Jste zde

Migrénovník: Pokojovka, která zahání bolest hlavy i zubů. Jak ji vypěstovat?

migrénovník Zdroj: Shutterstock
Trápí vás časté migrény? Pořiďte si domů migrénovník! Pokojovou rostlinu, která se svým účinkem vyrovná nejrůznějším lékům proti bolesti.

28. 6. 2023

Migrénovník je u nás prozatím méně známá léčivá bylina původem z Afriky, kterou lze bez problémů pěstovat i doma na parapetu. Má červené stonky a zelené listy pokryté jemnými chloupky, které nejenže působí velmi dekorativně, ale také příjemně voní. Po prolnutí mezi prsty uvolní vonné silice, které uleví nejen při bolesti hlavy

shutterstock_2190223035.jpg

migrénovník v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Migrénovník svou vůní připomíná kombinaci máty a růže. 

Stačí si jen přičichnout! 

Migrénovník je silně aromatická rostlina a jak už název napovídá, pomůže zejména při migrénách a bolestech hlavy. Dále však také uleví při bolestech zubů, při problémech se zažíváním a při dýchacích potížích, rýmě i kašli a je vhodným přírodním prostředkem na podporu obranyschopnosti organismu. Váš domov navíc příjemně provoní a vzduch v něm zbaví bakterií a dalších škodlivých látek. 

shutterstock_709678900.jpg

keř migrénovníku
Zdroj: 
Shutterstock
Migrénovník ve své původní domovině roste podél řek i v křovinách a může dorůst až pěti metrů. 

Čerstvé listy migrénovníku postačí jen promnout mezi prsty nebo zlomit a vdechnout jejich vůni. Vložit je však také můžete do nádoby s teplou vodou a vdechovat páru nebo si z nich můžete připravit domácí mast, která je ideální k masírování spánků a zadní části krku. 

Sušené listy migrénovníku spolu s jinými aromatickými rostlinami můžete také využít k výrobě potpourri

Miluje teplo a světlo

Migrénovník je nenáročná pokojová rostlina, kterou zvládne pěstovat opravdu každý. Velmi rychle roste a za správnou péči se vám může dokonce odměnit i růžovými až světle fialovými květy. 

shutterstock_2121803369.jpg

rýmovník v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Migrénovník můžete pěstovat samostatně nebo v kombinaci s rýmovníkem (na obrázku) či jinými druhy léčivých bylin.
 

Pokud chcete migrénovník pěstovat doma, najděte mu světlé stanoviště s dostatkem tepla a dopřejte mu lehčí, dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Zalévejte ho, až když je substrát v květináči zcela suchý a jednou za čas mu dopřejte dávku přírodního hnojiva, které si můžete velmi jednoduše připravit i doma. 

Tip: Migrénovník pravidelně zaštipujte a tvarujte, aby se rozvětvil a zkošatěl. 

V druhé polovině května, když už nehrozí přízemní mrazíky, umístěte migrénovník ven. Na zimu ho však přeneste do chladnější místnosti, kde se teploty pohybují mezi osmi a deseti stupni Celsia. Naši mrazivou zimu totiž venku nepřežije. Migrénovník také přestaňte hnojit a omezte zálivku. Nelekejte se však! Pravděpodobně shodí listy

Na jaře migrénovníku seřízněte ⅔ horních výhonků, začněte ho více zalévat a přesaďte ho do většího květináče i do nového substrátu. Vhodný je například substrát pro pokojové rostliny nebo substrát pro bylinky. Brzy zase obrazí. 

Zdroje:

  • https://sazenicka.cz/pestovani-migrenovnik/
  • https://bylinkovyraj.net/migrenovnik-pestovani-a-pouziti/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/proc-a-jak-pestovat-migrenovnik-27098.html
  • https://www.alphega.cz/migrenovnik-vonavy-a-nenarocny-pomocnik