Jste zde

Malá koupelna: Zbavte se umakartu a investujte do atypu!

koupelna s dřevěnými prvky Zdroj: Shutterstock
Máte koupelnu větší než pět metrů čtverečních? Gratulujeme, pak jste totiž majitelem nadprůměrně veliké koupelny. Minimálně na české poměry. Jak české pidikoupelny zvětšit, na co si dát pozor a co (ne)pořídit? To zjistíte v článku!

9. 9. 2022

Koupelny jsou peklem stovek tisíc českých domácností – velká část Čechů totiž žije v panelákových bytech, kde se s místem pro koupelnu pořádně šetřilo. A nejen s místem, ale i s financemi na kvalitní materiály a provedení. České koupelny jsou tedy malé a prohnilé. A rozhodně nejsou místem, kde by byla radost relaxovat.

Pokud bydlíte v malém bytě sami, případně ve dvou, pak můžete svou koupelničku opticky zvětšit tím, že ji propojíte s toaletou…. toto řešení je celkem jednoduché, co se optického zvětšení místnosti týká, i účinné, nicméně ne pohodlné, ani hygienické. Pro vlka samotáře je to ale jedno z řešení.

Zbavte se umakartového jádra!

Jestliže vás bytě žije více, pak vsaďte na jinou, pravda, radikálnější variantu… zbavte se starého umakartového jádra a koupelnu vybudujte od nuly… Ano, je pravdou, že rekonstrukce staré koupelny vás vyjde na zhruba 250 tisíc korun a váš byt bude minimálně na dva týdny místem, kde nebude možné bydlet, ale… do čeho jiného by měl člověk investovat, když ne do domova, místa, kde tráví velkou část svého života!

shutterstock_698498665.jpg

koupelna se záchodem
Zdroj: 
Shutterstock
Občas prostě není zbytí a musíte spojit koupelnu s toaletou. Toto řešení je vhodné ale pro byt, kde žijí maximálně dva lidé.

Rekonstrukci jádra byste nicméně neměli „páchat“ na vlastní pěst, ale svěřit ji do péče odborníkům. Umakart v každém případě nahradí nějaký sádrovláknitý materiál a nevyhovující dispozice bude změněna na takovou, ve které využijete každý centimetr místa. Na co si dát pozor?

Dlažba a obklady by měly být světlé

Do malé koupelny patří světlá barva obkladů i dlažby – oživit ji můžete třeba tmavší mozaikou, nicméně pamatujte na pravidlo, že právě světlé barvy prostor opticky zvětšují. Někteří designéři potom tvrdí, že se tmavých barev nemusíte vyvarovat a použít je můžete – nicméně za předpokladu, že dlaždičky budou vysoce lesklé. Tak prý také opticky zvětšíte prostor.

 • shutterstock_1550993204.jpg

  malá černá koupelna
  Zdroj: 
  Shutterstock
  https://www.bydlimekvalitne.cz/svetle-versus-tmave-barvy-v-byte-ovlivnuji-naladu-i-velikost-mistnosti

Jednotlivé dlaždičky by pak měly mít malý rozměr. Vyhněte se velkým dlaždicím – prostor, který je jimi vyplněný je fádní, nudný a opticky umenšený. S malými dlaždicemi docílíte pravého opaku. Dodržte i pravidlo, které říká, že by dlažba měla mít jiný dekor než obklady.

Investujte do atypických řešení

Čím menší koupelnu máte, tím spíše byste měli uvažovat nad tím, zda neinvestovat do atypických řešení. Nabízí se pořízení vany v jiných než běžných rozměrech. Prodejci dnes nabízejí vany o rozměrech 120 x 70 centimetrů, ale i modely, které se na jedné straně zužují. Ideálním řešením pro malou koupelnu je potom sprchový kout – ať už s vyšší vaničkou, nebo se sedátkem, případně s masážním panelem s nejrůznějšími tryskami.

shutterstock_1954268635.jpg

černobílá koupelna
Zdroj: 
Shutterstock
Světlé barvy a chytré uspořádání s dostatkem úložných prostor - to je oč tu běží.

