Jste zde

Moderní novostavba NENÍ panelák. Kvalita materiálů a provedení je totiž úplně jinde

Zdroj: cakovickypark.cz

Když se řekne novostavba… Vybaví se vám umakart, starý výtah a koupelna, do které se nevejde pračka? Moderní novostavby jsou jiné. Je to bydlení vycházející vstříc potřebám lidí. Ostatně přesvědčte se, nakoukli jsme do bytů v Čakovickém parku.

18. 4. 2013

Mezi sídlišti, která u nás vyrostla hlavně v 60. a 70. letech minulého století, a mezi moderními novostavbami, jež vznikají v posledních letech nejen v Praze, je obrovský rozdíl. V kvalitě provedení, v kvalitě materiálů, v celkové úrovni bydlení.

Šeď střídá zeleň, nekvalitu kvalita

Šedivá, anonymní a uniformní sídliště tak střídají mnohem menší projekty umístěné v zeleni a tvořené ve spolupráci s designéry a architekty. Jedním z takových je právě projekt Čakovický park. Zatímco např. na pražském Jižním Městě žije téměř sto tisíc obyvatel v desítkách zašlých panelových domů,  komorní prostředí městské části Čakovic poskytuje moderní a čisté architektuře Čakovického parku skvělé umístění v přírodě, kde najde klid a dostatek soukromí každý obyvatel kteréhokoli z jeho nových domů.

novy-cakovicky-park4

Takto to vypadá, když novostavba vzniká, třeba právě v Čakovickém parku.Zdroj: cakovickypark.cz

A proto je nesrovnatelný nejenom standard bydlení přímo v nich, ale i jejich okolí. „Projekt vyrostl v bezprostřední blízkosti zdejšího zámku a zámeckého parku,“ říká Ivan Ševěček, zástupce developerského projektu Čakovický park. Nelze totiž ani dost dobře porovnávat atmosféru „klasických“ sídlišť, kde dominují nekonečná a přesto plná parkoviště a vybydlená nákupní střediska, se životem v přátelském přírodním prostředí tohoto projektu, kde má každý automobil svoje parkovací místo v některém z podzemních podlaží, a před domy tak mohou být místo aut úhledné předzahrádky.

Kvalitní materiály a kvalitní provedení

Kvalitní materiály a kvalitní provedení – to je další rozdíl oproti běžným sídlištím. „Bydlení v Čakovickém parku by mělo být bydlením, které vychází vstříc potřebám lidí,“ říká opět ing. Ševěček. I proto se tu design a dispozice jednotlivých bytů řešily a stále řeší s designéry, včetně těch, které lidé znají z televizních pořadů o bydlení. Simona Fritz z pořadu „Jak se staví sen“ tu vytvořila vzorový byt a spolupracovala na vybavení dalších několika bytů.

novy-cakovicky-park2

Takto to v čakovickém parku vypadalo v srpnu 2012. Teď už je okolí plné zeleně. Zdroj: cakovickypark.cz

Designéři a architekti hovoří ve spojitosti s Čakovickým parkem o takzvaných chytrých dispozicích. Prostor je uspořádaný tak, aby ho člověk mohl využít do posledního centimetru čtverečního, aby se v něm ale zároveň cítil příjemně a ničím se neomezoval.

Samostatnou kapitolou jsou pak materiály. „Ve všech bytech je keramická dlažba, v obytných místnostech pak kvalitní plovoucí podlahy,“ popisuje dál Ivan Ševěček. Příčky v bytě jsou zděné, okna jsou vícekomorová s termoizolačním zasklením, vstupní dveře protipožární a s bezpečnostním kováním. To, co je u „klasického“ panelákového bytu chápáno jako nadstandard, je tady součástí standardního vybavení.

Dostatečný prostor pro život

Byty v Čakovickém parku mají dostatečně velkou koupelnu, která je klasicky zděná (žádný titěrný prostor, žádný zahnívající umakart. Je tu i dostatek úložných prostor – bez problémů do nich umístíte vestavěné skříně, k dispozici je i sklepní kóje. U větších bytů bývá i šatna, dvě toalety, případně dvě koupelny. Pokoje jsou prostorné, obývací pokoj je mnohdy propojený s jídelním, případně kuchyňským, koutem. V souboji kdo s koho vedou v případě moderních novostaveb i společné prostory, jejichž designu byla taktéž věnována náležitá pozornost. Jsou reprezentativní a moderní – což je pro většinu panelových domů utopií.

novy-cakovicky-park3

Bydlení, které je moderní, kvalitní a navíc v blízkosti centra hlavního města - to je Čakovický park. Zdroj: cakovickypark.cz

Když si závěrem uvědomíme běžnou cenu panelového bytu a vyčíslíme si průměrné náklady na jeho rekonstrukci a rekonstrukci celého domu, ukazuje se zřetelně, že projekt Čakovický park s převahou vítězí nejen nad ostatními srovnatelnými novostavbami na trhu, ale jednoznačně i nad zdánlivě cenově výhodnějšími byty v panelových domech.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že pro byty v Praze svítá na lepší časy a věřme, že projekt Čakovického parku je pouze první vlaštovkou, která bude brzy následována dalšími bytovými domy.