Jste zde

Na kolik vyjde byt v Praze a kde jsou ty nejlukrativnější lokality? Máme pro vás tipy!

Zdroj: Sekyragroup.cz

Nízká nezaměstnanost, perfektní občanská vybavenost, dobrá dopravní dostupnost kamkoli, vysoké platy. Praha a bydlení v ní lákají. Ceny bytů jsou tu ale pořádně vysoké a výběr je potřeba pořádně promyslet.

7. 11. 2012

Kdo by nechtěl bydlet v hlavním městě České republiky?! V Praze máte vše jako na dlani – obchody, bohatý noční a kulturní život, zábavní centra... Jeden z hlavních důvodů, proč se ale lidé do Prahy stěhují, je pestrá nabídka pracovních příležitostí.

Pokud ale dnes zadáte do hledáčku realitek spojení „nové byty Praha“ výsledků nebude tolik jako dřív. Dnes je mnohem jednodušší koupit si byt od soukromého vlastníka. Pozor byste si v tom případě měli dávat ale na cenu. Oficiální a na webech a v nabídkách uváděné ceny jsou totiž mnohdy i o dvacet procent vyšší než ceny ve výsledku opravdu realizované.

Jaké jsou ceny bytů v Praze?

Traduje se, že novostavby Praha jsou jedny z nejdražších bytů na realitním trhu. Toto pravidlo ale platí v každé evropské zemi – čím větší město a lukrativnější oblast, tím dražší byt. Zároveň i tím vyšší rozdíly v cenách za metr čtvereční v jednotlivých lokalitách. Byt v historickém centru Prahy pořídíte za čtvrt milionu korun za metr čtvereční, byt jen o šest stanic metra dál už za cenu, která je desetkrát nižší.

sekyragroup-byty2

Lokality při okrajích Prahy s výbornou dostupností do centra - ty jsou mezi mladými rodinami nejžádanější. Zdroj: Sekyragroup.cz

Zároveň je dobré si uvědomit, že koupí nového bytu v Praze neprohloupíte, je to investice, která je odolnější vůči inflaci, než peníze uložené na účtu. Malý byt v atraktivní lokalitě hlavního město koupíte už od milionu a půl korun. Cena se pak v závislosti na velikosti plochy a lukrativnosti umístění zvyšuje.

Od koho byt koupit?

Na realitním trhu působí spoustu realitních kanceláří a společností, které mají jako hlavní náplň práce prodej bytů Praha. Vybrat si tedy realitku, s níž se vám bude dobře spolupracovat, je nelehký úkol. Začnou vás napadat otázky typu: „Mám jistotu, že mě vybraný realitní makléř nepodvede?“ Jelikož je koupě nového bytu velkou investicí, která se pohybuje v řádech statisíců až milionu korun, není divu, že máte strach z výběru realitní společnosti.

Abyste se vyhnuli podvodníkům, kteří skutečně na trhu jsou, vyberte si stabilní společnost, s níž mají už zákazníci před vámi dobré zkušenosti. Je dobré si realitku takzvaně „progooglit“, nebojte se zeptat na diskuzních fórech a rozhodně jejímu důkladnému „proklepnutí“ věnujte dostatek času. Platí, že o negativní zkušenosti se lidé dělí pětkrát vyššímu počtu lidí, než o pozitivní, takže se nemusíte bát toho, že vám zůstane něco skryto.