Podobné je to i u umyvadla – i tady je možné kromě klasických umyvadel, která jsou na trhu běžně k dostání, zapátrat a pořídit něco speciálního. Mohou to být umyvadla, jež se dají na nožce umístit na okraj vany, umyvadla závěsná, případně umyvadla s úložným prostorem pod mycí částí…

I na drobnostech záleží

Designéři doporučují umístit do malé koupelny zdánlivou drobnost, která na sebe ale svým originálním designem strhne pozornost. Stejně tak je na místě zapátrat po originálních úložných prostorech. Přemýšleli jste třeba o tom, že byste poličku s úložnými boxy umístili například nad vchodové dveře do koupelny? V prodeji jsou i drátěné programy, které zavěsíte na okraj vany, nebo nad vanu. A problém není sehnat ani poličku, která se dá umístit na otopný systém.

Koupelnu také opticky zvětší umístění velkého zrcadla – pozor odrážet by se v něm měl volný prostor. Prostoru dodají hloubku i skleněné prvky – poličky, skříňky se skleněnými dvířky a podobně. A vězte, že se do malých koupelen dnes vyrábějí i speciální úzké pračky – které sice nepojmou takový objem prádla, ale vejdou se do téměř každé koupelny.

Zdroje:

 • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/zarizeni-koupelny/inspirace-mala-koupelna/
 • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/i-mala-koupelna-muze-byt-krasna-a-utulna-33-fotek-pro-inspiraci-ve-fotogalerii#part=1
 • https://www.homeincube.cz/mala-koupelna-vyzrajte-miniaturni-prostor-pomoci-nekolika-jednoduchych-tipu/
 • https://www.kastanova.cz/reseni-male-koupelny-5-zhavych-tipu-pro-vas/

Píšete malá koupelna, ale já bych brala i tu maličkou. Nemáte ponětí, jaké jsou malé
prostory k umývání. Já osobně mám prostor , zřejmě z bývalého spíže. Tudíž i s velkou snahou nemohu zpříjemnit sprchování a už vůbec nemohu počítat s normální velikostí umyvadla. Prostor je totiž tak malý, že se tam skoro neotočím a utírat se musím na studené chodbičce. Velikost prostoru pro sprchu a malé umývátko, je 115 cm x 90 cm šíře.WC je zvlášť opět v takové velikosti. Spojit tyto dva prostory nejde, jelikož je dělí světlík. Tak marně hledám nějakou radu a čtu rady jak a co mini bytem. Ale je-li člověk v nájmu nemůže si příliš vyskakovat a něco bourat. Rady jak umístit na zdi police a tím šetřit místo, mne míjejí. Zdi mezi vedlejším bytem jsou tak tenké, že pověšení obrazu je vždy obrovský stres. Nemluvím o kuchyňských skřínkách. Firma přidělávala dvě skřínky
v kuchyni celé odpoledne a stejně se jim podařilo, zeď k sousedům prorazit a opadala jim omítka a kusy cihel. Skutečně se mě tato radost prodražila. Ale nechci si stěžovat, jen jsem chtěla podotknout, že nejsou panelákové garsonky tak špatné. Oni mají alespoň zdi pevné a byty jsou teoreticky lépe skladné a obyvatelné, než ve staré zástavbě. Tak že není malý byt jako malý byt. Vy stále prezentujete byty se kterými se ještě dá něco dělat. Pro mne ty metry o kterých tady hovoříte jsou pro mne nedosažitelnou vidinou. Namítnete, přestěhuj se! Ale ve svém věku už nemám ani dostatek sil, abych to podstoupila. Také musím myslet na cenu nájemného , které je opravdu nehorázné. Za dva roky jsem nenatrefila na pronájem bytu v Praze, max. do 1. patra. Nyní bydlím ve čtvrtém patře bez výtahu. Stále se píše o nádherném Smíchově. Já se na Smíchově narodila, býval ošklivý ano. Ponurý , šedivý. Nyní je to pěkná čtvrť. Ale bydlet se zde v pronájmech nedá. Omlouvám se, příliš jsem se rozepsala. Víte nedalo mě to. Musela jsem reagovat na rady, jak zvětšit malý byt. Ono nejde ani tak o barvy. S těmi si opravdu sama dost dobře poradím. Ale metry nenafouknu a byt nezvětším ani kdyby byl ze skla a zrcadel celý. Měli by jste se také zaměřit právě na lidi s takovými byty jako mám já. A vím, že jich je víc než dost. Děkuji za trpělivost.