Jste zde

Lák z okurek nevylévejte. Naložíte do něj maso a pomůže od nachlazení

otočená láhev s okurkami Zdroj: Shutterstock
Že se bez nakládaných okurek neobejdete? My taky ne! Ve chvíli, kdy vylovíte poslední okurčičku, zbylý nálev rozhodně nevylévejte. Proč? Doma totiž najde řadu využití.

8. 3. 2023

Namíchejte si Bloody Mary

Ze zbylého láku si můžete namíchat světově proslulý koktejl Bloody Mary. Potřebovat budete 9 cl vodky, 3 cl citronové šťávy, 18 cl rajčatového džusu, tabasco a 3 cl láku z okurek. Pokud si na zmíněný koktejl netroufnete, můžete vyzkoušet tzv. Pickleback, kdy si dáte panáka whisky a toho zapijete panákem z okurkového láku.

Uleví vám od svalových křečí

Přehnali jste to se cvičením? Po výkonu si dejte půl skleničky nálevu z okurek. Ten totiž obsahuje hořčík, sodík a chlorid vápenatý, který zrychluje tělesné funkce organismu. Předejte tak nepříjemné „svalovce“ nebo křečím, které vás mohou (zejména v noci) po zátěži nepříjemně překvapit. 

shutterstock_2184483293.jpg

naložené okurky
Zdroj: 
Shutterstock
Lák z okurek je škoda vylít do odpadu nebo toalety. Dokáže pomoci s úklidem i kocovinou.

Zklidní pokožku

Pokud jste na sluníčku zůstali déle, než by bylo zdrávo, vaše pokožka vám to poměrně brzy připomene. Nemáte-li po ruce krém po opalování, vezměte za vděk právě lákem z okurek. Namočte do něj vatový tampon a spálená místa potírejte. Jako zklidňující prostředek bude nálev z okurek fungovat i v případě nejrůznějších štípanců.

Přečtěte si také: Pěstujte okurky! Jsou dietní, v létě vás osvěží a vyrobíte z nich klidně i zmrzlinu

Lák recyklujte

Milujete nakládanou nebo kvašenou zeleninu? Ať vás ani nenapadne připravovat nový lák nebo zálivku. Klidně využijte tekutinu, která vám zbyla z okurek. Zelenina dostane mírně kyselou a štiplavou chuť. A pokud vám trocha láku zbyde, přidejte ho třeba do bramborového salátu nebo polévky.

Naložte do něj maso

Kyselá složka má při nakládání masa úžasnou vlastnost. Dokáže maso příjemně ochutit, zjemnit a navíc po několika hodinách kousky masa hezky zkřehnou. Namísto bílého jogurtu proto zkuste maso příště naložit do láku z okurek. Můžete použít vepřové kotlety, biftek i kuřecí.

Rostliny si ho zamilují

Pokud na zahradě pěstujete rostliny, které vyžadují kyselejší půdu (např. hortenzie nebo rododendrony), dopřejte jim čas od času nálev od okurek. 2 polévkové lžíce láku smíchejte s 2 šálky vody a tekutinu přilívejte zhruba jednou měsíčně ke kořenům.

Použijte ho místo octa

Potřebujete pokrm dochutit octem, ale ten vám zrovna došel? Pokud to máte do obchodu daleko nebo chcete ušetřit čas, využijte namísto klasického octa nálev z okurek. Mějte ale na paměti, že šťáva z okurek obsahuje koření a bylinky, tak ať vám nezmění chuť jídla, které připravujete.

Pomůže od kocoviny

Přehnali jste to během večera s alkoholem? Ještě než se odeberete ke spánku, vypijte půl skleničky láku z okurek. Výrazně si pomůžete od únavy svalů a také od křečí. Trápí-li vás po ránu rozbouřený žaludek, zkuste mu dopřát půl skleničky okurkového nálevu, ve kterém rozmícháte lžíci medu.

Snadné čištění mědi

Potřebujete vyčistit měděné hrnce nebo příbory? Případně šperky nebo měděné dekorace? Ještě před tím než sáhnete po drahých čisticích prostředcích z drogerie, vyzkoušejte sílu okurkového láku. Měděný předmět můžete čistit vatovým tamponkem namočeným v nálevu, při větším znečištění předmět do sklenice od okurek rovnou ponořte.

Použité zdroje:

  • https://prima-receptar.cz/prakticke-vyuziti-laku-z-okurek-ktere-odted-budete-pouzivat-jiz-denne/
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/lak-od-okurek-vyuziti-30000813.html
  • https://www.hame.cz/news/show/cs?id=1018