Jste zde

Okrasná kapusta: Barevná kráska přežije i mrazíky a udělá parádu v truhlíku

hlavice okrasné kapusty Zdroj: Shutterstock
Okrasná kapusta je nejen krásná, ale také chutná a velice zdravá. Naučte se ji správně pěstovat a využijte ji do podzimních aranžmá. Krásná vydrží až do zimy!

11. 10. 2022

Okrasná kapusta je zajímavá dekorativní rostlina, která se stále častěji stává součástí podzimních aranžmá. Patří mezi košťálovou zeleninu a je blízká příbuzná tradiční kapustě, od které se však odlišuje otevřenou růžicí listů a výrazně barevným středem, který se začíná vybarvovat s příchodem chladných nocí. 

shutterstock_2118397589.jpg

fialová okrasná kapusta
Zdroj: 
Shutterstock
Spolu s vřesy, vřesovci, dýněmi a zeleným břečťanem je okrasná kapusta vynikající rostlinou do podzimních aranžmá. 

Barevné listy okrasné kapusty připomínají květy

Okrasné dýně existují v mnoha kultivarech, které jsou různě tvarované a zajímavě zbarvené. Velmi oblíbené a obvyklé jsou odstíny fialové, růžové, bílé, červené a žluté. Vyšší teplota a nadměrné hnojení však rychlost a intenzitu vybarvení snižují

shutterstock_1164967744.jpg

okrasná kapusta do vázy
Zdroj: 
Shutterstock
Odrůdy okrasné kapusty, které mají drobnější růžici a dlouhý košťál, jsou vhodné k řezu. Ve váze vydrží až tři týdny. 

Kapustu vysaďte na slunné místo

Okrasnou kapustu můžete pěstovat venku na záhoně i v květináči nebo truhlíku na terase či balkoně. Na pěstování není nikterak náročná. Vždy však pamatujte na ochranu před škůdci a dbejte na dostatek živin i pravidelnou zálivku.

Substrát by měl být stále mírně vlhký, nikoliv však přemokřený, aby kapusta neshnila. Rovněž nezapomeňte pravidelně odstraňovat suché a poškozené listy, aby kapusta zůstala dlouho krásná. 

shutterstock_1013234878.jpg

okrasná kapusta v truhlíku
Zdroj: 
Shutterstock
V době, kdy se růžice okrasné kapusty začíná vybarvovat, omezte zálivku i množství hnojiva. 

Zajímavé také je, že kapusta svou velikostí reaguje na velikost kořenového prostoru. Pokud tedy chcete menší exemplář, vysaďte ji do malého květináče.

Tip: Pokud chcete ochránit menší sazenice okrasné kapusty před škůdci, vysaďte je do blízkosti rajčat. Než rajčata vyrostou, sazenice stihnou zesílit. A naopak. Pokud se chcete pyšnit kapustou větších rozměrů, vysaďte ji ideálně na záhon. 

Vypěstovat si vlastní okrasné kapusty už je pozdě. Můžete si je ale pořídit v zahradnictví. Dbejte však na to, aby rostlina měla dobře vyvinutou listovou růžici a zdravé nepoškozené listy. 

Pročišťuje organismus

Okrasná kapusta je nejen krásná, ale také jedlá a velice zdravá. Stejně jako jiná košťálová rostlina je bohatým zdrojem vitamínu C, E, beta karotenu, vitamínů skupiny B a spousty minerálních látek, které mají pozitivní vliv na celý organismus.

Tyhle látky posilují kosti, klouby i zuby, podporují imunitu, příznivě působí na střevní mikroflóru a chrání tělo před volnými radikály. 

shutterstock_2154158285.jpg

okrasné zelí
Zdroj: 
Shutterstock
Okrasné zelí stejně jako okrasná kapusta rozzáří podzimní zahradu. Na rozdíl od ní má však hladké listy. 

V kuchyni ji můžete připravit na mnoho způsobů. Zasytí a chutná stejně jako klasická kapusta. Její listy jsou však tužší, a proto vyžaduje delší tepelnou úpravu. Můžete ji dusit, upéct, blanšírovat i smažit. Naprosto skvělá je ale jako ozdoba na talíři. 

Zdroje:

  • https://m.magazinplus.cz/hobby/1324-okrasne-kapusty-ci-zeli-vam-udelaji-paradu-na-zahonech-i-v-kvetinacich-pestovani-neni-slozite.html
  • https://www.nasezahrada.com/okrasna-kapusta-nadela-paradu-i-v-mrazu/
  • https://www.magazinzahrada.cz/okrasna-kapusta-ozdoba-vasi-zahrady/
  • https://www.receptyprimanapadu.cz/poradna/okrasna-kapusta-a-okrasne-zeli-jaky-je-mezi-nimi-rozdil/
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-296874-kapusta-na-taliri-i-pro-paradu
  • https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-kapusta-vam-udela-paradu-dlouho-do-zimy