabydlet. Za krásu se zkrátka platí a někdy nejen penězi.

Dětský podkrovní pokoj by měl být vymalovaný světlými barvami - pak nebude působit ponuře.Zdroj: www.bigstockphoto.com