13. 5. 2020
Balkon, parapet nebo kuchyňská linka?
Ještě před tím, než se pustíte do samotného výběru voňavých bylinek, zvažte místo, kam bylinkovou minizahrádku umístíte. Mnohem důležitější než to, jestli truhlík položíte na balkon nebo parapet, je množství slunce, které se k aromatické bylince dostane. Pokud máte balkon nebo parapet orientovaný na jih, bude potřeba během poledního sluníčka bylinky přistínit. Ideální je proto východní nebo západní strana.
V případě, že nedisponujete ani balkonem, ani venkovním parapetem, můžete zkusit pěstovat bylinky jen tak na kuchyňské lince za oknem. Počítejte ale s tím, že začnou dřív nebo později strádat. Proto je dobré zasadit takové druhy, které rostou celoročně, a vyhovuje jim teplejší podnebí. Typickým příkladem je třeba citronová tráva nebo vietnamský koriandr (rdesno vonné).
Do čeho bylinky zasadit a jak často hnojit?
Tou nejjednodušší možností je koupit si už namíchaný substrát, který obsahuje všechno, co bylinky potřebují. Pokud se vám nechce zbytečně utrácet nebo to máte do hobby marketu daleko, nenáročnější bylinky si dost dobře vystačí i s běžnou zeminou promíchanou s pískem. Na dno nádoby ale nezapomeňte přidat drenážní vrstvu z kamínků nebo hliněných střepů.
Pokud jste se rozhodli pěstovat typické středomořské bylinky, jako jsou levandule, tymián, rozmarýn nebo dobromysl, pamatujte, že tyto rostliny rostou na chudých, kamenitých půdách a tedy ani v nádobě nějaké přílišné hnojení nevyžadují. Naopak, pokud je budete hnojit víc, než potřebují, sice rychleji porostou, ale budou ztrácet své aroma, slábnout a chřadnout. Ostatní byliny je doporučené hnojit jednou za 14 dní během vegetačního období.
Náš tip: Bylinky k přímé konzumaci hnojte pouze organickými hnojivy!
Jaké bylinky si doma snadno vypěstujete?
Z bylinek, kterým svědčí sluníčko a tudíž i jižní strana, můžeme doporučit třeba rozmarýn, dobromysl, levanduli, bazalku, tymián, šalvěj, svantolínu, majoránku nebo vavřín (bobkový list). Pokud máte balkon nebo okno na východ či západ, mají rostliny o lehké přistínění postaráno, což ocení třeba stévie, máta či meduňka.
Na severně orientované stěně domu, kde leží stín po většinu dne, je pěstování bylinek nejproblematičtější. I tak ale můžete dát šanci mátě, meduňce, pažitce, kerblíku nebo libečku.
Pokud chcete bylinky v rámci jednoho truhlíku kombinovat, dávejte si pozor na mátu. Pro tuhle voňavou bylinku, která je základem mnohých dressingů a koktejlů, se hodí samostatný květináč. V jednom truhlíku by totiž vzhledem ke svým rozložitým kořenům nedala ostatním bylinkám prostor.
Další bylinky pak můžete kombinovat třeba s cherry rajčátky, kmínem nebo oblíbenými letničkami (třeba měsíček a afrikán). Třeba poslední zmíněný pomáhá dezinfikovat půdu, v níž roste, navíc je jedlý a dá se řezat i do vázy.