Jste zde

Malá koupelna, ale velké království: Tady jsou tipy na to, jak ji zařídit

malá koupelna celá v bílé Zdroj: Bigstockphoto
Máte malý byt a tím pádem musíte přemýšlet o každém centimetru? Tentokrát jsme pro vás sepsali tipy a triky, které udělají z malé koupelny, v níž se možná necítíte příliš dobře, království, do kterého vás to bude táhnout. Inspirujte se.

1. 1. 2022

Máte ze své malé koupelny pocit, že je to místnost, na kterou nemá cenu plýtvat energií, protože už stejně lepší nebude? Pozor, i ona může být jedním z úžasných koutků vašeho malého bytu. Stačí jen vědět, jak na to, v čem dělat kompromisy a v čem být naopak neústupní

Jděte na to z hlediska optiky

Malou místnost samozřejmě nezvětšíte, pokud nezačnete bourat panely a jádra. Důležité je ale umět naložit s prostorem, který jí stavitelé vyhradili, a taky mít povědomí o tom, jak funguje optické zvětšování. Jak to tedy je?

bigstock-nice-bathroom-with-glass-showe-97148381.jpg

malá lesklá koupelna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Jakýkoli malý prostor opticky zvětší lesklé povrchy nebo zrcadla.

  • Posviťte si na to. Světlo opticky zvětšuje a platí to o všech místnostech, koupelnu nevyjímaje. Jedno světlo na stropě je fajn, ale nezapomeňte na další na skříňku, dodat můžete i bodovky nebo LED pásky – kamkoli, kde se vám budou zamlouvat. Pokud máte v koupelně okno a nebydlíte-li v přízemí, nezatemňujte ho a nedávejte do něj nic, co by příliš omezilo přístup denního světla.
  • Mějte zrcadla. Ne, v koupelně nemusíte mít jedno zrcadlo. Kromě skříňky, u které se (nejspíš) dámy malují, můžete mít zrcadlovou klidně celou stěnu nebo aspoň její část. Pomohou třeba i částečně prosklené dveře. I zrcadla opticky zvětšují, tak toho využijte.  
  • Volte světlé barvy. U koupelen si můžete barvu vybírat, o tom není pochyb. Jenže u malých koupelen omezte výběr na světlé barvy. Kromě bílé to může být například světlá šedá, světlé odstíny žluté, oranžové nebo hnědé. Tabu není ani modrá, ale zvažte, jestli na vás nebude působit moc studeně a nevlídně.

A co prostor?

Pravidlo číslo 1 zní - udržujte pořádek. Nemyslíme tím jen pravidelný úklid, i když to, že bude mít každá věc své místo a na něm taky bude setrvávat, hodně pomůže. Myslete ale hlavně na to, abyste v malé koupelně neměli příliš mnoho věcí, třeba doplňků. Když se to stane, koupelna vypadá přeplněně a nepůsobí dobrým dojmem. A samozřejmě vypadá menší. 

Častou otázkou je také z hlediska prostoru to, jaké tvary nábytku do koupelny volit – zda hranaté, či oblé. Odborníci se shodují, že oblé tvary jsou nám na pohled příjemnější, ale hranaté jsou tak nějak přehlednější a do malých prostor vhodnější. Vždy hlavně záleží na tom, zda oblé tvary nezabírají víc místa, než by bylo potřeba. Někde mohou být naopak skutečně ideálním řešením. Oblíbenou volbou je výbava atypických tvarů, ať už jde o sprchový kout, vanu nebo skříňky.

bigstock-interior-of-a-modern-hotel-bat-121563530.jpg

bílý sprchový kout
Zdroj: 
Bigstockphoto
Sprchový kout je praktickým řešením do malé koupelny. Pokud ale milujete dlouhé koupele, pak máte smůlu.

Další dilema je to, zda mít v malé koupelně vanu, která zabere hodně místa, nebo sprchový kout, v němž si ovšem koupel nedopřejete, ani kdybyste stokrát chtěli. Rozměry vany jsou docela omezující, ale na druhou stranu je možné mít nad vanou umyvadlo, čímž se rovněž šetří místo. Záleží tedy na vás, na dispozicích vaší koupelny a na tom, čemu nakonec dáte přednost.

Koupelna a toaleta v jednom. Je to dobrý nápad?

Spousta panelákových bytů má dnes vybourané jádro a spojený prostor toalety s koupelnou. Dobrý nápad to je, pokud se předem dostatečně seznámíte s výhodami a nevýhodami tohoto řešení. 

bigstock-small-bathroom-86422613.jpg

koupelna v tmavých barvách
Zdroj: 
Bigstockphoto
V malých prostorech se vyvarujte tmavých barev. Prostor ještě opticky zmenší.

Menší míra soukromí, větší potřeba logistiky a pohybu v místnosti nebo nutnost častějšího úklidu vás může nemile překvapit. Vizuálně ovšem tyto místnosti vypadají skvěle a při spojení prostor s chodbičkou ještě získáte tolik místa, že si budete moci dovolit jak vanu, tak sprchový kout.

Zdroje:

  • https://www.siko.cz/stylova-reseni/mala-koupelna
  • https://homebydleni.cz/bydleni/koupelny/prakticke-napady-pro-malou-koupelnu/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/mala-koupelna-podivejte-se-jak-do-ni-dostat-vsechno-potrebne-11694
  • https://koupelny-wc.bydleniprokazdeho.cz/koupelny-a-wc/mala-koupelna-usporadejte-ji-chytre.php