Jste zde

Malá kuchyně: Zvolte světlé barvy a lesklé materiály. Opticky ji zvětšíte!

Zdroj: culshaw.co
Každý, kdo obývá malý byt, logicky pracuje v malé kuchyni. To se může zdát jako problém, prostory mohou být nefunkční. Avšak jen tehdy, když neznáte vychytávky, které by v kuchyňce neměly chybět. Tady jsou!

10. 7. 2020

Malý prostor by neměl omezovat vaši kuchařskou vášeň a nadšení do přípravy skvělých pokrmů. Stačí jen nakládat s ním chytře a předem zvážit zařízení každého centimetru. Pak bude práce i na nevelké ploše radost.

Začněte výběrem vhodných barev

Než se pustíte do výběru vybavení, zamyslete se nad výmalbou. Ta totiž dokáže prostor opticky zvětšit, nebo naopak udělat z jinak pěkného místa tmavou a nevzhlednou „díru“, která vás tedy k vaření a pečení rozhodně svádět nebude.

Do malých prostor obecně patří světlé barvy, které místnost opticky zvětší.Zdroj: celfan.com.

Obecně platí, že do malých místností se hodí světlé barvy. Pokud jste skeptičtí vůči bílé, nezoufejte, nemusí jít přímo o ni. Vybrat si můžete světlý odstín jakékoli barvy, klidně své oblíbené. Volte ho však velmi obezřetně. 

Také si vyberte jinou barvu pro stěny a jinou pro strop – i to alespoň trochu ošálí vaše oči a vy budete mít dojem, že je místnost o něco větší. 

Ukládejte klidně až ke stropu

Do malé kuchyně velkou linku nedáte, ani kdybyste se sebevíc snažili. Nádobí a náčiní, které nezbytně potřebujete, ale nemusíte ukládat jen do ní. Využijte zdi a pořiďte si poličky, na něž část těchto věcí uložíte nebo zavěsíte.

Nejste-li žádný velký kuchtík, postačí vám v malé kuchyni i dvojplotýnka.Zdroj: celfan.com.

Také doporučujeme ukládat věci od linky až ke stropu, protože jen tak docílíte toho, že nebudete muset nechávat cokoli v dalších skříňkách na zemi a tím si ušetříte prostor. 

Dvířka mají neobyčejnou úložnou moc

I dvířka od skříněk se dají využít jako úložný prostor. Můžete sem bez obav přidělat kořenky nebo jiné drobnosti, bez kterých se neobejdete. Opět tím ušetříte několik centimetrů, které vaší kuchyni přidají nejen na prostoru, ale na celkovém vzhledu.

Nábytek mějte, jen když ho potřebujete

V moderních malých kuchyních už nejsou výjimkou sklopné kousky nábytku, zvláště pak stůl. Ten jednoduše odklopíte od zdi jen tehdy, když na něj chystáte jídlo, nebo když ho potřebujete jako pracovní plochu. Báječně využijete i skládací židle. Nedá se na nich sice pohodlně sedět hodinu, ale to asi ani neplánujete.

Spoustu drobností můžete ukrýt i pod pracovní plochou. Nutno podotknout, že toto je spíš řešení na míru. Zdroj: apartmenttherapy.com

Dvě plotýnky a šmitec!

Do malé kuchyně je docela zbytečné pořizovat čtyřplotýnkový vařič. Pokud máte malý byt, zřejmě v něm žijete sami nebo v páru, takže využívání čtyř plotýnek naráz je vzácné až ojedinělé. S dvouplontýnkovým vařičem si opět ušetříte trochu toho pracovní místa na lince. 

Pomohou multifunkční přístroje

Do malé kuchyně si rozhodně nepořizujte drobnější spotřebiče, které zvládnou jen jednu činnost – pokud tedy nebazírujete třeba na malém kávovaru. Vsaďte na kuchyňské roboty, které umelou maso, rozmixují polévky a omáčky, nakrájí potraviny a zvládnou i připravit těsto.

Všechny tyto činnosti vykoná jeden přístroj, který vám nějaký ten centimetr zabere, ale kdybyste na všechno měli mít samostatný spotřebič, do kuchyně byste se nevešli a zase byste museli něco oželet.

V dalších článcích se můžete těšit na vychytávky do malého obýváku a malé ložnice!