Jste zde

Malá kuchyně: I ona může být královnou vašeho bydlení!

malá kuchyně se zelenou barvou Zdroj: Bigstockphoto
Že toho v malé kuchyni příliš nezmůžete a jste rádi, že si na plotýnce uvaříte těstoviny, načež se zběsile přesouváte do většího prostoru, protože u kuchyňské linky není k hnutí? Možná je někde chyba. S malou kuchyní se to musí umět!

22. 1. 2022

V malém bytě bývají naprosto logicky malé kuchyně. To však neznamená, že byste v ní nemohli kouzlit, jak vaše gastronomická vášeň poroučí. Nedá se sice srovnávat s velkou kuchyní s linkou ve tvaru písmene U napěchovanou elektrospotřebiči, ale i tak v ní může být docela dobře. Jak tedy s nevelkým prostorem naložit?

Jak zařídit malou kuchyň? 

Opatrné nakládání s místem je základ úspěchu. Do malé kuchyně se vejde malá kuchyňská linka, s tím se musíte jako její obyvatelé smířit. Rozdíl mezi vámi a těmi neúspěšnými, kteří nebudou mít ve své kuchyňce k hnutí, tkví v dokonale efektivním využití úložných prostorů. Rozhodně není radno nechávat ležet hromady kuchyňských potřeb na samotné lince. 

bigstock-modern-kitchen-interior-103569035.jpg

malá černobílá kuchyně
Zdroj: 
Bigstockphoto
I v malé kuchyni se dají dělat velké věci. Jen je potřeba dbát na pořádek.

Co se linky týče, při jejím výběru pamatujte na to, že by měla mít ostré linie a jednoduchý vzhled, žádné zdobné detaily. Ty do malého prostoru jednoduše nepatří. Jen jednoduchým provedením nábytku dokážete opticky pozvednout i malou kuchyňku.

Více o malém bydlení:

Spotřebiče do linky

Pokud se neobejdete bez myčky nebo potřebujete do kuchyně dostat pračku, protože v koupelně na ni není ani trochu místa, zabudujte tyto vymoženosti do linky, jinak se budete v kuchyni jen těžko pohybovat. 

Pořádek nade vše

bigstock-138236798.jpg

bílá malá linka
Zdroj: 
Bigstockphoto
V malé kuchyni vsaďte spíš na světlé barvy a jednoduchý styl.

V malé kuchyňce je třeba stále udržovat pořádek a čistotu, protože v nevzhledný chaos se může změnit už kvůli několika nevhodně uloženým věcem. Kromě skříněk, do nichž byste měli uložit veškeré nádobí, můžete využít i zdí – připevněte na ně poličky, ale nezaplňujte je nepotřebnými doplňky. Dejte na ně například kořenky, které by jinak zabíraly místo na stole nebo na lince u zdi, či drobné potřeby typu mlýnek na kávu.

Triky s barvami, o kterých jste možná nevěděli

Optického zvětšení kuchyně lze zase dosáhnout dvěma jednoduchými triky. Pokud máte tu možnost, mějte v kuchyni i vedlejší místnosti (v malém bytě je to zpravidla obývací pokoj) stejně barevnou podlahu. V kuchyňce vymalujte jinou barvu zdi a jinou barvou strop, volte přitom světlejší barvy a tóny, aby se z kuchyňky nestalo tmavé doupě. To (nejspíš) nechcete.

kuchynka.jpg

kuchyně ve venkovském stylu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Využijte každý centimetr místa - do malé kuchyně se hodí i poličky.

Obejdete se bez stolku?

Pokud obýváte malý byt sami nebo ve dvou, pravděpodobně se obejdete bez jídelního stolu. Pokud ho skutečně potřebujete, volte menší, ideálně sklopný. Sklopné mohou být i židličky, které vám nebudou zabírat místo, když je zrovna nebudete používat.

Zdroje:

  • https://www.idnes.cz/bydleni/kuchyne/devet-triku-pro-malou-kuchyn-vime-jak-ji-zaridit-aby-se-do-ni-veslo-vse.A110103_120058_kuchyne_web
  • https://www.prozeny.cz/clanek/6-pravidel-pro-zarizovani-malych-kuchyni-jaka-to-jsou-66222
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/zarizeni-kuchyne/tipy-male-kuchyne-inspirace/
  • https://www.living.cz/mala-kuchyn-jak-ji-zaridit/