Jste zde

Kožená versus látková: Která sedací souprava je lepší?

Zdroj: isedacky.cz
Klasická čalouněná nebo kožená? Tenhle odvěký spor v tomto článku asi nerozlouskneme, protože každá ze sedaček má svá pro a proti. Nicméně třeba vám právě všechny informace na jednom místě pomůžou s výběrem sedačky právě do vašeho bytu!

29. 7. 2014

Možná vám ale ještě více zamotáme hlavu. Už dávno totiž neplatí, že kožená sedačka je synonymem pro klasické mohutné a nemoderní kusy nábytku. A že látková sedačka je vždy levnější a méně kvalitní variantou. Výrobci tyto hranice bourají, a tak dnes můžete pořídit opravdu moderní koženou sedací soupravu, nebo sedačku čalouněnou, která vám vydrží – při správné péči – věky.

Shrňme si tedy možnosti, které dnes nabízí svět kožených a svět „klasických“ látkových sedaček.

Sedačka Alabama má v sobě integrovaný i odkládací stoleček, kam můžete uloži třeba knížky.Zdroj: isedacky.cz

Kožené sedačky potřebují péči

Pořídit si domů koženou sedací soupravu je, jako kdybyste si domů pořídili náročného domácího mazlíčka. Kožená sedací souprava totiž potřebuje péči hned od začátku. Pečlivě rozmyslet musíte i to, kam ji postavíte. Kůže se totiž příliš nemusí s přímým slunečním světlem – sedačka by vybledla a popraskala – a také by měla být minimálně půl metru od zdroje tepla, ať už je to topení nebo krb.

Více o kožených sedačkách najdete v článku Kožená sedačka na vlastní kůži: Se správnou péčí vydrží krásná desítky let

Minimálně jednou týdně byste pak koženou sedačku měli přetřít vlhkým hadříkem (babské rady dokonce hovoří o tom, že je dobré ho namočit do mléka) a dvakrát do roka jí dopřát ozdravnou kúru v podobě pečlivého vyčištění a impregnace.

Dakota - elegantní a pohodlná kožená sedací souprava v bílé barvě. Ideální řešení třeba i do menšího obývacího pokoje.Zdroj: isedacky.cz

Při správné péči se vám ale kožená sedačka odmění desítkami let skvělého vzhledu. Dokonce se říká, že vydrží až čtyřikrát déle než sedačka čalouněná.

Hlavně u barvených sedaček si hlídejte kvalitu

A jak je to s už zmiňovaným vzhledem kožených sedaček? Ano, můžete si domů pořídit klasickou koženou sedací soupravu – s detaily, které jsou ručně vyřezávané ze dřeva, s masivními područkami a v tradičních tmavších tlumených barvách. Výrobci ale dnes nabízejí i moderní kožené sedací soupravy – v jednoduchém minimalistickém stylu s čistými liniemi, ale naopak ve výrazných barvách. Do svého bydlení tak můžete pořídit třeba sedačku bílou, červenou, fialovou…

Takhle vypadá tradiční kožená sedačka. Pokud jste spíše na klasiku, pak je třeba model Chester ideální volba.Zdroj: isedacky.cz

„Tady si ale dejte pozor na to, aby byla kůže opravdu kvalitně probarvená,“ upozorňuje Martin Knittich z obchodu isedacky.cz. „Kvalitně probarvená kůže dýchá a neztrácí na kvalitě. Pokud jsou ale póry ucpané barvou, pak se sedačka začne po pár letech loupat.“ I proto je dobré vsadit na výrobce, který na sedačku poskytuje dlouholetou záruku – ukazuje tím, že si za kvalitou svých výrobků opravdu stojí.

Látkové  jsou levnější, ale…

Rozdíl mezi cenou kožené sedací soupravy a látkové sedací soupravy je poměrně velký. V případě eshopu isedacky.cz a modelu Alabama je u trojpohovky rozdíl zhruba sedm tisíc korun, u dvojpohovky je pak rozdíl asi pět tisíc korun. Po čalouněných sedacích soupravách tak často sahají lidé, kteří chtějí ušetřit. A tady je jedno velké ALE.

Líbí se vám výrazné barvy? Dneska si třeba v červené můžete pořídit nejen látkovou, jako je třeba model Billy New, ale i koženou sedací soupravu.Zdroj: isedacky.cz

Člověk by neměl šetřit až příliš. Potahová látka musí být kvalitní, aby se sedačka po pár letech používání neproseděla. Supermarketové sedací soupravy jsou sice levné, ale záruka na ně je jen minimální a vám se po pár letech může stát, že budete potřebovat novou. U kvalitní sedačky vám výrobce naopak poskytne třeba i desetiletou záruku, a máte tak jistotu, že sedačka je opravdu kvalitní.

Přečtěte si rady o tom Jak správně umístit sedací soupravu? Nikdy ne zády ke dveřím!

Látkové sedačky pak logicky nabízejí mnohem větší výběr dekorů látek. Pořídit můžete látku jednobarevnou, se vzorem, hladkou, nebo s výraznou texturou – vždy takovou, která sedne do obývacího pokoje. V nabídce jsou dnes dokonce i čalounění z takzvané nanotextilie, která je hydrofobní, což znamená, že odpuzuje vodu, a je tak nenáročná na údržbu.

U látkové sedací soupravy si dejte pozor na kvalitu materiálů - aby se vám po prá letech neproseděla.Zdroj: isedacky.cz

Běžné látkové sedačky je pak potřeba chránit před stárnutím materiálu, na čištění by se rozhodně neměly používat chemikálie, a pokud se rozhodnete sedačku vyluxovat, pak nevysávejte na plný výkon, ale jen na slabší a netahejte čalounění nahoru.